Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Słaby początek tygodnia w całej Europie

Przez praktycznie wszystkie parkiety w Europie przelewa się silna (jak na wczesną godzinę) wyprzedaż. Wśród liderów spadków znalazły się peryferia Europy, jednak to indeks turecki ulega niemal 4% przecenie. WIG20 z ponad 1,7% obsunięciem plasuje się w pierwszej piątce.

 

Na takie otwarcie nie wskazywało zachowanie indeksów w zeszłym tygodniu. W Europie obserwowaliśmy dość mocne zwyżki. DAX czy CAC40 na zakończeniu piątkowej sesji zyskały po 3,5% w ujęciu tygodniowym. Indeksy peryferiów zanotowały nieco słabszy, ale równie pozytywny tydzień.

 

Giełdom pomogła decyzja Rezerwy Federalnej o niepodnoszeniu stóp procentowych. Trudno powiedzieć by było to zaskoczenie, jednak taki obrót spraw nie był również całkiem pewny. Kondycja gospodarki USA wskazuje bowiem, że kolejne podwyżki najprawdopodobniej nie zaszkodziłyby koniunkturze w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie biorąc pod uwagę że inflacja zaczęła w ostatnim czasie dynamicznie rosnąć, a i rynek pracy znajduje się w niemal identycznej kondycji, co jeszcze przed kryzysem w 2008 roku, kiedy stopy wynosiły ponad 5%!

 

Niemniej jednak w przypadku polityki monetarnej mamy do czynienia z dwoma podejściami – stopy procentowe powinny być tak niskie jak się da, lub tak wysokie jak się da. Członkowie FED należą ewidentnie do zwolenników pierwszej strategii, toteż i w środę zdecydowali się zachować bierność. To z kolei dało inwestorom zastrzyk nowej energii i wyniosło w czwartek indeksy europejskie na nowe tygodniowe maksima.

 

Piątek i początek poniedziałkowej sesji wskazał za to na ogromną słabość inwestorów. Niestety nie można tego już nazwać odreagowaniem czwartkowych wzrostów, a być może początkiem nieco głębszych spadków. Nie dotyczy to jednak WIG20, jako że on, pod względem politycznym, znajduje się w całkiem innym świecie. W zeszły czwartek Minister Energii stwierdził, że państwowe spółki zamiast przeznaczać środki na kapitał zapasowy, powinny podnosić kapitał zakładowy, co zwiększyłoby ich wartość. To jednak oznaczałoby również większe wpływy do budżetu z podatków nakładanych na spółki, a to się warszawskim inwestorom bardzo nie spodobało. W krótkim czasie pod ostrzałem znalazły się firmy energetyczne, których akcje traciły w ciągu dnia nawet 7-8%.

 

Ostatecznie inwestorzy wspólnymi siłami wypchnęli kurs WIG20 z powrotem w okolicę dziennych maksimów. Niemniej jednak otrzymaliśmy kolejny sygnał, że rząd nie ma żadnego zamiaru by ułatwiać nam życie, wręcz przeciwnie, zamierza kontynuować ostrą politykę drenowania (nie tylko) państwowych przedsiębiorstw. To z kolei jest najprawdopodobniej największym zagrożeniem dla koniunktury na GPW. Wlicza się w to bowiem również kwestia likwidacji OF czy podatku bankowego i od handlu detalicznego.

 

I to właśnie polityka, a właściwie nastawienie inwestorów względem niej będzie tematem przewodnim w tym tygodniu. W kalendarzu nie ma bowiem żadnych ważnych danych dla polskiej gospodarki, a i te zza granicy nie powinny wpływać na notowania warszawskiego indeksu.

 

Jeśli chodzi zaś o globalne dane makro, najważniejsza okaże się końcówka tygodnia, kiedy poznamy rewizję odczytów o PKB w USA i Wielkiej Brytanii za drugi kwartał, Wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu oraz wstępną inflację w strefie euro we wrześniu.

 

Z wszystkich tych wskaźników najważniejsza może się okazać właśnie inflacja w strefie euro. PKB to bowiem jedynie rewizje, a co do słabości chińskiego przemysłu nie ma wątpliwości.

 

Strefa euro - inflacja
Strefa euro - inflacja

 

Inflacja z kolei może zaskoczyć, tym bardziej że prognozy mówią o dwukrotnie szybszym wzroście. Według analityków inflacja roczna ma wynieść we wrześniu 0,4% (wobec 0,2%, jakie obserwujemy kolejny miesiąc z rzędu). Taka informacja może delikatnie zmienić bieżący sentyment gospodarczy, gdyż wskaże, że inflacja (oceniana jako barometr koniunktury) zaczyna wreszcie przyspieszać. To z kolei mogłoby wpłynąć na działania Europejskiego Banku Centralnego, który zapewne powstrzyma się od dalszych kroków, co zaś nie spodoba się rynkom.

 

Niemniej jednak możemy mieć również do czynienia z sytuacją z przełomu 2015 i 2016, kiedy inflacja w krótkim czasie wzrosła z 0,1% do właśnie 0,4%, by potem z powrotem zanurkować pod poziom 0.

 

W tym tygodniu warto również pamiętać o wypowiedziach przewodniczących banków centralnych, które będą miały miejsce w poniedziałek, środę i czwartek. Tak się składa, że aż dwukrotnie wypowiadać się mają i Mario Draghi i Janet Yellen, a więc prezesi najważniejszych banków centralnych na świecie. W obydwu przypadkach ich słowa mogą mieć ogromne znaczenie, jako że w słowach pierwszego z nich inwestorzy będą się doszukiwać sygnałów o możliwym rozluźnieniu polityki monetarnej, a drugiego, informacji o dalszym zacieśnianiu warunków kredytowych. Mogą mieć one zatem ogromny, krótkoterminowy wpływ na rynki. 

 

 

Partner strategiczny

Investio

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Słaby początek tygodnia w całej Europie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie