Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Sukces akcjonariuszy mniejszościowych Redanu. Pytanie co dalej?

© Minerva Studio - Fotolia.com

W dniu 16 czerwca br. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Redan. Kluczowym punktem porządku obrad był budzący duży sprzeciw akcjonariuszy mniejszościowych punkt dotyczący zniesienia dematerializacji akcji i wycofania ich z obrotu publicznego. SII od kilku tygodni zbierało pełnomocnictwa na to WZA deklarując akcjonariuszom mniejszościowym wsparcie w działaniach zmierzających do zablokowania wycofania akcji z obrotu. Akcjonariusze mniejszościowi sprzeciwiali się zarówno wycofaniu akcji z obrotu, jak również cenie jaką zaproponowano w wezwaniu ogłoszonym przez akcjonariusza większościowego do zapisywania się na sprzedaż wszystkich pozostających w obrocie akcji Redan.

 

Na Walnym Zgromadzeniu oprócz akcjonariuszy większościowych, pełnomocnika Opoka TFI i przedstawicieli akcjonariusza większościowego, w dość licznym gronie pojawili się osobiście inwestorzy indywidualni, a Stowarzyszenie na podstawie pełnomocnictw reprezentowało blisko 40 akcjonariuszy, dysponujących łącznie niemal 1 mln akcji Spółki.

Wybór przewodniczącego zdecydował o wycofaniu kluczowej uchwały

Podczas obrad NWZ wpierw doszło do wyboru przewodniczącego Zgromadzenia i właśnie ten wybór odegrał kluczową rolę w dalszych decyzjach zgromadzenia. Na przewodniczącego obrad zgłoszono dwie kandydatury, w tym jedna dotycząca Pana Karola Szymańskiego była propozycją ze strony Funduszu Opoka TFI. Jak się okazało w głosowaniu nad obiema kandydaturami oddano łącznie 29.773.804 akcji, co stanowiło 83,266% kapitału zakładowego, jak również 34.783.803 ważnych głosów (z racji istnienia akcji uprzywilejowanych). Za kandydaturą akcjonariusza mniejszościowego oddano łącznie 3.503.181 głosów, a przeciw jej podjęciu 31.280.622 głosów. Oznaczało to, że reprezentant akcjonariuszy mniejszościowych zebrał poparcie rzędu 10,07% głosów na WZA.

Szybka reakcja akcjonariusza większościowego

Głosowanie nad wyborem przewodniczącego Zgromadzenia dało akcjonariuszom większościowym sygnał, że nie uda im się podjąć uchwały w sprawie zniesienia dematerializacji akcji (do jej podjęcia wymagane jest 90% głosów na WZA, podczas gdy dysponowali około 89,93% głosami na WZA). Stąd też z ich strony pojawiła się propozycja w sprawie wycofania z porządku obrad punktu dotyczącego zniesienia dematerializacji akcji i wycofania akcji z obrotu. Uchwała została podjęta, a tym samym pierwszy etap batalii o zatrzymanie Spółki w obrocie publicznym zakończył się sukcesem akcjonariuszy mniejszościowych. Jest to też kolejny dowód na to, że warto aktywnie walczyć o swoje prawa!

Co dalej?

Po zakończeniu obrad pojawia się pytanie co dalej? Scenariuszy rozwoju wydarzeń może być co najmniej kilka, a prawdopodobieństwo realizacji każdego z nich jest de facto równe. Aby nie spekulować, nie będziemy rozpatrywali poszczególnych wariantów potencjalnych przyszłych wydarzeń.

 

Z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych najważniejsze jest jedno, mianowicie to, aby zaoferowano im w wezwaniu uczciwe warunki wyjścia z inwestycji, warunki, które nie będą odbiegać od wartości godziwej akcji.

Odnosząc się do wartości godziwej, warto w tym miejscu przypomnieć, że istotny wpływ na wycenę akcji Redan mają dziś udziały tej spółki w akcjonariacie spółki zależnej, tj. TXM S.A., która zarządza siecią dyskontów odzieżowych Textil Market. Redan w ciągu ostatnich dwóch lat sprzedał pakiet 35% akcji spółki TXM S.A. za łączną kwotę pięćdziesięciu milionów złotych. Oznacza to, że nabywca wyceniał całą spółkę na 140 milionów złotych (stąd wynikałoby, że wartość akcji TXM posiadanych przez Redan wynosiła co najmniej 90 milionów złotych). Co więcej analitycy szacowali wartość spółki TXM S.A. nawet na ponad 200 mln zł. Natomiast przy wezwaniu po cenie 2,07 zł za jedną akcję Redanu wycena całej tej Spółki została ustalona na kwotę nieco przekraczającą poziom 71 mln zł.

 

Warto w tym miejscu dodać również, że nawet Prezes Zarządu Redan w opinii do ogłoszonego wezwania pisał, iż:

„Biorąc pod uwagę powyższą analizę w opinii zarządu Cena Wezwania w wysokości 2,07 zł oferowana przez Wzywających w Wezwaniu jest na pograniczu dolnego przedziału, w którym zawiera się wartość godziwa Akcji Spółki” dodając również, iż „w ocenie zarządu na dzień sporządzenia niniejszego stanowiska łączna wartość wszystkich akcji REDAN obliczona wg Ceny Wezwania jest niższa niż dolny przedział, w którym w ocenie zarządu powinna mieścić się godziwa wartość akcji TXM S.A.”

Wezwanie może mieć wpływ na debiut giełdowy TXM S.A

Mając na uwadze powyższe, tym bardziej wydaje się, że najbardziej uczciwym rozwiązaniem byłoby zaoferowanie akcjonariuszom mniejszościowym godziwych warunków w wezwaniu na akcje spółki Redan i takiego rozwiązania oczekują wszyscy akcjonariusze mniejszościowi Spółki.

 

Akcjonariusz większościowy Redanu powinien liczyć się także z tym, że Jego obecne działania związane z wycofaniem spółki Redan z obrotu i sposób w jaki finalnie zostaną, czy też są traktowani akcjonariusze mniejszościowi, może istotnie rzutować na sukces ewentualnej emisji akcji i debiut spółki TXM S.A. na GPW.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Sukces akcjonariuszy mniejszościowych Redanu. Pytanie co dalej?