Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Słabe wyniki ABC Data w II kwartale. Akcje spadają

© agsandrew - Fotolia.com

ABC Data w dniu wczorajszym (23.08.2016) po sesji w komunikacie bieżącym podała wstępne wybrane skonsolidowane dane finansowe grupy kapitałowej za II kwartał i I półrocze bieżącego roku.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 

Poniżej prezentujemy opublikowane dane finansowe:

 

Wybrane pozycje wynikowe (mln zł)

I półrocze 2016 roku

I półrocze 2015 roku

Przychody ze sprzedaży

2 224

2 345

Zysk brutto ze sprzedaży

113,6

129,3

EBITDA

18,5

39,0

Zysk operacyjny

17,3

37,7

Zysk netto

10,2

26,8

Źródło: ABC Data S.A.

 

Wyniki pierwszego półrocza 2016 roku były słabsze w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. Przychody ze sprzedaży spadły o blisko 5%. Akcjonariuszy najmocniej ma prawo zaboleć spory spadek zysków. Już na poziomie zysku brutto ze sprzedaży wynik jest niższy o 15,7 mln zł. Duże dynamiki spadków widać po zysku operacyjnym (spadek o 54%) i zysku netto (spadek o 62%). W wartościach nominalnych zysk operacyjny wyniósł 17,3 mln zł wobec 37,7 mln zł rok wcześniej, a zysk netto 10,2 mln zł wobec 26,8 mln zł.

 

Spółka zaprezentowała też wybrane wyniki samego II kwartału 2016 roku. Okres od kwietnia do czerwca wypadł pod względem wypracowanych zysków słabiej od pierwszych trzech miesięcy tego roku. Przychody wyniosły 1 188 mln zł, zysk brutto ze sprzedaży 58 mln zł, zysk operacyjny 5,9 mln zł, a zysk netto 2,9 mln zł. Wyniki II kwartału wypadły znacznie poniżej konsensusu rynkowego. Oczekiwania wobec spółki pod względem zysków były na wyższym poziomie – rynek spodziewał się zysku operacyjnego w kwocie 9,3 mln zł i zysku netto w kwocie 5,9 mln zł. Opublikowane wyniki są odpowiednio niższe o 36,4% i 50,4%.

 

W komunikacie spółka wskazała w niewielkim zakresie czynniki, które wpłynęły na wyniki finansowe uzyskane w I półroczu tego roku:

 

„Na skonsolidowane przychody Grupy ze sprzedaży wpłynął wzrost udziału sprzedaży krajowej w całkowitej sprzedaży oraz wzmocnienie struktur regionalnych w regionie CEE. Na uzyskane wyniki finansowe przełożyło się uzyskanie niższej marży brutto ze sprzedaży oraz wzrost kosztów operacyjnych. Spółka odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży w spółce iSource, co pozytywnie wpłynęło na uzyskane skonsolidowane przychody Grupy.”

 

Pełny raport finansowy za pierwsze półrocze 2016 roku ABC Data opublikuje już jutro, to jest 25 sierpnia. Z kolei w piątek 26 sierpnia odbędzie się konferencja wynikowa, w której udział wezmą przedstawiciele zarządu spółki z prezes Weiss na czele. Można oczekiwać, że na konferencji rynek zostanie poinformowany w znacznie szerszym zakresie o czynnikach kształtujących wyniki w ostatnich miesiącach.

 

Kurs akcji ABC Data spada od początku dnia. O godzinie 11:00 notowania walorów wskazują spadek o 4%. Po wyłamaniu z trzyletniej konsolidacji podaż naciska coraz mocniej. Dzisiaj wyznaczane są nowe lokalne minima.

 

ABC Data - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: ABC Data S.A., PAP

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Słabe wyniki ABC Data w II kwartale. Akcje spadają
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie