Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Alior wzywa do sprzedaży akcji Banku BPH

© zhu difeng - Fotolia.com

Zgodnie z umową przejęcia Banku BPH zawartą w marcu bieżącego roku, Alior Bank ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Banku BPH stanowiących 66% kapitału zakładowego. Zapisy rozpoczną się 1 sierpnia 2016 roku, a cena za akcję ma wynieść 31,18 zł.

 

Zarząd Alior Banku w dniu 11 lipca 2016 roku ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż  50 600 821 akcji zwykłych spółki Bank BPH, co daje 66% ogólnej liczby akcji spółki i tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Cena, po której Alior będzie skupował akcje wynosi 31,18 zł, co odpowiada średniemu kursowi akcji Banku BPH z ostatnich sześciu miesięcy.

Minimalny próg dojścia wezwania do skutku został określony na 39 288 005 akcji, tj. 51,24% ogólnej liczby akcji i głosów. Warunkiem jest także uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej, 23 czerwca bieżącego roku, bezwarunkową zgodę na nabycie przez Alior Bank Podstawowej Działalności Banku BPH wydał już Prezes UOKiK.

Akcjonariusze Banku BPH mogą składać zapisy na sprzedaż akcji od 1 do 16 sierpnia 2016 roku w 45 placówkach Biur Maklerskich Alior Banku lub korespondencyjnie. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji to 19 sierpnia, a rozliczenie transakcji nastąpić ma 24 sierpnia bieżącego roku.

 

Wezwanie wynika z umowy kupna przez Alior Bank wydzielonej części Banku BPH z dnia 31 marca 2016 roku. Umowa została zawarta pomiędzy Zarządem Alior Banku a spółkami z grupy GE posiadającymi łącznie 87,23% akcji Banku BPH, czyli GE Investments Poland sp. z o.o. (83,74% udziałów w Banku BPH), DRB Holdings B.V. (0,29% udziałów) oraz Selective American Financial Enterprises, LLC (3,21% udziałów).

W jej ramach Alior Bank zamierza przejąć wydzieloną Działalność Podstawową Banku BPH. Transakcja nie obejmie Działalności Hipotecznej Banku BPH (w tym portfela kredytów hipotecznych w polskiej i obcej walucie), a także BPH TFI.

 

Jak podaje Alior Bank – „Nabycie Podstawowej Działalności Banku BPH wpisuje się w strategię rozwoju Alior Banku, która przewiduje wzrost w oparciu o rozwój organiczny i akwizycje, w połączeniu z osiąganiem wysokiego poziomu zwrotu z kapitału. Sfinalizowanie transakcji planowane jest na IV kwartał 2016 r. W wyniku przejęcia wydzielonej części Banku BPH, Alior Bank awansuje na 9 pozycję największych banków w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Transakcja przybliży Alior Bank do realizacji strategicznego celu dołączenia do grona 5-6 największych banków w Polsce w ciągu kolejnych kilku lat.”

 

Bank BPH pod względem wielkości aktywów (31,3 mld zł) na koniec 2015 roku był czternastym największym bankiem w Polsce. Bank zanotował w tym okresie 993,4 mln zł całkowitej straty netto, wobec 117 mln zł zysku w roku 2014. Z kolei Alior Bank posiada aktywa warte 42 mln zł, co plasuje go na 11 pozycji wśród największych banków w Polsce za 2015 rok. Zysk netto banku w ubiegłym roku wyniósł 308,9 mln zł i był niższy o 4,1% od wyniku osiągniętego w 2014 roku (322 mln zł).

 

Kurs Alior Banku, po zbliżeniu się do historycznego maksimum w maju 2015 roku znajduje się obecnie w trendzie spadkowym, z korektą wzrostową w pierwszym kwartale bieżącego roku. Notowania banku w czerwcu 2016 roku obroniły wsparcie na poziomie 48 zł wracając w ostatnich dniach powyżej 50 zł i  zbliżając się do linii trendu. W przypadku jej przebicia, pierwszy mocny opór kształtuje się na 58 zł.

 

Alior Bank - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Bank BPH na giełdzie notowany jest od 1995 roku. Cena akcji osiągała maksima w 2007 roku, jednak kryzys finansowy sprowadził w kolejnych latach notowania o około 90% w dół, w okolice 20 zł. Kurs akcji BPH od ponad dwóch lat znajduje się w trendzie spadkowym, tracąc w tym czasie niemal połowę wartości. Po ogłoszeniu umowy sprzedaży banku 1 kwietnia 2016 roku, kurs ustabilizował się w pobliżu ceny wykupu akcji ustalonej na 31,18 zł.

 

Bank BPH - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Alior wzywa do sprzedaży akcji Banku BPH
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie