Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Załamanie nastrojów, scenariusz zrealizowany w połowie

Opisany w poprzednim tygodniu scenariusz wskazywał na istotne pogorszenie nastrojów i obronę wsparcia na indeksie WIG20 na poziomie 1 800 punktów. Scenariusz ten zrealizował się połowicznie – nastroje się pogorszyły, ale tak jak brzmiał tytuł poprzedniego komentarza – byki nie dały rady.

 

Z klasyki analizy technicznej oraz patrząc na ostatni rok, wybicie dołem z kanału wzrostowego na indeksie WIG20 może pociągnąć za sobą dłuższą przecenę. Chociaż zakres cenowy, w którym aktualnie porusza się ten indeks, jest najeżony poziomami wsparć i oporów, które występują średnio co 50 punktów. Jedna ze stron, byki albo niedźwiedzie, będą musiały wykazać się dużą determinacją, aby w końcu wyrwać indeks w swoją stronę.

 

Najbliższy tydzień na giełdzie będzie ostatnim, w którym to wyniki spółek będą grały pierwsze skrzypce. Kulminacją sezonu wynikowego będzie ostatni dzień sierpnia, a więc przyszła środa. Co ciekawe, w tym roku wyjątkowo wiele spółek notuje dynamiki wzrostowe zysków sięgające setek procent. Pomimo relatywnie wysokich wycen (chociażby podstawowych wskaźników C/Z, C/WK), spółki te wyznaczają nowe, często historyczne maksima, i kto wie, czy w kolejnych miesiącach nie okażą się ponownie udaną inwestycją, kontynuując silne trendy wzrostowe.

 

INI wyniki

 

W minionym tygodniu udział byków zmniejszył się o 11,2 pkt. proc., do poziomu 41,9%. Jest to największy spadek udziału byków od kwietnia 2014 roku. Jednak nie wszyscy inwestorzy z obozu byków przeszli do obozu niedźwiedzi. Ta druga strona zyskała 5,8 pkt. proc., zwiększając udział do 29,7%. Z kolei inwestorzy prognozujący trend boczny stanowili 28,4%, zyskując 5,4 pkt. proc. w porównaniu do wyników z poprzedniego tygodnia.

 

INI indeks

 

Indeks INI zanotował dynamiczny spadek o 17 pkt. proc. Spadł on z poziomów 30 pkt. proc. (w ostatnim roku to właśnie te poziomy wyznaczały punkty zwrotne) do 12,2 pkt. proc. obecnie. Po sezonie wynikowym rynki znajdą sobie nowy obiekt westchnień. Najpewniej będą to zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Dla polskich inwestorów może to też być powrót polityków z wakacji.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Załamanie nastrojów, scenariusz zrealizowany w połowie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie