Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Po 7 tygodniach byki wracają do gry, indeks INI na plusie

Przez cały czerwiec i połowę lipca inwestorzy byli bardzo sceptyczni co do kierunku polskiej giełdy. W tym okresie odnotowano najbardziej skrajne odczyty w pięcioletniej historii badania.

 

Tuż przed referendum dotyczącym Brexitu udział niedźwiedzi osiągnął rekordowe 53,8%, a indeks INI spadł poniżej zera do wartości 26,1 pkt. proc. Jak się później okazało, inwestorzy słusznie obawiali się wyników głosowania w Wielkiej Brytanii, gdyż Brytyjczycy opowiedzieli się w większości za wyjściem z Unii Europejskiej. Po referendum złe nastroje inwestorów utrzymywały się jeszcze przez trzy tygodnie. Dopiero w badaniu zakończonym 21 lipca 2016 roku nastąpiła znaczna zmiana w rozkładzie sił.

 

W minionym tygodniu giełdy wykazały się dużą niewrażliwością na otoczenie zewnętrzne. Głównymi wydarzeniami były zamach terrorystyczny we Francji, gdzie zamachowca wjechał w tłum ludzi w Nicei, a także nieudana próba zamachu stanu w Turcji. Jeśli jednak spojrzeć na wykresy giełdowe, wydarzeń tych nie widać. W Stanach Zjednoczonych S&P500 wyznaczył nawet nowe historyczne maksimum. Z kolei polskiej giełdzie może sprzyjać decyzja agencji ratingowej Fitch o pozostawieniu ratingu oraz perspektywy na niezmienionym poziomie.

 

INI wyniki

 

Udział byków zwiększył się aż o 12,9 pkt. proc. i wyniósł 46,2%. To oznacza, że byki znowu są dominującą grupą wśród inwestorów. Udział niedźwiedzi spadł o 10,1 pkt. proc., do 32,7%, a inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy stanowią 21,1% ankietowanych.

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI wzrosła do 13,5 pkt. proc. Jest to wartość neutralna, jeśli jednak na rynek nie napłyną żadne niespodziewane złe informacje, wydaje się, że indeks powinien co najmniej pozostawać powyżej zera w ciągu najbliższych tygodni. Taki scenariusz ogranicza skalę ewentualnych spadków na giełdzie, a patrząc przez pryzmat skrajnie negatywnych nastrojów w ciągu ostatnich tygodni, prognozuje wzrosty. Tak było pod koniec grudnia 2015 roku i w połowie stycznia 2016 roku. Spółki giełdowe już zaczynają publikować raporty śródroczne, co może być dodatkowym impulsem do wzrostów na giełdzie, oczywiście pod warunkiem, że wyniki będą się poprawiać. 

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Po 7 tygodniach byki wracają do gry, indeks INI na plusie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie