Chat with us, powered by LiveChat

Brexit – kolejne tąpnięcie okazało się dobrą okazją inwestycyjną

Skomentuj artykuł
© peshkov - Fotolia.pl

„Kryzysy” ostatnich ponad 12 miesięcy okazywały się dobrym momentem na zakup ryzykownych aktywów. Dzisiaj wiemy już, że tak samo zakończył się Brexit. Miesiąc po referendum w Wielkiej Brytanii indeks szerokiego rynku WIG zamknął lukę spadkową, rosnąc w tym okresie o niemal 10%.

 

Ostatni rok na giełdzie to co najmniej Grexit, krach w Chinach, obniżka ratingu dla Polski przez agencję S&P, a z ostatnich wydarzeń zaskakujący wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Każde z tych wydarzeń powodowało mocne tąpniecie na giełdach, które miało swoje odzwierciedlenie w lukach spadkowych. Dzisiaj, po fakcie, wiemy, że za każdym razem na tych wydarzeniach można było zarobić (przynajmniej w krótkim terminie). Wymienione wydarzenia naniesione są na wykres indeksu WIG, z zaznaczeniem o ile procent urósł indeks od dołka po luce do lokalnego szczytu. Obecnie kurs WIG pokrył w całości lukę spadkową po Brexicie (24.06.2016) i wyznaczył nowe lokalne maksimum, co jest kolejnym pozytywnym sygnałem analizy technicznej.

 

WIG - wykres
Źródło: stooq.pl

 

Podobnie wygląda sytuacja na wykresie WIG20, jednak w tym przypadku skończyło się, przynajmniej na razie, tylko na domknięciu luki spadkowej, bez wyznaczenia nowego historycznego maksimum. Od dołka po Brexicie, indeks urósł już o blisko 11%. Z racji namnożenia poziomów oporu, najprościej jest określić szeroką strefę podażową 1850 – 1 900 punktów, Wyjście powyżej tej strefy stworzy możliwość ataku na okrągłą barierę 2 000 punktów i wyznaczenie nowych lokalnych maksimów.

 

WIG20 - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Równie silnie odbiły mniejsze spółki. Ich indeksy już dawno pokonały szczyty sprzed referendum. mWIG40 urósł od dołka 11%, a sWIG80 9,2%. Istotne poziomy wsparcia i oporu zostały zaznaczone na wykresach (po kliknięciu wykres się powiększy).

 

mWIG40 - Analiza techniczna   sWIG80 - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl   Źródło: stooq.pl

 

 

Nie można też pominąć amerykańskiego indeksu S&P500, który w pięć kolejnych sesji powrócił do poziomów sprzed Brexitu, a po kolejnych pięciu sesjach wyznaczył nowe historyczne maksimum. W następnych sesjach indeks kontynuował ruch zwyżkowy, rosnąc aż do 2 175 punktów.

 

S&P500 - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie