Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Olbrzymie zaskoczenie z dywidendą PGE! Kurs akcji pikuje

© Robert Kneschke - Fotolia.pl

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PGE w dniu wczorajszym (28.06.2016) uchwaliło wypłatę dywidendy za 2015 rok w wysokości 25 groszy na akcję. Okazało się to bardzo dużym zaskoczeniem dla rynku. Wcześniej zarząd spółki rekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 92 groszy na akcję. Kurs akcji po tej informacji zniżkował nawet 10%.

 

PGE w 2015 roku zarobiła na czysto 1 768 mln zł. Akcjonariusze spółki na ZWZ zdecydowali, że na dywidendę trafi 467,4 mln zł, a pozostała część zysku w kwocie 1 300 mln zł zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy. Dzień dywidendy został ustalony na 23 września, a termin wypłaty dywidendy na 14 października tego roku. Dywidendą objętych jest 1 869 760 829 akcji spółki.

 

Informacja o uchwaleniu niższej dywidendy wobec wcześniej rekomendowanej przez zarząd kwoty jest olbrzymim zaskoczeniem dla rynku. Zgodnie z rekomendacją zarządu na dywidendę miała zostać przeznaczona kwota 1,72 mld zł, czyli niemal całość zysku netto. Wniosek o wypłatę znacznie niższej dywidendy złożył przedstawiciel Skarbu Państwa. W uzasadnieniu wskazał sytuację ekonomiczno-finansową oraz uwzględnienie strategicznych potrzeb rozwojowych i program modernizacyjny spółki.

 

Jednostkowy zysk netto PGE wyniósł w 2015 roku 1 768 mln zł wobec 5 453 mln zł w 2014 roku. Na poziomie skonsolidowanym w 2015 roku strata netto wyniosła 3 032 mln zł wobec zysku netto w kwocie 3 638 mln zł rok wcześniej.

 

Zaktualizowana polityka dywidendowa PGE zakładała rekomendowanie przez zarząd wypłatę dywidendy na poziomie 40-50% skonsolidowanego zysku netto, który miał być korygowany o wielkość odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych.

 

Kurs akcji PGE po opublikowaniu komunikatu, w trakcie wczorajszej sesji spadł o około 10%. Wolumen obrotu był najwyższy od niemal roku. W dniu dzisiejszym przecena jest kontynuowana, a notowania spadły poniżej poziomu 11,8 zł, który wcześniej wyznaczał lokalne minima. Jeśli na zamknięciu sesji obecne poziomy zostaną utrzymane to zostanie wygenerowany sygnał sprzedaży. Pozytywne dla byków będzie powrót ponad barierę 11,8 zł. 

 

PGE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Polska Grupa Energetyczna S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Olbrzymie zaskoczenie z dywidendą PGE! Kurs akcji pikuje
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie