Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Słabe wyniki ABC Data w II kwartale. Akcje spadają

© agsandrew - Fotolia.com

ABC Data w dniu wczorajszym (23.08.2016) po sesji w komunikacie bieżącym podała wstępne wybrane skonsolidowane dane finansowe grupy kapitałowej za II kwartał i I półrocze bieżącego roku.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 

Poniżej prezentujemy opublikowane dane finansowe:

 

Wybrane pozycje wynikowe (mln zł)

I półrocze 2016 roku

I półrocze 2015 roku

Przychody ze sprzedaży

2 224

2 345

Zysk brutto ze sprzedaży

113,6

129,3

EBITDA

18,5

39,0

Zysk operacyjny

17,3

37,7

Zysk netto

10,2

26,8

Źródło: ABC Data S.A.

 

Wyniki pierwszego półrocza 2016 roku były słabsze w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. Przychody ze sprzedaży spadły o blisko 5%. Akcjonariuszy najmocniej ma prawo zaboleć spory spadek zysków. Już na poziomie zysku brutto ze sprzedaży wynik jest niższy o 15,7 mln zł. Duże dynamiki spadków widać po zysku operacyjnym (spadek o 54%) i zysku netto (spadek o 62%). W wartościach nominalnych zysk operacyjny wyniósł 17,3 mln zł wobec 37,7 mln zł rok wcześniej, a zysk netto 10,2 mln zł wobec 26,8 mln zł.

 

Spółka zaprezentowała też wybrane wyniki samego II kwartału 2016 roku. Okres od kwietnia do czerwca wypadł pod względem wypracowanych zysków słabiej od pierwszych trzech miesięcy tego roku. Przychody wyniosły 1 188 mln zł, zysk brutto ze sprzedaży 58 mln zł, zysk operacyjny 5,9 mln zł, a zysk netto 2,9 mln zł. Wyniki II kwartału wypadły znacznie poniżej konsensusu rynkowego. Oczekiwania wobec spółki pod względem zysków były na wyższym poziomie – rynek spodziewał się zysku operacyjnego w kwocie 9,3 mln zł i zysku netto w kwocie 5,9 mln zł. Opublikowane wyniki są odpowiednio niższe o 36,4% i 50,4%.

 

W komunikacie spółka wskazała w niewielkim zakresie czynniki, które wpłynęły na wyniki finansowe uzyskane w I półroczu tego roku:

 

„Na skonsolidowane przychody Grupy ze sprzedaży wpłynął wzrost udziału sprzedaży krajowej w całkowitej sprzedaży oraz wzmocnienie struktur regionalnych w regionie CEE. Na uzyskane wyniki finansowe przełożyło się uzyskanie niższej marży brutto ze sprzedaży oraz wzrost kosztów operacyjnych. Spółka odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży w spółce iSource, co pozytywnie wpłynęło na uzyskane skonsolidowane przychody Grupy.”

 

Pełny raport finansowy za pierwsze półrocze 2016 roku ABC Data opublikuje już jutro, to jest 25 sierpnia. Z kolei w piątek 26 sierpnia odbędzie się konferencja wynikowa, w której udział wezmą przedstawiciele zarządu spółki z prezes Weiss na czele. Można oczekiwać, że na konferencji rynek zostanie poinformowany w znacznie szerszym zakresie o czynnikach kształtujących wyniki w ostatnich miesiącach.

 

Kurs akcji ABC Data spada od początku dnia. O godzinie 11:00 notowania walorów wskazują spadek o 4%. Po wyłamaniu z trzyletniej konsolidacji podaż naciska coraz mocniej. Dzisiaj wyznaczane są nowe lokalne minima.

 

ABC Data - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: ABC Data S.A., PAP

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Słabe wyniki ABC Data w II kwartale. Akcje spadają
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie