Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

... i 6 negatywnych niespodzianek wynikowych w II kw. 2016 roku

© pathdoc - Fotolia.com

Ponieważ większość publikacji raportów okresowych za pierwsze półrocze mamy już za sobą po zestawieniu największych pozytywnych zaskoczeń prezentujemy największe rozczarowania wynikowe tego okresu.

 

Zestawienie sześciu wybranych przez nas emitentów prezentujemy poniżej.

 

Rafako

Istotnie słabsze niż w zeszłym roku były zyski Rafako. Wynik operacyjny tego producenta w II kw. 2016 roku wyniósł 3,9 mln zł. Dla porównania rok wcześniej było to 7,4 mln zł. Ujemną dynamiką wykazał się też zysk netto, który wyniósł 3,1 mln zł, wobec 11,7 mln w 2015 roku. Przychody ze sprzedaży zostały wypracowane na poziomie 406 mln zł (spadek o 2,2% rdr).

 

Poza słabszymi wynikami do powodów spadku cen akcji Rafako wymienia między innymi nieudany pucz w Turcji, który miał miejsce w połowie lipca. Emitent oczekuje jednak, że drugie półrocze będzie lepsze od pierwszego, ponieważ większość przerobu realizowanego kontraktu w Jaworznie przypada na III i IV kw. bieżącego roku.

W dzień opublikowania wyników kurs Rafako otworzył się luką spadkową 4,3%, następnie spadł o kolejne 2,8%. W maju tego roku na walorach Rafako doszło do załamania kursu wzrostowego. Cena spadła do poziomu 5,31 zł, po czym nastąpiło niewielkie odbicie i konsolidacja. Aktualnie kurs zbliża się do wsparcia na poziomie 5,7 zł. Jeśli jednak nastąpi odwrócenie trendu na wzrostowy popyt wybije cenę powyżej oporów na poziomie 7 zł oraz spadkowej linii trendu.

Rafako - analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Komputronik

Pomimo poprawy marży brutto na sprzedaży wyniki finansowe Komputronika na początku roku obrotowego (czyli w II kw. 2016 roku) były istotnie słabsze niż przed rokiem. Przedsiębiorstwo wypracowało 474 mln zł przychodów wobec 576,7 mln zł rok temu. Zysk operacyjny w I kw. roku obrotowego 2016/2017 wyniósł 3,9 mln zł, a więc był mniejszy o 28,4% niż przed rokiem, a zysk netto wyniósł 2 mln zł spadając o 42,1% rdr. W segmencie sprzętu IT i mobile, generującym dla spółki największą sprzedaż przychody spadły o 22,6% rdr. Problemem spółki są też liczne spory sądowe, które prowadzi.

 

Prezes Komputronika komentując wyniki stwierdził jednak, że w ciągu najbliższych sześciu kwartałów spółka powinna odczuć pozytywny wpływ podjętych inwestycji. Potwierdzać to może fakt, że w lipcu i sierpniu w ujęciu jednostkowym Komputronik osiągnął około 314,8 mln zł przychodów ze sprzedaży towarów i usług, co oznacza wzrost o 13% rdr. Szacunkowy zysk handlowy ze sprzedaży towarów i usług wyniósł 23,6 mln zł wobec 19,7 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku (wzrost o 19,6%). Więcej o wynikach Komputronika za II kw. 2016 roku można przeczytać w tym miejscu.

W ciągu ostatniego roku kurs akcji Komputronik zanotował prawie 50%-tową przecenę z 11 zł do około 5 zł. Obecnie na walorach spółki można zauważyć wyraźny trend spadkowy. Sygnałem świadczącym o jego zakończeniu będzie pokonanie linii trendu, jednak o trendzie wzrostowym będzie można mówić przynajmniej po przekroczeniu oporów przy cenie 8,3 zł.

 

Komputronik - analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Eurocash

W piątek, 19 sierpnia 2016 roku, po publikacji wyników walory Eurocashu odnotowały znaczną przecenę. Kurs na początku sesji zniżkował o 5,3%, a do końca dnia spadł o około 7,5%. Spółce udało się wypracować wzrost przychodów ze sprzedaży o około 3,1%. Związany był on głównie ze wzrostem sprzedaży towarów do klientów zrzeszonych w sieciach partnerskich oraz franczyzowych. Ze względu na wyższe koszty związane z inwestycją w nowe projekty spadła jednak EBITDA (o 3,3% rdr), która była niższa od konsensusu o 11,1%. O 8% wyższy niż w zeszłym roku był zysk netto,

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

... i 6 negatywnych niespodzianek wynikowych w II kw. 2016 roku