Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Powrót polityki na giełdę. Co na to inwestorzy?

Najważniejszą informacją mijającego tygodnia była wypowiedź ministra Tchórzewskiego na temat podwyższenia wartości nominalnych akcji spółek energetycznych nawet o 50 mld zł. Informacja ta wstrząsnęła rynkiem i odbiła się na wycenach. Giganci polskiej energetyki zanurkowali na nowe, historyczne minima.

 

O wypowiedzi ministra energii, która wskazuje, że podwyższenie wartości nominalnej akcji spółki zwiększa jej bezpieczeństwo finansowe, a akcjonariusz większościowy co do zasady może zrobić co chce, napisano już wiele. Faktem jest, co zostało już pokazane na przykładzie PGE, że operacja podwyższenia wartości nominalnej akcji rodzi obowiązek podatkowy, który jest wpływem bezpośrednio do budżetu państwa. Podwyższenie wartości nominalnej akcji spółek o wspomniane 50 mld zł może spowodować odpływ gotówki z tych spółek w kwocie nawet 10 mld zł. Warto także zwrócić uwagę, że mowa tu o spółkach energetycznych, które mają wielomiliardowe plany inwestycyjne i coraz mniej środków, między innymi z racji ratowania polskiego sektora górniczego. Dywidendy w tych spółkach są mocno obniżane, a nawet zamrażane, a dodatkowe ryzyko kolejnego odpływu środków pieniężnych pod postacią podatku może spowodować, że jeszcze długo kursy ich akcji pozostaną na niskich poziomach. Inwestorzy mogą się także obawiać zapowiedzi premier Beaty Szydło o potencjalnych kolejnych zmianach w rządzie, personalnych i systemowych.

 

Inwestorzy nie mieli okazji wyrazić swojej opinii w badaniu INI na temat planowanych działań podwyższenia wartości nominalnej akcji spółek energetycznych ze względu na tygodniową cykliczność badania. Dlatego niezwykle ciekawe mogą okazać się odczyty przyszłego tygodnia.

 

Inwestorów nie zawiódł natomiast FED, który na środowym posiedzeniu nie podwyższył stóp procentowych, utrzymując luźną politykę monetarną. Przełożyło się to na wzrosty wszystkich parkietów w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych. Ciekawą obserwacją jest wysoki udział niedźwiedzi wśród inwestorów w Ameryce, którzy wysunęli się na pierwsze miejsce, stanowiąc najliczniejszą grupę.

 

INI wyniki

 

Wyniki badania INI zakończonego w dniu 22 września nie odbiegają od odczytów zanotowanych tydzień wcześniej. Nastąpiły niewielkie zmiany na korzyść inwestorów opowiadających się za trendem bocznym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, których grono powiększyło się o 1,8 pkt. proc. Z kolei w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny na przód wyszły niedźwiedzie, stanowiąc największy odsetek wśród inwestorów. Wcześniej taki odczyt został zanotowany w połowie czerwca tego roku.

 

INI indeks

 

Zmian nie widać także na indeksie INI, który zamknął tydzień na poziomie 9 pkt. proc. wobec 9,8 pkt. proc. w poprzednim tygodniu. Indeks wciąż ma przestrzeń do dalszych spadków, co wpisuje się również w kanał spadkowy widoczny na wykresie WIG20. Jeśli obecna tendencja będzie kontynuowana, ciekawy może okazać się odczyt INI w momencie, gdy WIG20 spadnie w okolice dolnego ograniczenia kanału – obecnie okolice 1 710 pkt.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Powrót polityki na giełdę. Co na to inwestorzy?