Chat with us, powered by LiveChat

Pierwszy, wzrostowy sygnał INI, niedźwiedzie w natarciu

Skomentuj artykuł

Miniony tydzień na giełdzie to kontynuacja spadków na indeksie WIG20. Skala przeceny sięgnęła 2,6%. Kanał spadkowy zapoczątkowany w połowie sierpnia dalej obowiązuje.

 

Górne ograniczenie kanału przebiega obecnie w okolicach 1 775 pkt. Wybicie powyżej tego poziomu, w obecnej sytuacji, byłoby także zmaterializowaniem się potencjalnej formacji podwójnego dna, co wzmocniłoby siłę sygnału technicznego. Na taki scenariusz wskazuje również indeks INI, choć sygnał płynący z badania nastrojów inwestorów nie jest bardzo silny.

 

W badaniu zakończonym 29 września inwestorzy mieli okazję wyrazić swoje obawy związane z wypowiedzią ministra Tchórzewskiego o planach podwyższenia wartości nominalnej akcji spółek z sektora energetycznego. Trudno mówić, aby takie zamiary im się spodobały – mocno wzrósł udział niedźwiedzi wśród inwestorów, a indeks INI zanotował ujemny odczyt. Trzeba jednak dodać, że takie osłabienie nastrojów wynika również z przeceny na warszawskiej giełdzie, która miała miejsce w mijającym tygodniu.

 

Tydzień przyniósł również oczekiwane zmiany w składzie polskiego rządu. Do dymisji podał się minister finansów Paweł Szałamacha, a na jego miejsce powołany został obecny wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Z kolei za oceanem miała miejsce pierwsza debata prezydencka, w której to nieznaczną przewagę można przypisać kandydatce Partii Demokratycznej Hillary Clinton.

 

INI wyniki

 

Odsetek byków wyniósł 35,1%, co jest spadkiem o 6,1 pkt. proc. w relacji do poprzedniego tygodnia. Na prowadzenie wyszły niedźwiedzie z udziałem 37,5%. Udział inwestorów opowiadających się za trendem bocznym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wyniósł 27,4%.

 

INI indeks

 

Odczyt indeksu INI przybrał wartość ujemną na poziomie minus 2,4 pkt. proc. Spadek indeksu poniżej zera oznacza skrajne wyprzedanie i zwiastuje wzrosty na giełdzie. Jednak ze względu na niską wartość odczytu, niewykluczone, że w kolejnych tygodniach indeks zanurkuje jeszcze niżej. Dlatego w scenariuszu odbicia w przyszłym tygodniu należy zachować czujność, przynajmniej z punktu widzenia badania INI. Historycznie, w 2014 roku indeks nie pozostawał długo poniżej zera. Z kolei w 2015 i 2016 roku indeks notował okresy ujemnych odczytów nawet dłuższe niż miesiąc.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie