Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Bez niespodzianek na rynku

W ciągu ostatnich tygodni miejsce miało wiele ważnych wydarzeń. Jednym z nich była decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, które zostały obniżone po raz pierwszy od wielu lat. Niemniej jednak taki kształt decyzji był szeroko oczekiwany przez zdecydowaną większość inwestorów. Tak też ostatnio zdarza się przy okazji większości publikacji banków centralnych – inwestorzy trafnie wyczuwają panujący sentyment.

 

W nadchodzących dniach nie poznamy jednak dużej ilości publikacji danych makroekonomicznych. Pierwsze interesujące dane napłyną z Chin we wtorek i będą dotyczyć wzrostu poziomu cen. Inflacja w Państwie środka spada podobnie jak w większości krajów na świecie. W wypadku Chin należy mieć na uwadze, że niższa inflacja odbije się także właśnie na pozostałych gospodarkach, co zwiększa prawdopodobieństwo dalszego luzowania polityki monetarnej w wielu krajach.

 

 Nowa Zelandia - stopy procentowe
Nowa Zelandia - stopy procentowe

 

Środa będzie natomiast prawdopodobnie najbardziej interesującym dniem za sprawą decyzji Rezerwy Banku Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy są praktycznie przekonani o tym, że do kolejnej obniżki dojdzie i w Nowej Zelandii główna stopa zostanie obniżona do poziomu 2%. Kolejna runda luzowania w wielu gospodarkach, w tym w Wielkiej Brytanii czy Australii, zmusi najprawdopodobniej także RBNZ do obniżenia kosztu pieniądza. Aktualnie inwestorzy wyceniają 100% szansy na obniżkę na najbliższym posiedzeniu. Oznacza to, że brak zmian w polityce monetarnej oznaczałby bardzo duże zaskoczenie, które przełożyłoby się na silną falę umocnienia nowozelandzkiego dolara.

 

W czwartek, jak co tydzień, opublikowane zostaną najnowsze dane na temat ilości wniosków o bezrobocie złożonych za poprzedni tydzień w Stanach Zjednoczonych. Po zeszłotygodniowych payrollsach, czyli danych na temat zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym, wzrosły oczekiwania względem kolejnej podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych. Chociaż widocznie FED ma problem z dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej to kolejne bardzo dobre dane z amerykańskiej gospodarki będą wzmagać oczekiwania wśród inwestorów.

 

W ostatni dzień tygodnia poznamy szereg ważnych publikacji. Pierwsze interesujące dane poznamy nad ranem i będą one pochodzić z Chin i dotyczyć produkcji przemysłowej, czyli jednego z najważniejszych sektorów w chińskiej gospodarce. W tym wypadku nie spodziewamy się zaskoczeń, jednak każdy odczyt niższy od prognoz będzie ciążył inwestorom.

 

 Polska - inflacja
Polska - inflacja

 

Poza danymi z Chin, poznamy także najnowszy odczyt sprzedaży detalicznej z USA. Dobra sytuacja na rynku pracy musi się wpierw przełożyć także na poprawę kondycji poszczególnych sektorów w gospodarce by FED był bardziej skory do podjęcia decyzji o kolejnej podwyżce stóp.  Z punktu widzenia polskich inwestorów kluczowe w piątek jednak mogą okazać się krajowe odczyty. Pod koniec tygodnia poznamy m.in. odczyt dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto za drugi kwartał bieżącego roku oraz poziom inflacji w lipcu. Prognozy wskazują na to, że drugi kwartał przyniósł wzrost gospodarczy w wysokości 3,3%, co oznaczałoby że wyraźnie i zarazem pozytywnie wyróżniamy się w Europie. W kontekście inflacji prawdopodobnie zobaczymy jej spadek do poziomu -0,9%, co z kolei stawia nas w gronie krajów o najwyższej deflacji. Niemniej jednak ostatnie miesiące dobitnie potwierdziły, iż deflacja w Polsce nie ma charakteru negatywnego.

 

Podsumowując, nadchodzący tydzień nie będzie obfitował w wiele kluczowych odczytów, czy publikacji. Najważniejszym wydarzeniem jest posiedzenie Rezerwy Banku Nowej Zelandii, który to z kolei nie powinien zaskoczyć inwestorów, którzy to jednomyślnie zakładają cięcie stóp procentowych.

 

 

Partner strategiczny

Investio

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Bez niespodzianek na rynku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie