Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG otwiera biuro handlowe w Londynie i wchodzi na globalny rynek LNG

© leungchopan - Fotolia.pl

28 czerwca 2016 roku PGNiG przekazała do opinii publicznej komunikat, w którym poinformowała o planach otwarcia nowego biura handlowego  w Londynie. Tego samego dnia odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG. Podjęto na nim między innymi uchwałę o wypłacie dywidendy za 2015 rok.

 

Spółka poinformowała we wtorek (28.06) o swoich planach wejścia na globalny rynek sprzedaży ciekłego gazu ziemnego (LNG): „Podtrzymujemy  decyzję o otwarciu w Londynie biura tradingu LNG. Mamy obecnie zarezerwowane 65 proc. mocy Terminala w Świnoujściu. Dzięki temu PGNiG SA stało się uczestnikiem globalnego rynku LNG. Chcemy jako spółka w pełni z tego korzystać” -  powiedział w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA. Biuro rozpocznie prace w styczniu 2017 roku, a pełną zdolność operacyjną ma osiągnąć do końca pierwszego kwartału 2017 roku.

 

17 czerwca 2016 roku do gazoportu w Świnoujściu wpłynął pierwszy statek ze surowcem z Kataru zamówiony przez PGNiG, które obecnie jest jedynym koncernem korzystającym z usług terminala. Zamówienie zostało zrealizowane na mocy długoterminowej umowy a dostawy surowca z Qatargas.  W poniedziałek 25 czerwca, PGNiG poinformowało o zrealizowaniu pierwszej dostawy LNG realizowanej w formule spot (dostawy realizowane w ramach uzupełniających umów krótkoterminowych) od norweskiej firmy Statoil.

 

Spółka ma nadzieje, że ośrodek w Londynie ułatwi jej prowadzenie obrotu LNG na zasadzie umów krótko i średnioterminowych - „Będziemy kupować po konkurencyjnych cenach gaz LNG na potrzeby naszej spółki, ale także rozpoczniemy handel na światowych rynkach. Dlatego otwieramy biuro w Londynie, europejskim centrum obrotu tym surowcem” - podkreślił Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych. 

 

Projekt utworzenia biura prowadzony jest operacyjnie przez spółkę zależną PGNiG SA w Niemczech – PGNiG Supply and Trading GmbH. Spółka posiada już stosowne licencje i pozwolenia na prowadzenie obrotu gazem w Wielkiej Brytanii.

 

28 czerwca, w dzień wydania komunikatu, miało także miejsce Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG.  Uchwalono na nim m. in. brak absolutorium wobec członków starego zarządu spółki odwołanego w grudniu 2015 roku, a także wypłatę rekomendowanej przez zarząd dywidendy w kwocie 1,062 mld zł.  Dywidendą objętych jest 5,9 mld akcji, a więc wyniesie ona 0,18 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę na poziomie około 3,3%.

 

Kurs akcji PGNiG znajduje się nad linią długoterminowego trendu wzrostowego zapoczątkowanego w 2010 roku.  Po spadkach z przełomu 2015 i 2016 roku linia trendu została przetestowana i skutecznie obroniona, po czym nastąpiło odbicie notowań. W ostatnich miesiącach kurs oscylował wokół poziomów 5 zł - 5,50 zł,  obecnie kolejny raz zbliżając się do oporu na 5,50 zł. Przebicie tego poziomu może być bodźcem do testowania poziomu 6 zł.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PGNiG S.A.

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

PGNiG otwiera biuro handlowe w Londynie i wchodzi na globalny rynek LNG
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie