Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Załamanie nastrojów, scenariusz zrealizowany w połowie

Opisany w poprzednim tygodniu scenariusz wskazywał na istotne pogorszenie nastrojów i obronę wsparcia na indeksie WIG20 na poziomie 1 800 punktów. Scenariusz ten zrealizował się połowicznie – nastroje się pogorszyły, ale tak jak brzmiał tytuł poprzedniego komentarza – byki nie dały rady.

 

Z klasyki analizy technicznej oraz patrząc na ostatni rok, wybicie dołem z kanału wzrostowego na indeksie WIG20 może pociągnąć za sobą dłuższą przecenę. Chociaż zakres cenowy, w którym aktualnie porusza się ten indeks, jest najeżony poziomami wsparć i oporów, które występują średnio co 50 punktów. Jedna ze stron, byki albo niedźwiedzie, będą musiały wykazać się dużą determinacją, aby w końcu wyrwać indeks w swoją stronę.

 

Najbliższy tydzień na giełdzie będzie ostatnim, w którym to wyniki spółek będą grały pierwsze skrzypce. Kulminacją sezonu wynikowego będzie ostatni dzień sierpnia, a więc przyszła środa. Co ciekawe, w tym roku wyjątkowo wiele spółek notuje dynamiki wzrostowe zysków sięgające setek procent. Pomimo relatywnie wysokich wycen (chociażby podstawowych wskaźników C/Z, C/WK), spółki te wyznaczają nowe, często historyczne maksima, i kto wie, czy w kolejnych miesiącach nie okażą się ponownie udaną inwestycją, kontynuując silne trendy wzrostowe.

 

INI wyniki

 

W minionym tygodniu udział byków zmniejszył się o 11,2 pkt. proc., do poziomu 41,9%. Jest to największy spadek udziału byków od kwietnia 2014 roku. Jednak nie wszyscy inwestorzy z obozu byków przeszli do obozu niedźwiedzi. Ta druga strona zyskała 5,8 pkt. proc., zwiększając udział do 29,7%. Z kolei inwestorzy prognozujący trend boczny stanowili 28,4%, zyskując 5,4 pkt. proc. w porównaniu do wyników z poprzedniego tygodnia.

 

INI indeks

 

Indeks INI zanotował dynamiczny spadek o 17 pkt. proc. Spadł on z poziomów 30 pkt. proc. (w ostatnim roku to właśnie te poziomy wyznaczały punkty zwrotne) do 12,2 pkt. proc. obecnie. Po sezonie wynikowym rynki znajdą sobie nowy obiekt westchnień. Najpewniej będą to zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Dla polskich inwestorów może to też być powrót polityków z wakacji.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Załamanie nastrojów, scenariusz zrealizowany w połowie