Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

JSW sprzeda kolejną spółkę zależną?

© Lukas Gojda - Fotolia.com

W dniu wczorajszym, to jest 29 czerwca 2016 roku, JSW poinformowała po sesji, że zawarła tzw. term sheet z Agencją Rozwoju Przemysłu  i Towarzystwem Finansowym Silesia dotyczący sprzedaży Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A.

 

Podpisany przez strony dokument wskazuje kluczowe warunki do docelowej umowy inwestycyjnej. Term sheet przewiduje zobowiązanie stron do prowadzenia negocjacji w dobrej wierze w celu sprzedaży WZK Victoria należącej do JSW za łączną cenę 350 mln zł. Kwota ta może podlegać korekcie w oparciu o wartość skumulowanej EBITDA WZK Victoria za lata 2016 – 2019. To co dla JSW jest istotne, zaliczka w wysokości 200 mln zł ma wpłynąć na konto spółki na początku lipca 2016 roku.

 

„Realizacja transakcji jest uzależniona od spełnienia szeregu warunków, w tym podpisania Umowy Inwestycyjnej, uzyskania zgód korporacyjnych, zgody UOKiKu przez Inwestorów, zgody obligatariuszy JSW dotyczących zwolnienia części istniejących zabezpieczeń ustanowionych na ich rzecz w związku z programem emisji obligacji oraz ustanowienia na rzecz Inwestorów zabezpieczenia zwrotu zaliczki w postaci zastawu rejestrowego na części akcji WZK Victoria.”

 

Term Sheet wskazuje również na możliwość zagwarantowania JSW możliwości powrotu WZK Victoria do grupy kapitałowej  w przypadku, gdy potencjalni kupujący podejmą decyzję o dezinwestycji.

 

Ewentualna sprzedaż WZK Victoria byłaby drugą transakcją sprzedaży spółki zależnej z grupy kapitałowej JSW. Pod koniec kwietnia tego roku górnicza spółka sprzedała Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) na rzecz PGNiG Termika za 190 mln zł. Z tej kwoty około 140 mln zł miało od razu wpłynąć na konta JSW, a pozostałe 50 mln zł po spełnieniu określonych w umowie warunków. Z uwagi na potrzeby płynnościowe w JSW, każdy zastrzyk gotówki jest bardzo ważny. Po ewentualnej sprzedaży WZK Victoria, bilans sprzedaży dwóch spółek zależnych wskaże wpływ 540 mln zł gotówki, a media donosiły niedawno o możliwej sprzedaży kolejnej spółki córki – SEJ. Kapitalizacja całej JSW obecnie to około 2,1 mld zł.

 

Przypomnijmy, że akcje JSW posiadamy w Portfelu SII. Zakupiliśmy je na początku marca po cenie 12,60 zł.

 

Wykres akcji JSW wskazuje na zakończenie trendu spadkowego w kwietniu tego roku. Od lutego do maja tego roku notowania akcji JSW wzrosły o 100% z 10 do 20 zł, po czym doszło do gwałtownej korekty spadkowej. Obecnie można wyznaczyć krótkoterminową linię trendu wzrostowego, która obecnie przebiega w okolicy 14 zł. Oporem są lokalne maksima pod poziomem 21 zł.

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

JSW sprzeda kolejną spółkę zależną?