Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Byki nie dały rady, czy podejmą kolejną próbę?

Ostatni tydzień na giełdzie to korekta ruchu wzrostowego zapoczątkowanego na początku sierpnia. W pierwszych dwóch tygodniach indeks WIG20 urósł o 6% i realizacja zysków jest normalnym zjawiskiem.

 

Od początku roku indeks WIG20 bardzo wyraźnie porusza się w kanałach cenowych, a wybicia kończą się zmianą krótkoterminowego trendu. Również zwyżki z początku lipca wpisują się w tę tendencję. Indeks porusza się w kanale wzrostowym, a w poprzednim tygodniu dotarł do jego górnego ograniczenia, a zarazem istotnego poziomu oporu w okolicach 1 860 punktów. Dynamiczna korekta szybko sprowadziła indeks do dolnego ograniczenia kanału, które zbiega się ze wsparciem na poziomie 1 800 punktów. Jeśli poziom ten zostanie obroniony to potencjalny ruch wzrostowy na podstawie kanału wzrostowego może sięgnąć ponad 1 900 punktów.

 

Wyniki badania INI nie do końca wskazują na taki scenariusz. Indeks INI pozostaje na wysokim poziomie 29,2 pkt. proc. i jako wskaźnik kontrariański wskazuje na kontynuację przeceny. Jednak ze względu na tygodniowe odczyty czasem jest nieco opóźniony względem ruchów rynkowych. W pozytywnym scenariuszu utrzymania się WIG20 w kanale cenowym, istotnie niższy odczyt INI w przyszłym tygodniu będzie argumentem przemawiającym za kontynuacją zwyżek.

 

Kolejny tydzień ponownie będzie stał pod znakiem wyników spółek. Z tych największych w środę wynikami za I półrocze podzielą się Asseco Polska i Grupa Azoty, w czwartek CCC i Cyfrowy Polsat, a w piątek Enea. Zwieńczenie sezonu wynikowego będzie miało jednak miejsce jeszcze za tydzień, 31 sierpnia, na kiedy zaplanowano 164 publikacji wynikowych. Następnie rynki prawdopodobnie w coraz większym stopniu będą skupiać się na zbliżających się wyborach prezydenckich w USA, które są zaplanowane na 8 listopada.

 

INI wyniki

 

Czwarty tydzień z rzędu byki dominują wśród inwestorów, stanowiąc ponad połowę na polskim parkiecie. W badaniu zakończonym 18 sierpnia ich udział wyniósł 53,1%. Widoczna jest nieznaczna tendencja spadkowa wśród niedźwiedzi, których udział w ciągu dwóch tygodni spadł z 26% do 23,9% obecnie. Z kolei 23% ankietowanych wskazało, że oczekuje trendu bocznego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Niewielkie zmiany odnotowane w ostatnich tygodniach mogą świadczyć o tym, że inwestorzy czekają na dalszy rozwój wydarzeń, pozostając przy tym optymistami.

 

INI indeks

 

Jak było wspomniane już wcześniej, odczyt indeksu INI wyniósł 29,2 pkt. proc., oscylując wokół tego poziomu już od czterech tygodni. Do granicy przegrzania na poziomie 40 pkt. proc. jeszcze sporo brakuje, jednak w przeciągu ostatniego roku to właśnie poziom około 30 pkt. proc. wskazywał punkty zwrotne. Z punktu badania INI więcej wskazówek co do dalszego kierunku ruchu giełdy będą mogły dać odczyty w przyszłym tygodniu.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Byki nie dały rady, czy podejmą kolejną próbę?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie