Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG spisze aktywa o wartości około 624 mln zł

© zhu difeng - Fotolia.com

PGNiG przeprowadził testy na utratę wartości środków trwałych, które wykazały konieczność dokonania odpisów aktualizujących w łącznej kwocie około 624 mln zł. Pomniejszą one wyniki za II kw. 2016 roku.

 

Dokonane odpisy dotyczą dwóch segmentów działalności:

  • 610 mln zł w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie, związane z wartością środków trwałych związanych z wydobyciem węglowodorów,
  • 14 mln zł, wartość środków trwałych związanych z pozostałą działalnością spółki, przede wszystkim stacje CNG.

 

„Odpisy aktualizujące są efektem cyklicznej oceny wartości odzyskiwalnej aktywów. Dokonanie odpisów na majątku wydobywczym wynika z analizy przyszłych przepływów pieniężnych, w której wzięto pod uwagę aktualne ścieżki cenowe produktów oraz zaktualizowane, długoterminowe prognozy produkcji. Największy wpływ na dokonane odpisy miały przyjęte do analiz, długoterminowe założenia makroekonomiczne, w szczególności prognozy cen ropy i gazu, które w ponad 50% wpłynęły na wartość odpisu majątku w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie” – napisano w raporcie.

 

Spółka poinformowała ponadto, że wciąż trwa analiza wartości środków trwałych w budowie, w wyniku której wartość odpisów może ulec zmianie. Publikacja raportu okresowego za I półrocze bieżącego roku planowana jest na dzień 12 sierpnia 2016 roku.

 

Kurs akcji PGNiG w długim terminie znajduje się w trendzie wzrostowym. Po spadku z 7 zł na koniec 2015 roku, kurs akcji zatrzymał się na linii trendu wzrostowego zapoczątkowanej w 2011 roku. Od tego momentu kurs porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Podczas ostatnich sesji na wykresie narysowała się formacja podwójnego szczytu w okolicach górnego ograniczenia kanału. Wsparciem pozostaje poziom 5 zł, a poniżej dolne ograniczenie kanału, obecnie okolice 4,80 zł.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: PGNiG S.A.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

PGNiG spisze aktywa o wartości około 624 mln zł