Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kruk kupuje wierzytelności od najstarszego banku świata za 50,6 mln euro

© sebra - Fotolia.com

W komunikacie z 23 czerwca 2016 roku Kruk poinformował o podpisaniu z Banca Monte dei Paschi di Siena umowy cesji, która przewiduje nabycie wierzytelności z tytułu niezabezpieczonych kredytów konsumenckich. Ich łączna wartość nominalna wynosi około 352 mln euro, czyli około 1,5 mld zł. Cena zakupu to około 50,6 mln euro.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 

Zgodnie z umową cena zostanie zapłacona w terminie do 28 czerwca 2016 r. Zapłata ceny jest warunkiem zawieszającym zawartym w umowie. Przekazanie informacji o fakcie prowadzenia oraz o okolicznościach związanych z prowadzonymi negocjacjami do publicznej wiadomości zostało opóźnione, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na przebieg lub wynik tych negocjacji i tym samym naruszyć interes emitenta, jak również z uwagi na fakt, iż wymagane było uzyskanie niezbędnej zgody korporacyjnej.

 

Banca Monte dei Paschi di Siena S.p.A. jest najdłużej nieprzerwanie funkcjonującym bankiem na świecie. W listopadzie 2007 bank przejął od Banco Santander za 9 mld euro Banca Antonveneta, stając się jednocześnie trzecim co do wielkości bankiem we Włoszech.

 

Kruk we wcześniejszym komunikacie poinformował także o emisji obligacji korporacyjnych serii AB3 o łącznej wartości do 65 mln zł. Jest to już trzecia emisja obligacji spółki w tym roku i według wypowiedzi prezesa ma być kierowana do inwestorów indywidualnych. Mają być to papiery o wartości nominalnej 100 zł i zmiennym oprocentowaniu (WIBOR 3M + 3,15% marży) w pierwszym okresie szacowanym na 4,83% w skali roku.

 

„Wysoka podaż wierzytelności w Europie zbiega się w czasie z rosnącym zainteresowaniem naszymi obligacjami wśród inwestorów indywidualnych. Trzecia emisja na rynku publicznym w tym roku to dowód na udaną współpracę z tą grupą inwestorów, którą zapoczątkowaliśmy w 2013 roku. W obecnej emisji zdecydowaliśmy się ułatwić dostęp do produktu – przy zapisach na nasze obligacje nie będzie obowiązywał minimalny zapis. Obecny program przewiduje emisje do łącznej wartości 300 mln zł. Sukces obecnej emisji oznaczałby wykorzystanie w prawie 90% (265 mln zł). Dlatego będziemy rozważać uruchomienie kolejnego, czwartego już programu emisji obligacji publicznych” - mówił Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

 

W następujący sposób pisaliśmy o Kruku w raporcie analitycznym, którego publikacja miała miejsce 2 czerwca 2016 roku: Kruk działa obecnie w siedmiu krajach. Oprócz Polski są to: Rumunia, Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy i Hiszpania. Z zagranicznych rynków spółka najmocniej jest zaangażowana w Rumunii, gdzie prowadzi działalność od 2007 roku i jest tam liderem. Od listopada 2011 roku działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. We Włoszech i Hiszpanii funkcjonuje od 2015 roku. Według danych za I kw. ’16 całkowite zadłużenie spółki wynosi 51,85%, czyli jest na porównywalnym poziomie co w przypadku innych spółek w branży. W pasywach widać wzrost sumy zobowiązań o 100 mln zł do 919,5 mln zł. Wartościowo widać zwiększenie salda zadłużenia oprocentowanego z 766,3 mln zł do 851,9 mln zł, w tym samym okresie o znacznie wyższe wartości wzrosły jednak kapitały własne czy posiadane inwestycje. Na koniec marca 2016 roku dług netto spółki wyniósł 782,8 mln zł, a ważny wskaźnik dla tej branży dług netto do kapitałów własnych wyniósł 0,9 i pozostaje na bardzo niskim poziomie w stosunku do średniej w branży. Z pełną treścią raportu można zapoznać się w tym miejscu.

 

Kurs akcji Kruka znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Po wybiciu z konsolidacji, przebiciu oporu na poziomie 195 zł i wyznaczeniu nowego historycznego maksimum na poziomie 205,2 zł, kurs akcji szybko zawrócił, na co ma wpływ dzisiejsza przecena szerokiego rynku, spowodowana wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii. Warto przy tym zwrócić uwagę, że przecena z dość dużą precyzją zatrzymała się na linii trendu wzrostowego, która została zapoczątkowana w 2013 roku.

 

Kruk - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Kruk S.A.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Kruk kupuje wierzytelności od najstarszego banku świata za 50,6 mln euro
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie