Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dlaczego warto kupować akcje KGHM według DM PKO BP?

© maerzkind - Fotolia.com

W raporcie z 11 lipca 2016 roku analitycy DM PKO BP wycenili jedną akcję KGHM na 82 zł. Jednocześnie wystawili rekomendację „kupuj”. W stosunku do obecnej ceny rynkowej, daje to możliwość zarobku blisko 10%.

 

Jest to diametralne odwrócenie nastawienia do wyceny akcji miedziowej spółki w stosunku do poprzedniego raportu opublikowanego w ostatni dzień marca tego roku. W nim cena docelowa wynosiła 68 zł za jeden walor, a zalecenie inwestycyjne brzmiało „sprzedaj”. Skąd taka zmiana? Autorzy raportu przede wszystkim wskazują na zdecydowany wzrost cen głównych produktów pochodnych. Mają na myśli srebro i molibden, które podrożały od początku roku o 40-50% (uwzględniając osłabienie złotówki do dolara). To z kolei ma przekładać się na lepszy wynik roczny o kwotę 700 mln zł. Specjaliści z DM PKO BP wskazują też, że osłabienie polskiej waluty ma bardzo dobry wpływ, a szansą pozostaje zmiana podatku od miedzi oraz globalne impulsy fiskalne. 

 

Ceny srebra i molibdenu
Źródło: DM PKO BP za Bloomberg

 

„Przychody ze srebra wynoszą 3,1 mld PLN, stanowią 19% produkcji miedzi ekwiwalentnej, i przekraczają wartość skonsolidowanego EBIT. Zmiana ceny srebra o 1 USD/troz odpowiada zmianie ceny miedzi o 95 USD/t. Każdy wzrost ceny srebra o 1 USD/troz zwiększa skonsolidowany EBIT o kolejne 5% i cenę docelową o 6%” – napisano w raporcie.

 

Cena najważniejszego dla KGHM surowca – miedzi, od początku roku jest dość stabilna. DM PKO BP wskazuje z jednej strony na wzrost podaży miedzi z Peru i umiarkowany popyt rynkowy, a z drugiej strony podkreśla, że rynek jest bliski zbilansowania (niski poziom zapasów). Dodaje też, że ograniczone w średnim terminie inwestycje i słabe bilanse spółek górniczych przełożą się na strukturalny deficyt (ale jeszcze nie w tym roku). 

 

Produkcja miedzi
Źródło: DM PKO BP za Bloomberg

 

Do głównych ryzyk dla KGHM w raporcie wskazano:

 

  • niewiadomy kierunek zmian w strategii spółki (nowe podejście do inwestycji zagranicznych, powrót do idei dywersyfikacji spółki tj. inwestycji w kraju np. w aktywa energetyczne),
  • problemy geologiczno-techniczne w Sierra Gorda,
  • restrukturyzacja aktywów zagranicznych, w tym wstrzymaniem projektu Afton-Ajax i Vicotria oraz cięcia kosztów w Robinson, co ma przełożyć się na mniejsze tempo wzrostu wolumenu produkcji,
  • wysoki CAPEX w Polsce (ponad 7 mld PLN w 3 lata). Jest to o tyle istotne, że nie pozwala wypłacać dywidendy i finansować operacji aktywów zagranicznych, nie mówiąc o inwestycjach w projekty rozwojowe,
  • słabnący bilans (DN/EBITDA 1.8x na koniec roku z 1.4x na koniec 2015 r.) i w konsekwencji spadek potencjału do wypłaty dywidendy w porównaniu z poziomami historycznymi.

 

24 czerwca tego roku, czyli czarny piątek spowodowany wynikiem referendum dotyczącym Brexitu okazał się najlepszym momentem w tym roku do zakupu akcji KGHM. W tym dniu jeden walor kosztował nawet 55 zł, a dziś jest to już ponad 75 zł. Wystarczyło trzy i pół tygodnia, by na jednej z największych i najbardziej płynnych spółek na GPW można było zarobić ponad 35%. Podczas tego dynamicznego ruchu w górę została z impetem przełamana ponad roczna linia trendu spadkowego z poziomem oporu na 68,5 zł. Obecnie kurs akcji KGHM dotarł do silnego oporu, którym są poziomy ostatnich maksimów 75,5 zł - 77,5 zł. Wsparciem jest teraz przełamana linia trendu spadkowego. 

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: DM PKO BP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Dlaczego warto kupować akcje KGHM według DM PKO BP?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie