Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy w natarciu, giełda na oporze

Skomentuj artykuł

Miesiąc po Brexicie można już śmiało mówić, że był to tylko kolejny straszak dla inwestorów indywidualnych. Przecena po referendum w Wielkiej Brytanii ma szansę okazać się najlepszym momentem na inwestycje w tym roku.

 

Skrajna przecena i problemy z otwarciem giełdy, jakie miały miejsce 24 czerwca – dzień po referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącym wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej, pozwoliły osiągnąć odważnym inwestorom dwucyfrowe stopy zwrotu w relatywnie krótkim okresie czasu. Przecena związana z globalnym wydarzeniem może też być dobrą okazją na zakup spółek z silnymi fundamentami, co w ostatnim roku pokazał nie tylko Brexit, ale także inne wydarzenia jak niespodziewana obniżka ratingu dla Polski czy też krach w Chinach. Po znacznych spadkach na całym rynku, którym towarzyszyły wisielcze nastroje, zdrowe spółki szybko wracały do kontynuowania trendu wzrostowego, a w niejednym przypadku ich kurs wyznaczał nowe historyczne maksima. Wspominając o Brexicie warto jeszcze przypomnieć wyniki badania nastrojów inwestorów na kilka godzin przed ogłoszeniem wyników. Te okazały się najgorsze w pięcioletniej historii badania – udział niedźwiedzi wyniósł 53,8%, a indeks INI spadł do ujemnej wartości na poziomie 26,1 pkt. proc.

 

Najbliższe tygodnie dla inwestorów będą stały pod znakiem publikacji wyników za I półrocze 2016 roku. Sezon wynikowy nabiera rozpędu z każdym dniem. Tym samym to właśnie wyniki spółek będą głównym motorem napędowym dla polskiej giełdy, o ile na rynek nie napłynie nagle jakaś niespodziewana informacja. Mówiąc inaczej, w najbliższym czasie to właśnie fundamenty mogą chociaż na chwilę przejąć pałeczkę na polskiej giełdzie i wyznaczać trendy.

 

INI wyniki

 

Wyniki badania INI w tygodniu zakończonym 28 lipca wskazały na dalsze, znaczne umocnienie byczo nastawionych inwestorów. Ich udział wyniósł 53,1%, wzrastając o 6,9 pkt. proc. w relacji do poprzedniego tygodnia, i o całe 19,8 punktów procentowych w relacji do wyników sprzed dwóch tygodni. Jest to najsilniejszy zryw byków w tak krótkim czasie w historii badania INI (ostatnie odczyty często wskazywały na historyczne rekordy jednak dotychczas dotyczyły one siły niedźwiedzi, a tym razem mogą być światełkiem w tunelu). Należy jednak pamiętać, że badanie INI ma wymowę kontrariańską, dlatego tak silny wzrost byków w krótkim czasie może zwiastować co najmniej korektę. Obecnie właśnie taki scenariusz realizuje się na giełdzie.

 

Dla uzupełnienia udział niedźwiedzi w ostatnim badaniu INI wyniósł 25,4%, zmniejszając się o 7,3 pkt. proc. od poprzedniego tygodnia. 21,4% ankietowanych oczekuje trendu bocznego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W Ameryce przeważają inwestorzy prognozujący trend boczny, których udział wyniósł 40,3%.

 

INI indeks

 

Oczywiście wzrost byków pociągnął za sobą wzrost indeksu INI, który osiągnął wartość 27,7 pkt. proc. Takie same poziomy zostały osiągnięte w marcu i kwietniu, kiedy WIG20 wyznaczał szczyty hossy z początku roku (co ciekawe, wystąpiła wtedy dywergencja między indeksem WIG20 a INI). Dlatego z punktu widzenia badania INI naturalną reakcją będzie korekta na giełdzie, aby inwestorzy mogli wziąć głęboki oddech przed dalszymi wzrostami. Tym bardziej, że do poziomu 1 900 punktów na WIG20 nagromadziła się cała masa oporów, która będzie wadzić bykom.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie