Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dywidenda z Action będzie opóźniona

© Kokhanchikov - Fotolia.com

Zarząd Action poinformował, że zakwalifikował wierzytelności z tytułu uchwalonej dywidendy dla akcjonariuszy za rok 2015 do objętych układem w ramach prowadzonego postępowania sanacyjnego. Oznacza to, że wierzytelności te nie mogą być spełnione przed zakończeniem postępowania sanacyjnego.

 

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Action w czerwcu tego roku podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy za 2015 rok w wysokości 1 zł na akcję. Dzień przyznania prawa do dywidendy został wyznaczony na 20 września, a wypłaty na 5 października tego roku. W komunikacie bieżącym spółka wykazuje „prawniczym językiem” argumentację swojej decyzji. Najważniejszą rolę odegrał dzień odbycia się WZA, które podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy. Zdaniem zarządu „wierzytelność z tytułu dywidendy powstaje zawsze w dniu powzięcia przez walne zgromadzenie uchwały o jej przyznaniu”.

 

„W dniu 23 czerwca 2016 r. została podjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Action S.A. uchwała w sprawie wypłaty dywidendy, a zatem przed otwarciem postępowania sanacyjnego. W świetle powyższego należy przyjąć, że również w dniu 23 czerwca 2016 r. uchwała ta ukonstytuowała roszczenia akcjonariuszy o wypłatę należnej im dywidendy, a skoro tak, to wierzytelności, na które składają się te roszczenia, są objęte układem i Spółka nie może ich uregulować na zasadach ogólnych.”

 

Przypomnijmy, że Sąd na wniosek Action o otwarciu postępowania sanacyjnego zdecydował 1 sierpnia tego roku. Do decyzji o objęciu wierzytelności z tytułu dywidendy układem przychylił się też zarządca. Stwierdził on, że spółka nie może ich uregulować na zasadach ogólnych. Do układu zostały też zakwalifikowane przez zarząd odsetki od obligacji serii ACT01 040717 wyemitowanych przez Action. Termin ich wypłaty następował po dniu otwarcia postępowania sanacyjnego.

 

Poniżej przypominamy wywiad Rafała Irzyńskiego z Prezesem Action, Piotrem Bielińskim, w którym zapewniał on, że dywidenda zostanie wypłacona, jednak jej termin może przesunąć się w czasie.

 

 

W reakcji na wczorajszy komunikat, który został opublikowany po sesji, kurs akcji w dniu dzisiejszym spada. O godz. 11 jest to zniżka o 10% względem wczorajszego zamknięcia. Po ogromnych spadkach w drugiej połowie sierpnia tego roku, kiedy to akcje potaniały z poziomu około 15 zł do nawet okolic 4 zł, obecnie kurs szuka stabilizacji. Ostatnie tygodnie przebiegają pod znakiem dużych wahań, a to wszystko dzieje się na bardzo dużych obrotach. Obecnie można mówić o wzrostowej korekcie. Negatywnym sygnałem będzie przełamanie linii trendu korekcyjnego, która przebiega obecnie w okolicy 5,5 zł.

 

Action - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

Dywidenda z Action będzie opóźniona
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie