Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kruk kupuje wierzytelności od najstarszego banku świata za 50,6 mln euro

© sebra - Fotolia.com

W komunikacie z 23 czerwca 2016 roku Kruk poinformował o podpisaniu z Banca Monte dei Paschi di Siena umowy cesji, która przewiduje nabycie wierzytelności z tytułu niezabezpieczonych kredytów konsumenckich. Ich łączna wartość nominalna wynosi około 352 mln euro, czyli około 1,5 mld zł. Cena zakupu to około 50,6 mln euro.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 

Zgodnie z umową cena zostanie zapłacona w terminie do 28 czerwca 2016 r. Zapłata ceny jest warunkiem zawieszającym zawartym w umowie. Przekazanie informacji o fakcie prowadzenia oraz o okolicznościach związanych z prowadzonymi negocjacjami do publicznej wiadomości zostało opóźnione, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na przebieg lub wynik tych negocjacji i tym samym naruszyć interes emitenta, jak również z uwagi na fakt, iż wymagane było uzyskanie niezbędnej zgody korporacyjnej.

 

Banca Monte dei Paschi di Siena S.p.A. jest najdłużej nieprzerwanie funkcjonującym bankiem na świecie. W listopadzie 2007 bank przejął od Banco Santander za 9 mld euro Banca Antonveneta, stając się jednocześnie trzecim co do wielkości bankiem we Włoszech.

 

Kruk we wcześniejszym komunikacie poinformował także o emisji obligacji korporacyjnych serii AB3 o łącznej wartości do 65 mln zł. Jest to już trzecia emisja obligacji spółki w tym roku i według wypowiedzi prezesa ma być kierowana do inwestorów indywidualnych. Mają być to papiery o wartości nominalnej 100 zł i zmiennym oprocentowaniu (WIBOR 3M + 3,15% marży) w pierwszym okresie szacowanym na 4,83% w skali roku.

 

„Wysoka podaż wierzytelności w Europie zbiega się w czasie z rosnącym zainteresowaniem naszymi obligacjami wśród inwestorów indywidualnych. Trzecia emisja na rynku publicznym w tym roku to dowód na udaną współpracę z tą grupą inwestorów, którą zapoczątkowaliśmy w 2013 roku. W obecnej emisji zdecydowaliśmy się ułatwić dostęp do produktu – przy zapisach na nasze obligacje nie będzie obowiązywał minimalny zapis. Obecny program przewiduje emisje do łącznej wartości 300 mln zł. Sukces obecnej emisji oznaczałby wykorzystanie w prawie 90% (265 mln zł). Dlatego będziemy rozważać uruchomienie kolejnego, czwartego już programu emisji obligacji publicznych” - mówił Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

 

W następujący sposób pisaliśmy o Kruku w raporcie analitycznym, którego publikacja miała miejsce 2 czerwca 2016 roku: Kruk działa obecnie w siedmiu krajach. Oprócz Polski są to: Rumunia, Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy i Hiszpania. Z zagranicznych rynków spółka najmocniej jest zaangażowana w Rumunii, gdzie prowadzi działalność od 2007 roku i jest tam liderem. Od listopada 2011 roku działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. We Włoszech i Hiszpanii funkcjonuje od 2015 roku. Według danych za I kw. ’16 całkowite zadłużenie spółki wynosi 51,85%, czyli jest na porównywalnym poziomie co w przypadku innych spółek w branży. W pasywach widać wzrost sumy zobowiązań o 100 mln zł do 919,5 mln zł. Wartościowo widać zwiększenie salda zadłużenia oprocentowanego z 766,3 mln zł do 851,9 mln zł, w tym samym okresie o znacznie wyższe wartości wzrosły jednak kapitały własne czy posiadane inwestycje. Na koniec marca 2016 roku dług netto spółki wyniósł 782,8 mln zł, a ważny wskaźnik dla tej branży dług netto do kapitałów własnych wyniósł 0,9 i pozostaje na bardzo niskim poziomie w stosunku do średniej w branży. Z pełną treścią raportu można zapoznać się w tym miejscu.

 

Kurs akcji Kruka znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Po wybiciu z konsolidacji, przebiciu oporu na poziomie 195 zł i wyznaczeniu nowego historycznego maksimum na poziomie 205,2 zł, kurs akcji szybko zawrócił, na co ma wpływ dzisiejsza przecena szerokiego rynku, spowodowana wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii. Warto przy tym zwrócić uwagę, że przecena z dość dużą precyzją zatrzymała się na linii trendu wzrostowego, która została zapoczątkowana w 2013 roku.

 

Kruk - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Kruk S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Kruk kupuje wierzytelności od najstarszego banku świata za 50,6 mln euro