Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polenergia dokonała odpisów i odwołała prognozy

© refresh(PIX) - Fotolia.com

We wczorajszym komunikacie bieżącym (06.07.2016) Polenergia poinformowała o dokonaniu odpisów z tytułu trwałej utraty wartości aktywów. Łączna kwota z tego tytułu wyniesie 55 mln zł i obniży ona wynik finansowy za pierwsze półrocze tego roku. Jednocześnie spółka zdecydowała się odwołać prognozy wyników finansowych na 2016 rok.

 

Odpisy dotyczyły wartości projektów farm wiatrowych w tzw. dewelopmencie, czyli takich we wczesnej fazie, które nie posiadają jeszcze pozwolenia na budowę lub co do których nie zostało wszczęte postępowania w sprawie wydania takiego pozwolenia. Spółka jako powód dokonania odpisów wskazuje zapisy nowej ustawy określającej minimalne odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań. Projekty niespełniające określonych warunków nie mogą być dalej kontynuowane. Polenergia dokonała też odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu sprzedaży projektu farmy wiatrowej.

 

Odpisy w kwocie 55 mln zł zostaną wykazane w rachunku zysków i strat za I półrocze 2016 roku w pozycji pozostałe koszty operacyjne. Oznacza to, że obniżą one już wynik finansowy na poziomie operacyjnym.

 

Polenergia odwołała prognozy finansowe na 2016 rok. W komunikacie bieżącym jako bezpośredni powód wskazano konieczność dokonania odpisów oraz utrzymujący się stan niepewności regulacyjnej. Spółka oświadczyła również, że nie planuje publikować prognoz finansowych na kolejne lata. Nadal nie jest pewna, czy będzie musiała dokonać kolejnych odpisów.

 

„Spółka na bieżąco analizuje zmieniające się dynamicznie otoczenie regulacyjne, w tym zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz zmiany wynikające z aktów wykonawczych do tej ustawy, które nie zostały jeszcze wydane i wpływ wspomnianych regulacji na działanie Spółki i jej wyniki finansowe. W chwili obecnej, z uwagi na brak rozporządzeń wykonawczych, nie jest możliwe dokonanie kompleksowej oceny wpływu nowych regulacji na Spółkę i konieczności dokonania ewentualnych dalszych odpisów” – napisano w komunikacie bieżącym.

 

Opublikowana w lutym 2016 roku prognoza wyników finansowych na bieżący rok zakładała:

  • Skorygowany zysk EBITDA – 233,3 mln zł
  • Skorygowany zysk netto – 52,1 mln zł

 

Po I kw. bieżącego roku grupa kapitałowa Polenergia wygenerowała 722,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, 87,8 mln zł EBITDA i 36,4 mln zł zysku netto. Rok wcześniej było to odpowiednio 677,8 mln zł, 64,7 mln zł EBITDA i 26,6 mln zł zysku netto.

 

Informacja o odpisach i odwołaniu prognoz spowodowała silne spadki akcji Polenergii w ostatnich dwóch dniach. Jeszcze na wczorajszym otwarciu akcje kosztowały 12,59 zł, a dziś testowały wsparcie na poziomie 10 zł. Kurs akcji opuścił kanał spadkowy trwający od początku 2016 roku.

 

Polenergia - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Polenergia dokonała odpisów i odwołała prognozy