Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Brexit – kolejne tąpnięcie okazało się dobrą okazją inwestycyjną

© peshkov - Fotolia.pl

„Kryzysy” ostatnich ponad 12 miesięcy okazywały się dobrym momentem na zakup ryzykownych aktywów. Dzisiaj wiemy już, że tak samo zakończył się Brexit. Miesiąc po referendum w Wielkiej Brytanii indeks szerokiego rynku WIG zamknął lukę spadkową, rosnąc w tym okresie o niemal 10%.

 

Ostatni rok na giełdzie to co najmniej Grexit, krach w Chinach, obniżka ratingu dla Polski przez agencję S&P, a z ostatnich wydarzeń zaskakujący wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Każde z tych wydarzeń powodowało mocne tąpniecie na giełdach, które miało swoje odzwierciedlenie w lukach spadkowych. Dzisiaj, po fakcie, wiemy, że za każdym razem na tych wydarzeniach można było zarobić (przynajmniej w krótkim terminie). Wymienione wydarzenia naniesione są na wykres indeksu WIG, z zaznaczeniem o ile procent urósł indeks od dołka po luce do lokalnego szczytu. Obecnie kurs WIG pokrył w całości lukę spadkową po Brexicie (24.06.2016) i wyznaczył nowe lokalne maksimum, co jest kolejnym pozytywnym sygnałem analizy technicznej.

 

WIG - wykres
Źródło: stooq.pl

 

Podobnie wygląda sytuacja na wykresie WIG20, jednak w tym przypadku skończyło się, przynajmniej na razie, tylko na domknięciu luki spadkowej, bez wyznaczenia nowego historycznego maksimum. Od dołka po Brexicie, indeks urósł już o blisko 11%. Z racji namnożenia poziomów oporu, najprościej jest określić szeroką strefę podażową 1850 – 1 900 punktów, Wyjście powyżej tej strefy stworzy możliwość ataku na okrągłą barierę 2 000 punktów i wyznaczenie nowych lokalnych maksimów.

 

WIG20 - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Równie silnie odbiły mniejsze spółki. Ich indeksy już dawno pokonały szczyty sprzed referendum. mWIG40 urósł od dołka 11%, a sWIG80 9,2%. Istotne poziomy wsparcia i oporu zostały zaznaczone na wykresach (po kliknięciu wykres się powiększy).

 

mWIG40 - Analiza techniczna   sWIG80 - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl   Źródło: stooq.pl

 

 

Nie można też pominąć amerykańskiego indeksu S&P500, który w pięć kolejnych sesji powrócił do poziomów sprzed Brexitu, a po kolejnych pięciu sesjach wyznaczył nowe historyczne maksimum. W następnych sesjach indeks kontynuował ruch zwyżkowy, rosnąc aż do 2 175 punktów.

 

S&P500 - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała bankom wytyczne dotyczące dywidendy z zysku za 2017 rok. Takie działanie komisji ma na celu zwiększenie funduszy własnych banków.

Zobacz więcej

Brexit – kolejne tąpnięcie okazało się dobrą okazją inwestycyjną
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie