Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ile warta jest Bogdanka? Dwie skrajne rekomendacje

© Lukas Gojda - Fotolia.pl

Dzisiaj, to jest 27 sierpnia 2016 roku, na rynku pojawiły się dwie skrajnie odmienne rekomendacje dla Bogdanki. Analitycy DM BOŚ rekomendują „kupuj” z ceną docelową 65,90 zł, a analitycy Haitong „sprzedaj” z ceną docelową 38,18 zł. Sprawdź, jakimi argumentami operują obydwie strony.

 

Analitycy DM BOŚ w raporcie z dnia 19 lipca 2016 roku podwyższyli cenę docelową Bogdanki do 65,90 zł z 56,2 zł. W rekomendacji przyjęli konserwatywne założenia stabilności cen węgla na poziomie porównywalnym do tegorocznego. Analitycy zaprognozowali długoterminową powtarzalną EBITDA na poziomie około 700 mln zł i nakłady inwestycyjne na poziomie 400 mln zł rocznie. Przy takich założeniach, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, oczekują, że Bogdanka będzie w stanie generować silne przepływy pieniężne. Jednocześnie zaznaczyli, że pod względem wskaźnika EV/EBITDA (wartość przedsiębiorstwa do wyniku operacyjnego powiększonego o amortyzację) Bogdanka jest najtańszym walorem wśród spółek węglowych w grupie porównawczej.

 

Zaprezentowane w rekomendacji prognozy wyników zakładają 1 721,4 mln zł przychodów w 2016 roku, 650,1 mln zł EBITDA, 267,8 mln zł zysku operacyjnego i 193,3 mln zł zysku netto. W 2017 roku wyniki te mają odpowiednio zwiększyć się do 1 771,7 mln zł - przychody, 700 mln zł – EBITDA, 328,6 mln zł – EBIT, i 253,5 mln zł – zysk netto.

 

„Zdajemy sobie sprawę, że posiadacze akcji Spółki muszą liczyć się z licznymi ryzykami (..). Jednakże naszym zdaniem, akcje Spółki są notowane na niezasłużenie niskim poziomie, wodzącym na pokuszenie, zwłaszcza w kontekście wzrostów cen spot węgla energetycznego w skali globalnej. W oparciu o podwyższoną 12-miesięczną wycenę akcji Bogdanki do 65,9 zł na akcję podtrzymujemy rekomendacje: długoterminową fundamentalną Kupuj i krótkoterminową relatywną Przeważaj” – napisano w raporcie DM BOŚ.

 

Zupełnie inne zdanie na temat walorów Bogdanki mają analitycy Haitong. W raporcie z 26 lipca 2016 roku co prawda podwyższyli cenę docelową z 35,9 zł do 38,18 zł, ale podtrzymali rekomendację „sprzedaj”. Podwyższenie ceny docelowej wynikało z uwzględnienia wyższej prognozowanej ceny polskiego węgla. Poza tym nie widzą oni uzasadnienia dla wzrostu kursu akcji, który od dołka po Brexicie wzrósł o 75%.

 

Kurs akcji Bogdanki rozpoczął budowanie struktur wzrostowych. Poziom nieco ponad 30 zł na dzień dzisiejszy można uznać za „twarde dno” na wykresie. Ostatni ruch wzrostowy przebił poprzedni lokalny szczyt przy cenie 47 zł. Aktualnie cena porusza się w obrębie luki wzrostowej z września 2015 roku. Górne ograniczenie tej luki na poziomie 60 zł jest najbliższym oporem dla kursu.

 

Bogdanka - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: DM BOŚ S.A., Haitong, PAP

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Colian opuści indeks sWIG80. Winne ostatnie wezwanie

20.06.2018, Newsroom

Colian opuści indeks sWIG80. Winne ostatnie wezwanie

Producent słodyczy opuści również takie wskaźniki jak sWIG80TR, WIG, WIG-Poland oraz WIG-spożywczy.

Zobacz więcej

Ile warta jest Bogdanka? Dwie skrajne rekomendacje
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie