Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Brexit odcisnął swoje piętno na Portfelu SII

© Wrangler - Fotolia.com

Wynik referendum w Wielkiej Brytanii spowodował na rynku bardzo duże spadki. Przecenie uległy również spółki z Portfela SII, ale nie tylko Brexit był bodźcem do spadków. Najmocniej z posiadanych przez nas akcji potaniały Torpol, PGE i ZE PAK.

Torpol

Brexit w pierwszej kolejności wpłynął na spółki w dużej mierze korzystające z funduszy unijnych. Wielka Brytania odpowiada za kilkanaście procent dochodów unijnego budżetu, stąd inwestorzy obawiają się spadku unijnych funduszy napływających do Polski. Na mniejszej skali inwestycji infrastrukturalnych potencjalnie może stracić właśnie Torpol czy Trakcja. Obydwie spółki potaniały od Brexitu o kilkanaście procent. Dodatkowo kurs akcji Torpolu przebił w dół poziomy wsparć oraz nasz poziom stop lossu. To oznacza, że sprzedamy akcje spółki, które trafiły do portfela po wygranej w ostatniej sondzie.

PGE

Rynek bardzo negatywnie odebrał niespodziewaną wiadomość z Walnego PGE. Chodzi o uchwalenie znacznie niższej dywidendy za 2015 rok, która wyniesie 25 groszy wobec rekomendowanych wcześniej przez zarząd spółki 92 groszy. Szerzej to wydarzenie opisaliśmy w tym miejscu. W krótkim terminie jest to negatywna informacja, gdyż wielu akcjonariuszy PGE traktuje posiadane udziały jako inwestycję dywidendową. Dodatkowo niska stopa dywidendy wpływa negatywnie na modele wycen akcji spółki oparte właśnie o wysokość dywidend. W długim terminie jest to pozytywna informacja dla PGE, gdyż ogrom programu inwestycyjnego i zapotrzebowanie na kapitał jest ogromny. Nasza inwestycja w PGE jest długoterminowa, więc pod tym kątem nie przejmujemy się nadal spadkami i liczymy na dalszy rozwój spółki w kolejnych latach. Spółki energetyczne takie jak PGE czy Tauron (z dużymi mocami wytwórczymi) z niecierpliwością czekają na tzw. rynek mocy.

ZE PAK 

Informacje na temat objęcia przez Zygmunta Solorza-Żaka (głównego akcjonariusza ZE PAK) akcji Enei w zamian za posiadane przez niego udziały (51,55%) w ZE PAK spowodowały spadek kursu akcji obydwu spółek. Tym samym „dzień dobry” powiedziało ryzyko polityczne, gdyż nie wiadomo jakie mogą być parametry ewentualnej transakcji. Na drugi plan zeszły obecnie poprawiające się wyniki finansowe ZE PAK, czy zapowiadane dalsze restrukturyzacje kosztowe. Poziom ryzyka zwiększył się istotnie, stąd będziemy chcieli sprzedać posiadane przez nas akcje.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Brexit odcisnął swoje piętno na Portfelu SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie