Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Unicredit sprzedał 10% PEKAO S.A. po 126 zł za akcję

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Włoski bank UniCredit podczas nocy z 12 na 13 lipca 2016 roku dokonał sprzedaży 26,2 mln akcji PEKAO S.A. po cenie 126 zł za sztukę. Oferta była skierowana do inwestorów instytucjonalnych. Po transakcji UniCredit nadal posiada pakiet kontrolny akcji PEKAO, który stanowi 40,1%.

 

Transakcja sprzedaży była bardzo szybka, gdyż o zamiarze jej przeprowadzenia włoski bank poinformował wczoraj wieczorem, a już dziś rano podał komunikat o jej realizacji. Ze sprzedaży Włosi pozyskali 3,3 mld zł. Środki te wspomogą bazę kapitałową UniCredit, które powinny zostać zwiększone by poprawić wskaźniki kapitałowe. W komunikacie UniCredit poinformował o 90-dniowym okresie lock-up na pozostałe posiadane akcje PEKAO S.A., co oznacza, że nie będą mogli ich sprzedać przez ten okres.

 

Obecna kapitalizacja rynkowa PEKAO S.A. to około 34 mld zł. Z kolei wycena UniCredit wynosi około 57 mld zł. Walory włoskiego banku szybko tracą na wartości od początku tego roku. Jeszcze w styczniu kosztowały one 21 zł, a teraz są one notowane poniżej 10 zł. W tym czasie notowania walorów PEKAO pozostały na podobnym poziomie około 130 zł.

Na razie nie ujawniły się podmioty, które kupiły w ofercie akcje PEKAO S.A. Taki obowiązek będą miały w przypadku przekroczenia progu 5% w kapitale zakładowym. Rynek spekulował wcześniej, że zainteresowane zakupem może być PZU. Potwierdzeniem tego była wczorajsza wypowiedź prezesa PZU Michała Krupińskiego, który stwierdził, że ubezpieczyciel będzie przyglądać się możliwości przejęcia Raiffeisen i PEKAO S.A. Przypomnijmy, że PZU przejął do tej pory kontrolę nad Alior Bankiem i Bankiem BPH.

 

Kurs akcji PEKAO S.A. traci dzisiaj ponad 4%, a cena dąży do poziomów ze wspomnianej transakcji sprzedaży. Na wykresie widać ponad roczny trend spadkowy. W ostatnim czasie można wyznaczyć kanał trendu spadkowego, który obecnie wyznacza przedział 127-140 zł.

 

Pekao SA - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA, Krzysztofem Szlagą. Czat odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

Zobacz więcej

Unicredit sprzedał 10% PEKAO S.A. po 126 zł za akcję