Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Alior Bank uzyskuje zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad Bankiem BPH

© anzebizjan - Fotolia.com

Jak podaje Alior Bank w raporcie bieżącym z dnia 24 czerwca 2016 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził bezwarunkową zgodę na zakup działalności podstawowej Banku BPH przez Alior Bank. Uzyskanie zgody to ważny krok w realizacji transakcji.

 

Informacje o prowadzeniu rozmów między bankami pojawiały się jeszcze w marcu. Transakcja ma polegać na nabyciu znaczących udziałów w BPH, po czym ma nastąpić podział banku poprzez przeniesienie działalności podstawowej na Alior Bank oraz emisję nowych akcji Alior Banku na rzecz akcjonariuszy Banku BPH wskazanych w planie podziału.

Działalność podstawowa, która zostanie przejęta, obejmuje wszelkie aktywa i pasywa Banku BPH, za wyjątkiem m.in. portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI. Warto przypomnieć, iż 2007 roku BPH został częściowo przejęty Bank Pekao. Jego mniejsza część zachowała markę BPH i mogła dalej prowadzić biznes pod tym szyldem. Wówczas Pekao nie uzyskał odpowiednich zgód na przejęcie całości przedsiębiorstwa.

 

Przejęcie BPH jest częścią strategii rozwoju Aliora. Na początku czerwca bank przejął także SKOK w Knurowie, planuje też dalsze przejęcia, jednak dopiero po zakończeniu transakcji z BPH, o czym poinformował dziennikarzy prezes Aliora Wojciech Sobieraj na kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie (PAP).

 

Alior ma ambicje, aby w bliskiej przyszłości dołączyć do 5-6 największych banków w Polsce. Po połączeniu aktywa Alior Banku osiągną poziom około 60 mld złotych, co uplasuje Alior Bank na 9 miejscu w sektorze bankowym. Liczba obsługiwanych klientów zwiększy się do 3,3 mln.

 

W celu sfinansowania przejęcia bank dokonał emisji 56,55 mln akcji o wartości 2,2 mld zł i cenie emisyjnej 38,9 zł. W ramach subskrypcji złożono zapisy na 89 mln Akcji Oferowanych, w tym na 56 mln Akcji Oferowanych w ramach wykonania Prawa Poboru oraz na 33 mln Akcji Oferowanych w ramach Zapisów Dodatkowych. W Ofercie złożyło zapisy 3 924 inwestorów. Bank będzie dążyć do zakończenia oferty do końca czerwca 2016 roku. Więcej na ten temat emisji pisaliśmy w tym miejscu.

 

"Ze względu na koszty fuzji, 2017 rok jest niemożliwy. Wydaje mi się, że gdyby nie było dalszych przejęć to uważam, że mogłoby dojść do wypłaty dywidendy na przełomie 2018-2019. Chodzi o dywidendę za 2018 w rok" - zapowiedział prezes spółki podczas telekonferencji. Dodał jednak, że jest to "czysto techniczne wyliczenie". Bank szacuje koszty integracji z BPH na 0,9 mld zł - 1 mld zł na lata 2017-2018. 80% kosztów będzie poniesione w 2017 roku. Pomimo tego bank spodziewa się rok 2017 zakończyć zyskiem.

 

"Wyniki banku w 2017 roku, kiedy koszty są wyższe niż efekty synergii, będą mniejsze. Koszty integracji w 2017 roku będą przewyższały synergię. W 2017 wynik banku na pewno będzie dodatni" - powiedział prezes Sobieraj.

 

Kurs Alior Banku znajduje się w trendzie spadkowym trwającym od maja zeszłego roku. Pierwszym sygnałem za zmianę trendu spadkowego było wybicie powyżej 55 zł - szczytu z przełomu 2015 i 2016 roku, co zaburzyło sekwencję coraz niższych szczytów i dołków. Potwierdzeniem tego sygnału będzie przekroczenie oporów na poziomie 60,5 zł. O kontynuacji spadków będzie natomiast informować zejście poniżej wsparcia na poziomie 43,68 zł wyznaczonego na podstawie historycznego minimum. Jednak wczesniej kurs będzie musiał przełamać wsparcie na poziomie 48 zł.

 

Alior Bank - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Alior Bank S.A.

 

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Alior Bank uzyskuje zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad Bankiem BPH
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie