Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

© razoomanetu - Fotolia.com

Wakacje wcale nie muszą oznaczać przestoju na warszawskiej giełdzie. Brexit przyniósł jedynie chwilowe zawahanie, po którym nie brakowało okazji dla inwestorów. Modne (i zyskowne!) w dalszym ciągu pozostają spółki produkujące gry komputerowe.  Jednak w okresie wakacyjnym na GPW zdecydowanie królowała Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje zdrożały o ponad 250%!

 

Poniżej prezentujemy zestawienie 8 wybranych przez nas spółek, których akcje w okresie od 1 czerwca do 8 września 2016 roku zyskały najwięcej.

 

1. JSW +262,4%

Absolutnym zwycięzcą wakacji na GPW została Jastrzębska Spółka Węglowa. Grupa jest w trakcie gruntownego programu restrukturyzacyjnego, w ramach którego od początku roku zawarto umowy między innymi dotyczące przekazania kopalni "Krupiński" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz sprzedaży Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria, a także Spółki Energetycznej Jastrzębie. Ponadto JSW zawarło porozumienie z obligatariuszami. Dzięki podjętym działaniom spółka w I półroczu 2016 roku znacznie ograniczyła straty w porównaniu z I półroczem roku ubiegłego. Wszystko to, łącznie z drożejącymi cenami węgla znalazło odbicie w kursie JSW. Rekordowe okazały się ostatnie 3 miesiące. Od początku czerwca akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej podrożały o 262,4%, z 12,83 zł do 46,69 zł na dzień 8 września 2016 roku.

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

2. Braster +84,1% 

Braster to z pewnością jedna z najciekawszych spółek w zestawieniu. Przedsiębiorstwo pomimo kilkuletniego pobytu na giełdzie nie uzyskuje żadnych przychodów ze sprzedaży, gdyż nie wprowadziło jeszcze na rynek żadnych produktów. Braster od kilku lat prowadzi badania i rozwija swój flagowy produkt - urządzenie do domowej diagnostyki piersi, które umożliwi między innymi wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Spółka planuje wprowadzić produkt na rynek w IV kw. 2016 roku i być może w tej informacji należy upatrywać przyczyn tak silnych wzrostów na akcjach Brastera. Od początku czerwca akcje zdrożały o 84,1%, z około 15 do blisko 30 zł, zbliżając się do historycznych maksimów.

 

Braster - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

3. Bogdanka +74%

Bogdanka to kolejna spółka z sektora górniczego w zestawieniu. Bessa na rynku węgla oraz zamieszanie w sektorze spowodowały w latach 2014 - 2015 spadek wartości spółki o ponad 70%. Cena akcji Bogdanki spadła w tym okresie z 115 zł do około 33 zł. Rok 2016 przyniósł wzrost cen węgla, odbicie notowań Bogdanki i odwrócenie trendu. Szczególnie udany dla spółki był okres wakacyjny. Od początku czerwca kurs akcji poszybował w górę o 74% drożejąc w tym czasie z około 35 zł do ponad 60 zł.

 

Bogdanka - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

4. Famur +72,8%  

Grupa Famur jest producentem maszyn i urządzeń górniczych. Notowania spółki są silnie powiązane z tym co dzieje się w sektorze górniczym. Nic więc dziwnego, że akcje Famuru potaniały od początku 2014 do końca 2015 roku o około 70%. Rok 2016 dla Famuru, jak i dla innych podmiotów sektora górniczego stoi jednak pod znakiem odrabiania strat. Pierwszy zryw notowań spółki miał miejsce w marcu tego roku, kiedy kurs w kilka dni wzrósł o około 50%. Kontynuacja wzrostów nastapiła w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Od początku czerwca spółka zdrożała o 72,8%, niemal w całości odrabiając straty poniesione od początku 2014 roku. Impulsem do wzrostów z pewnością były także wyniki finansowe za I półrocze, w których spółka wykazała znaczną poprawę rentowności. Przychody ze sprzedaży zwiększyły się rok do roku o 14%, zysk operacyjny wzrósł o ponad 100%, a zysk netto o ponad 50%.

 

Famur S.A. - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

5. Auto Partner +71,4% 

Spółka będąca prawdziwą rewelacją ostatnich miesięcy na GPW, jest jednocześnie jedną z najmłodszych. Jej debiut na parkiecie warszawskiej giełdy miał miejsce 6 czerwca tego roku. Auto Partner zajmuje się produkcją części samochodowych. Spółka od czasu debiutu pokazuje świetne wyniki sprzedażowe, a w opublikowanym w ostatnich dniach raporcie za I półrocze 2016 roku dynamika zysków przekroczyła 100%. Ponadto zapowiedziane zostały istotne inwestycje zarówno w Polsce, jak i za granicą, mające zwiększyć skalę działania Auto Partnera. W odpowiedzi na tak dobre wyniki inwestorzy wywindowali kurs akcji do ponad 4 zł. Od dnia debiutu walory Auto Partnera podrożały już o 71,4%.

 

AutoPartner S.A. - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

6. 11 Bit Studios +67,6% 

11 Bit Studios to polska firma produkująca gry wideo.  Spółka w grudniu ubiegłego roku przeniosła swoje notowania z NewConnect na rynek główny GPW. Impuls do wzrostu nastąpił jednak dopiero pod koniec maja bieżącego roku, kiedy to 11 Bit Studios opublikowało wyniki finansowe za I kw. 2016 roku, które przyniosły poprawę przychodów i zysków rok do roku. Kolejne miesiące przyniosły również zapowiedzi kilku gier, co umocniło popyt na akcje spółki. Największy skok, o ponad 20%, akcje 11 Bit Studios odnotowały w dniach 5-6 września, po informacji o spodziewanych wysokich przychodach zapowiadanej gry "Frostpunk", która jest następcą sztandarowego hitu spółki "This war of mine". Od początku czerwca akcje 11 Bit Studios zdrożały z około 70 zł do okolic 115 zł, wyznaczając w ostatnich dniach historyczne maksimum na poziomie 121,90 zł.

 

11 Bit Studios - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

7. CD Project +59,1%

Polski deweloper i wydawca gier komputerowych ma za sobą kolejny świetny okres na warszawskiej giełdzie. Inwestorów nie odstraszył spadek zysków CD Project, które nadal pozostały na wysokim poziomie. Spółka w I półroczu 2016 roku zanotowała 161,2 mln zł zysku operacyjnego oraz 134,7 mln zł zysku netto, wobec odpowiednio 288,5 oraz 236,3 mln zł zysku netto w I półroczu 2015 roku. Bodźcem do wzrostów okazała się oczekiwania co do sukcesu nowej gry "Gwint: Wiedźmińska gra karciana". Od 1 czerwca 2016 roku akcje spółki zdrożały z 26,30 zł do ponad 40 zł wyznaczając nowe historyczne maksima notowań.

 

CD Project - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

8. Uniwheels +54,6%

Spółka zajmująca się produkcją części samochodowych, głównie felg aluminiowych, zyskała od 1 czerwca tego roku 54,6%. Zdecydowane przyspieszenie kursu akcji nastąpiło 10 sierpnia, kiedy to Uniwheels opublikowało sprawozdanie finansowe ze świetnymi wynikami sprzedażowymi. Spółka zanotowała 38,5% wzrostu zysku operacyjnego oraz 50,8% wzrostu zysku netto. Notowania wystrzeliły ze 160 zł do około 210 zł obecnie wyznaczając coraz to nowe maksima dla spółki. Warto dodać, że Uniwheel notowane jest na warszawskim parkiecie od 8 maja 2015 roku, zyskując do dnia dzisiejszego około 100% wartości.

 

Uniwheels - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

8 inwestycyjnych hitów tegorocznych wakacji