Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Niepewność inwestorów, brak paliwa do wzrostów

Na indeksie WIG20 wyznaczyć można kolejny kanał, w którym porusza się kurs, tym razem spadkowy. Początek tygodnia przyniósł twardą walkę o jego dolne ograniczenie, ostatecznie wygraną przez byki.

 

Na razie nie zmienia to jednak obrazu technicznego indeksu, tym bardziej, że przez cały tydzień popytowi nie udało się domknąć luki spadkowej, powstałej w poniedziałek 12 września. Bazowy scenariusz to kontynuacja przeceny. Zgodnie z przedstawianą w poprzednich komentarzach analizą kanałów trendowych, o powrocie do wzrostów będzie można mówić po wybiciu górą z aktualnego kanału spadkowego, czyli obecnie wzrost indeksu WIG20 powyżej 1 800 punktów.

 

Paliwa do wzrostów nie dał inwestorom Europejski Bank Centralny. Na posiedzeniu w poprzednim tygodniu pozostawił on stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a także nie zmienił założeń programu europejskiego luzowania ilościowego. Tym samym EBC dalej będzie skupował aktywa o wartości 80 mld euro miesięcznie, a program ten ma potrwać do marca 2017 roku, czyli jeszcze nieco ponad pół roku. Z kolei zgodnie z najnowszymi prognozami EBC wzrost PKB w strefie euro ma wynieść 1,7% w tym roku, a w latach 2017 i 2018 1,6%.

 

Do gry na dobre wrócili politycy. Już na początku września przypomnieli o ryzyku, jakie wiąże się z inwestycjami w spółki Skarbu Państwa, które są jednymi z największych podmiotów notowanych na polskiej giełdzie. Jak powiedział minister Tchórzewski w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy, podniesienie kapitału w PGE, które wiązało się z koniecznością zapłacenia dodatkowego podatku, było tylko pilotażem. Rodzi to oczywiste obawy inwestorów, że podobna sytuacja może zaistnieć w innych spółkach Skarbu Państwa. Ponadto, w czwartkowej wypowiedzi (15.09) wzbudził wątpliwości co do przyszłości i wysokości dywidend w spółkach energetycznych, które jeszcze kilka lat temu sowicie dzieliły się zyskami ze swoimi akcjonariuszom. Tydzień zakończył się odwołaniem ministra skarbu państwa, Dawida Jackiewicza. Z kolei w związku z postępującym procesem likwidacji ministerstwa skarbu państwa, inwestorzy mogą obawiać się co będzie dalej z nadzorem nad państwowymi spółkami.

 

INI wyniki

 

W ciągu dwóch ostatnich tygodni największe zmiany zachodziły w obozie byków, co niestety świadczy o słabości popytu. Najpierw ich udział wzrósł o 7,5 pkt. proc., żeby w następnym tygodniu zmniejszyć się o 8 pkt. proc. Udział byków w ostatnim badaniu wyniósł 42,4%. Na zbliżonych poziomach pozostawał natomiast udział pozostałych grup inwestorów. Udział niedźwiedzi wyniósł 32,7%, a inwestorów opowiadających się za trendem bocznym 24,9%.

 

INI indeks

 

Rollercoaster widoczny w grupie byków przełożył się na podobną sytuację na indeksie INI. Ostatnie dwa tygodnie to dynamiczne zmiany wartości indeksu pomiędzy wartościami 10 pkt. proc. a 20 pkt. proc. Warto też przypomnieć, że kilka tygodni wcześniej indeks dotarł do okolic 30 pkt. proc. Poziom ten w ostatnim roku skutecznie wyznaczał szczyty i punkty zwrotne na indeksie WIG20. Po odbiciu od niego indeks INI dwukrotnie spadał do ujemnych wartości, dodatkowo docierając do umownej granicy wyprzedania na poziomie minus 20 pkt. proc. Zgodnie z powiedzeniem do trzech razy sztuka, byki stoją przed dużym wyzwaniem powalczenia o wzrosty i niedopuszczenia do ponownego testowania poziomów 1 650 pkt. na WIG20.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Niepewność inwestorów, brak paliwa do wzrostów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie