Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Co kupić do Portfela SII na przecenionym rynku?

© Anton Gvozdikov - Fotolia.com

Brexit stał się faktem. Dla jednych jest to smutna rzeczywistość, gdyż indeksy giełdowe mocno pospadały. Dla drugich może być to okazja do tanich zakupów. Prezentujemy pięć propozycji inwestycyjnych, na które można głosować przez tydzień.

PKO BP - short

Banki są wskazywane jako najbardziej zagrożone podmioty przez Brexit. W ciągu poniedziałkowej sesji WIG Banki traci najwięcej ze wszystkich sektorów (-3% o godz. 14:10). Wcześniejsza niepewność dla banków działających w Polsce głównie z powodu ewentualnego przewalutowania kredytów frankowych i obciążeniem przez podatek bankowy, została jeszcze zwiększona potencjalnymi kłopotami całego sektora w Europie poprzez Brexit. Już ubiegły tydzień przed referendum w UK spowodował duże spadki europejskich banków. Z dostępnych instrumentów, które możemy wykorzystać do grania na spadki w ramach Portfela SII, proponujemy wykorzystać kontrakt terminowy na akcje PKO BP. Patrząc na wykres widzimy trwający już ponad 2 lata trend spadkowy. Obecnie obowiązująca jego linia znajduje się na poziomie 25,6 zł. Wsparciami są lokalne minima tj. 23,1 zł oraz 22,4 zł.

 

Otwarcie krótkiej pozycji w przedziale 23,50 - 25,00 zł. Stop loss 26,10 zł, Take profit 22,00 zł

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

PKN Orlen

Na drugim biegunie spółek, które mogą skorzystać na Brexicie wymieniane są spółki surowcowe. Tym samym proponujemy zakup akcji PKN Orlen. Moc strony popytowej na akcjach Orlenu widać było na piątkowej sesji, która zakończyła się długą, białą świecą. Otwarcie nastąpiło po ok. 59 zł, a na koniec sesji było to już ponad 69 zł. Mimo dwuprocentowych spadków głównych indeksów w poniedziałek, PKN Orlen jest na plusie jako jedna z nielicznych spółek z WIG20. Do pełnego sukcesu byków brakuje jedynie pokonanie linii trendu spadkowego, która jak na razie wyznacza jedynie korektę spadkową w długoterminowym trendzie wzrostowym. Obecnie ważnym oporem są okolice 71 zł, a wsparciami są 61,5 zł oraz 56,5 zł.


Zakup akcji w przedziale 66,00 - 69,00 zł. Stop loss 61,00 zł, Take profit 78,00 zł

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Groclin

Groclin jako eksporter powinien skorzystać na osłabieniu złotówki. Spółka niedawno podpisała duże kontrakty, które teraz mogą okazać się jeszcze bardziej zyskowne. Dodatkowo perspektywa kolejnych rewizji ratingów dla Polski będzie tworzyła presję na złotówce, co dalej może sprzyjać eksporterom. Wcześniejsze informacje o kontraktach wywindował kurs z ok. 11 zł do ponad 16 zł. Obecnie mamy do czynienia z korektą spadkową, ale kurs dostanie niedługo ważny sygnał dalszego kierunku ruchu ze względu na zacieśniający się klin. Wsparciem obecnie jest poziom ok. 13,5 zł, a oporem 15 zł i następnie decydujący poziom 16,5 zł.

 

Zakup akcji w przedziale 13,50 - 14,70 zł. Stop loss 13,00 zł, Take profit 16,50 zł

 

Groclin - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Wielton

Podobny case jak w przypadku Groclinu. Eksporter korzystający na osłabieniu złotówki i nie tylko wobec euro. Dodatkowo firma korzysta w ostatnich kwartałach na dobrej koniunkturze. I kwartał tego roku okazał się również bardzo dobry ze względu na rosnące wyniki finansowe. Akwizycja francuskiego konkurenta Fruehaufa, otworzyła Wieltonowi drogę do mocniejszej obecności na rynkach zachodnich. Dzięki akwizycjom spółka zwiększyła moce produkcyjne dwukrotnie. Inwestorom spodobały się osiągnięcia Wieltonu, a kapitalizacja firmy podwoiła się od początku roku (wzrost z 4 zł do 8 zł). Na wykresie ukształtowany jest silny trend wzrostowy ze wsparciem na 7,1 zł. Obecnie mamy do czynienia z korektą spadkową, która już napotkała problemy właśnie na teście linii trendu.


Zakup akcji w przedziale 7,30 - 8,00 zł. Stop loss 6,70 zł, Take profit 9,30 zł

 

Wielton - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Auto Partner

Niedawny debiutant na rynku – dystrybutor części samochodowych. Uwagę zwróciła bardzo wysoka rekomendacja DM BZ WBK. Jej autorzy wydali rekomendację "kupuj" z ceną docelową na poziomie 4,8 zł przy cenie rynkowej poniżej 3 zł. Spółka niedawno opublikowała wybrane dane finansowe za I kw. tego roku. Przychody wzrosły o 36,4% do 147,7 mln zł, co jak na tę branżę jest interesującym osiągnięciem. EBITDA wzrosła do 11,9 mln zł z 3 mln zł rok wcześniej, a zysk netto wyniósł 6,9 mln zł wobec 0,5 mln zł. Niestety podpowiedzi lub wskazówek nie da nam analiza techniczna wykresu, gdyż jest on jeszcze "za krótki".

 

Zakup akcji w przedziale 2,60 - 2,90 zł. Stop loss 2,40 zł, Take profit 3,40 zł

 

Auto Partner - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Co kupić do Portfela SII na przecenionym rynku?