Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

JSW sprzeda kolejną spółkę zależną?

© Lukas Gojda - Fotolia.com

W dniu wczorajszym, to jest 29 czerwca 2016 roku, JSW poinformowała po sesji, że zawarła tzw. term sheet z Agencją Rozwoju Przemysłu  i Towarzystwem Finansowym Silesia dotyczący sprzedaży Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A.

 

Podpisany przez strony dokument wskazuje kluczowe warunki do docelowej umowy inwestycyjnej. Term sheet przewiduje zobowiązanie stron do prowadzenia negocjacji w dobrej wierze w celu sprzedaży WZK Victoria należącej do JSW za łączną cenę 350 mln zł. Kwota ta może podlegać korekcie w oparciu o wartość skumulowanej EBITDA WZK Victoria za lata 2016 – 2019. To co dla JSW jest istotne, zaliczka w wysokości 200 mln zł ma wpłynąć na konto spółki na początku lipca 2016 roku.

 

„Realizacja transakcji jest uzależniona od spełnienia szeregu warunków, w tym podpisania Umowy Inwestycyjnej, uzyskania zgód korporacyjnych, zgody UOKiKu przez Inwestorów, zgody obligatariuszy JSW dotyczących zwolnienia części istniejących zabezpieczeń ustanowionych na ich rzecz w związku z programem emisji obligacji oraz ustanowienia na rzecz Inwestorów zabezpieczenia zwrotu zaliczki w postaci zastawu rejestrowego na części akcji WZK Victoria.”

 

Term Sheet wskazuje również na możliwość zagwarantowania JSW możliwości powrotu WZK Victoria do grupy kapitałowej  w przypadku, gdy potencjalni kupujący podejmą decyzję o dezinwestycji.

 

Ewentualna sprzedaż WZK Victoria byłaby drugą transakcją sprzedaży spółki zależnej z grupy kapitałowej JSW. Pod koniec kwietnia tego roku górnicza spółka sprzedała Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) na rzecz PGNiG Termika za 190 mln zł. Z tej kwoty około 140 mln zł miało od razu wpłynąć na konta JSW, a pozostałe 50 mln zł po spełnieniu określonych w umowie warunków. Z uwagi na potrzeby płynnościowe w JSW, każdy zastrzyk gotówki jest bardzo ważny. Po ewentualnej sprzedaży WZK Victoria, bilans sprzedaży dwóch spółek zależnych wskaże wpływ 540 mln zł gotówki, a media donosiły niedawno o możliwej sprzedaży kolejnej spółki córki – SEJ. Kapitalizacja całej JSW obecnie to około 2,1 mld zł.

 

Przypomnijmy, że akcje JSW posiadamy w Portfelu SII. Zakupiliśmy je na początku marca po cenie 12,60 zł.

 

Wykres akcji JSW wskazuje na zakończenie trendu spadkowego w kwietniu tego roku. Od lutego do maja tego roku notowania akcji JSW wzrosły o 100% z 10 do 20 zł, po czym doszło do gwałtownej korekty spadkowej. Obecnie można wyznaczyć krótkoterminową linię trendu wzrostowego, która obecnie przebiega w okolicy 14 zł. Oporem są lokalne maksima pod poziomem 21 zł.

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

25.04.2018, Newsroom

Rowery miejskie w kolejnych miastach. Nextbike Polska zapowiada ekspansję

Firma rozpoczęła również ekspansję zagraniczną. W ubiegłym roku podpisała pierwszy zagraniczny kontrakt z fińskim Turku.

Zobacz więcej

JSW sprzeda kolejną spółkę zależną?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie