Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Powrót dużej zmienności

Ostatnie tygodnie za sprawą Brexitu przyniosły na rynku bardzo dużą zmienność na rynku zarówno giełdowym jak i walutowym. Mimo kolejnego tygodnia wciąż możemy zaobserwować niestandardowe zakresy wahań kursów. Nowy tydzień nie powinien tego zmienić, gdyż miejsce będzie miało kilka kluczowych dla inwestorów wydarzeń.

 

 

 

Już we wtorek przed brytyjską parlamentarną Komisją Skarbu stanie przewodniczący Banku Anglii Mark Carney jak i kilku członków MPC, którzy będą zeznawać w związku z raportem na temat inflacji w Wielkiej Brytanii. Jest to zawsze bardzo ważne wydarzenie, mające duży wpływ na brytyjskiego funta. Obecnie jednak naturalnie jedynym ważnym tematem pozostaje Brexit i to jak on ostatecznie przełoży się nie tylko na notowania poszczególnych instrumentów, lecz również i na całą gospodarkę. Ponadto już w czwartek Bank Anglii podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Na rynku wyceniane jest 75% prawdopodobieństw obniżki. Oznacza to, że brak jakiegokolwiek działania ze strony BOE byłby odebrany przez inwestorów, jako bardzo duże zaskoczenie, które wpłynęłoby bardzo dynamicznie na umocnienie się brytyjskiego funta. Z drugiej strony obniżka w tym przypadku nie oznacza, że zobaczymy na funcie dalszą silną przecenę – duża część tej obniżki znajduje się już w cenach. W związku z tym, podobnie jak w przypadku również i pozostałych banków w ostatnim okresie, najważniejszy będzie komunikat, który usłyszymy. Jeżeli BOE zdecyduje się na obniżkę i dodatkowo wprowadzi lub zapowie możliwość wprowadzenia pewnej wersji luzowania ilościowego oznaczałoby to wyprzedaż funta. Jednak jeżeli zabraknie komunikatu o gotowości do szerszego luzowania to pomimo obniżki funt może ostatecznie zyskiwać. Brak jakiekolwiek decyzji będzie natomiast oznaczać dużą skalę wzrostów brytyjskiej waluty. 

 

PKB w cenach bieżących

 

Wcześnie jednak w środę swoją decyzję w sprawie stóp procentowych poda Bank Kanady, który zmaga się z problemem utrzymania wzrostu w kanadyjskiej gospodarce. W 2015 roku aż w sześciu miesiącach miesięczny wskaźnik PKB spadał. W pierwszych czterech miesiącach 2016 roku dwa z nich też charakteryzowały się spadkiem PKB. Rynek pracy również przestał się rozwijać, co wzmaga oczekiwania względem działań Banku Kanady. Na rynku obecnie wyceniana jest jedna obniżka stóp, niemniej jednak gdyby do takiej decyzji doszło już na środowym posiedzeniu, byłoby to dużym zaskoczeniem dla inwestorów i spowodowałoby to znaczącą wyprzedaż kanadyjskiego dolara.


W piątek natomiast poznamy dane z chińskiej i amerykańskiej gospodarki. Dane z Państwa Środka na temat dynamiki produktu krajowego brutto w drugim kwartale bieżącego roku jak i produkcja przemysłowa za czerwiec ustawią sentyment do ryzyka pod koniec tygodnia. Ciągle hamowanie chińskiej lokomotywy jest już wszechobecnie znane, także minimalnie słabsze dane nie powinny być zaskakujące. Niemniej jednak każdy niższy od prognoz odczyt będzie silnie wpływał na wzrost awersji do ryzyka, a co za tym idzie na spadki na indeksach giełdowych.

 

 

Tego samego dnia poznamy dane z Stanów Zjednoczonych na temat sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inflacji konsumenckiej. Chociaż są to bardzo ważne dane to jednak w tym tygodniu w dalszym ciągu na rynku będą odbijać się wyniki ostatniego odczytu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, które poznaliśmy w piątek. Niezwykle wysoki odczyt neutralizuje wpływ Brexitu na oczekiwania względem podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie wrześniowy kontrakt na stopę procentową w USA handlowany jest na poziomie 99,60, co wskazuje że obecnie rynek nie wycenia praktycznie żadnego ruchu ze strony FOMC, podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu wyceniana była część obniżki.


Łącznie decyzja Banku Kanady, Banku Anglii i dane z Chin oraz Stanów Zjednoczonych powinny zapewnić niezwykle ciekawy tydzień dla inwestorów zarówno na rynku giełdowym jak i na rynku walutowym. Szczególna uwaga powinna być skierowana w stronę Banku Anglii, gdyż zapowiedzieć ewentualnego szerszego luzowania polityki monetarnej prawdopodobnie nie tylko wpłynęłaby na wyprzedaż funta, lecz również wspomogła indeksy w dalszych wzrostach.

 

 

Partner strategiczny

Investio

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Powrót dużej zmienności
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie