Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Silne wzrosty banków po doniesieniach o łagodnej ustawie frankowej

© Jakub Jirsák - Fotolia.com

We wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” można było przeczytać o nowym prezydenckim projekcie dotyczącym zapowiadanej pomocy dla frankowiczów. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, projekt nie niesie za sobą ogromnych kosztów dla banków.

 

Najpoważniejszym kosztem dla banków ma być „jedynie” zwrot kredytobiorcom różnicy wynikających ze spreadów wymiany walut. Można szacować, że będzie to wydatek „tylko” kilku miliardów złotych. Wcześniej szacowano, że pomoc dla frankowiczów może kosztować sektor bankowy ponad 40 mld zł.

 

Na dzisiejszej konferencji prasowej, prezes NBP Adam Glapińki oznajmił, że ustawa frankowa będzie dotyczyła spreadów a skala obciążeń dla banków nie doprowadzi do destabilizacji sektora bankowego. Z kolei zapowiadane przewalutowanie kredytów we frankach zostanie odsunięte w czasie i będzie miało miejsce w odpowiednim momencie.

 

Informacja ta spowodowała silne wzrosty banków na GPW, gdyż przez wiele miesięcy inwestorzy żyli pod presją dużej niewiadomej jakiego rzędu koszty będą musiały ponieść banki w związku z szumnie zapowiadaną pomocą dla frankowiczów. Największą reakcję na notowania widzimy na bankach o największej ekspozycji na kredyty we franku – Getin Noble Bank, BZ WBK, mBank, Bank Millennium i PKO BP. Poniżej przedstawiamy notowania akcji banków na godz. 11 oraz techniczną sytuację na wykresach. 

PKO BP +5%

Jeśli notowania akcji PKO BP zakończą się powyżej 25 zł, dojdzie do przełamania 15-miesięcznej linii trendu spadkowego. Będzie to oznaczało sygnał kupna z punktu widzenia analizy technicznej. Istotnym oporem pozostaje poziom 27,8 zł, a wsparciem 22,3 zł.

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Getin Noble Bank +16%

Najsilniej spośród sektora rośnie dziś Getin Noble Bank. Nic w tym dziwnego, gdyż bank ten najmocniej ucierpiał do tej pory. Wykres wskazuje dziś na lukę wzrostową na otwarciu wraz z przełamaniem 10-miesięcznej, krótkoterminowej linii trendu spadkowego. Celem dla popytu jest poziom około 64 groszy. Wsparciem są minima na poziomie 40 groszy.

 

Getin Noble Bank - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Bank Millennium +14%

Linia trendu spadkowego nie została jeszcze pokonana w przypadku Banku Millennium. Ten kluczowy poziom to 5,70 zł

 

Bank Millenium - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

mBank +5%

Co prawda krótkoterminowa linia trendu spadkowego na walorach mBanku jest dziś mocno zagrożona, to z biegiem kolejnych godzin, dzienna świeca ma coraz wyższy, górny cień.

 

mBank - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

BZ WBK +5%

Luką wzrostową otworzyły się dziś notowania BZ WBK. W tym przypadku najbardziej agresywna linia trendu spadkowego została pokonana kilka dni wcześniej. Druga z nich przebiega obecnie na poziomie około 317 zł.

 

BZ WBK - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Silne wzrosty banków po doniesieniach o łagodnej ustawie frankowej
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie