Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Korekta na PMPG i Torpol, odbicie na PKP Cargo

© Tino Neitz - Fotolia.com

Ostatni tydzień minął pod znakiem perturbacji na GPW pod hasłem Brexitu. Notowania wielu spółek były mocno rozbujane, a przez 2-3 sesje podaż wręcz zdominowała handel na całej GPW. Spadki przełożyły się również na zniżkującą wycenę Portfela SII.

PMPG

Najmocniej straciły akcje PMPG, które po ogłoszeniu prognozy wyników finansowych na 2016 rok tąpnęły o około 30%. Nadal, mimo tej korekty spadkowej, inwestycja w PMPG jest najlepszą historycznie dla Portfela SII. Walory te kupiliśmy w marcu po 2,24 zł, a teraz są handlowane po około 4,50 zł. Szczegóły prognozy opisywaliśmy w tym miejscu. W prognozie nie podano zakładanego do osiągnięcia zysku netto w 2016 roku. Wychodząc z uwzględnionego poziomu zysku operacyjnego w kwocie 7,5 mln zł, należy mieć na uwadze, że spółka nie posiada zadłużenia (wpływ na koszt finansowy), a osiąga wysokie odsetki (wpływ na przychody finansowe) od posiadanych obligacji (w 2015 roku było to 1 mln zł), a w I kw. tego roku jeszcze zwiększyła poziom „innych aktywów finansowych” w bilansie (gdzie były wykazywane obligacje) z 12,5 mln zł do 14,3 mln zł. Z drugiej strony PMPG płaciła w ostatnich kwartałach wysoką efektywną stawkę podatkową. W 2015 roku zysk operacyjny wyniósł 5,8 mln zł, zysk brutto 6,7 mln zł, a zysk netto 5,8 mln zł. Ciekawą informacją z ostatnich dni jest sprzedaż około 3% akcji poza rynkiem regulowanym przez znaczącego akcjonariusza - Parrish Media N.V. Podmiot ten zszedł poniżej progu 5% i z chwilą publikacji komunikatu posiadał 2,29% akcji. Nabywcą walorów byli dwaj polscy inwestorzy indywidualni. W komunikacji nie podano jednak obowiązującej ceny w transakcji.

PKP Cargo

Po bardzo mocnych spadkach doczekaliśmy się w końcu odbicia na PKP Cargo. Bodźcem do korekty mogła być rekomendacja DM BDM z zaleceniem „kupuj” i ceną docelową 42,6 zł. Autorzy raportu wskazują, że okres intensywnych zawirowań spółka ma już za sobą oraz na możliwość poprawy w segmencie przewozów materiałów budowalnych i

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Korekta na PMPG i Torpol, odbicie na PKP Cargo