Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Unicredit sprzedał 10% PEKAO S.A. po 126 zł za akcję

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Włoski bank UniCredit podczas nocy z 12 na 13 lipca 2016 roku dokonał sprzedaży 26,2 mln akcji PEKAO S.A. po cenie 126 zł za sztukę. Oferta była skierowana do inwestorów instytucjonalnych. Po transakcji UniCredit nadal posiada pakiet kontrolny akcji PEKAO, który stanowi 40,1%.

 

Transakcja sprzedaży była bardzo szybka, gdyż o zamiarze jej przeprowadzenia włoski bank poinformował wczoraj wieczorem, a już dziś rano podał komunikat o jej realizacji. Ze sprzedaży Włosi pozyskali 3,3 mld zł. Środki te wspomogą bazę kapitałową UniCredit, które powinny zostać zwiększone by poprawić wskaźniki kapitałowe. W komunikacie UniCredit poinformował o 90-dniowym okresie lock-up na pozostałe posiadane akcje PEKAO S.A., co oznacza, że nie będą mogli ich sprzedać przez ten okres.

 

Obecna kapitalizacja rynkowa PEKAO S.A. to około 34 mld zł. Z kolei wycena UniCredit wynosi około 57 mld zł. Walory włoskiego banku szybko tracą na wartości od początku tego roku. Jeszcze w styczniu kosztowały one 21 zł, a teraz są one notowane poniżej 10 zł. W tym czasie notowania walorów PEKAO pozostały na podobnym poziomie około 130 zł.

Na razie nie ujawniły się podmioty, które kupiły w ofercie akcje PEKAO S.A. Taki obowiązek będą miały w przypadku przekroczenia progu 5% w kapitale zakładowym. Rynek spekulował wcześniej, że zainteresowane zakupem może być PZU. Potwierdzeniem tego była wczorajsza wypowiedź prezesa PZU Michała Krupińskiego, który stwierdził, że ubezpieczyciel będzie przyglądać się możliwości przejęcia Raiffeisen i PEKAO S.A. Przypomnijmy, że PZU przejął do tej pory kontrolę nad Alior Bankiem i Bankiem BPH.

 

Kurs akcji PEKAO S.A. traci dzisiaj ponad 4%, a cena dąży do poziomów ze wspomnianej transakcji sprzedaży. Na wykresie widać ponad roczny trend spadkowy. W ostatnim czasie można wyznaczyć kanał trendu spadkowego, który obecnie wyznacza przedział 127-140 zł.

 

Pekao SA - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Unicredit sprzedał 10% PEKAO S.A. po 126 zł za akcję