Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Microsoft przejmuje LinkedIn za 26,2 mld dolarów. Premia wyniosła niemal 50%

© Nmedia - Fotolia.com

Amerykański gigant informatyczny ogłosił w poniedziałek porozumienie w kwestii kupna serwisu LinkedIn za 26,2 mld dolarów, co daje 196 dolarów na akcję (49,5% premii w stosunku do piątkowego kursu zamknięcia wynoszącego 131,08 dolarów). Będzie to największe przejęcie w historii Microsoftu, ponad trzykrotnie wyższe niż dotychczas rekordowe 8,5 mld dolarów zapłacone w 2011 roku za Skype. Transakcja ma zostać zrealizowana do końca bieżącego roku. 

 

 „Przy pomocy Microsoft Office 365, Microsoft Dynamics, a teraz także i LinkedIn, planujemy dotrzeć do jak naszerszego grona odbiorców indywidualnych oraz przedsiębiorców” – powiedział przy okazji ogłoszenia przejęcia CEO Microsoftu Satya Nadella, realizując w ten sposób strategię dotarcia do klientów biznesowych, którą zapowiadał obejmując stanowisko 2 lata temu.

 

LinkedIn jest największym na świecie wielofunkcyjnym zawodowym serwisem społecznościowym, który oferuje usługi pracodawcom, rekruterom, oraz osobom poszukującym zatrudnienia. Obecnie posiada ponad 433 mln zarejestrowanych użytkowników, z czego około 25% korzysta z niego aktywnie. Wyniki finansowe LinkedIn po słabym roku 2015, zaskoczyły pozytywnie w I kw. 2016 roku. Przychody spółki wyniosły 828 mln USD, a zysk na akcję 0,74 centa, przewyższając oczekiwania inwestorów. W komunikacie prasowym zapewiono, że LinkedIn zachowa własną markę i niezależność. Na stanowisku prezesa zarządu pozostanie Jeff Weiner.

 

Poniedziałek (13.06) otworzył się wyraźną, niemal 4% luką spadkową na akcjach Microsoftu. Podczas sesji nastroje uspokoiły się, lecz kurs nie wybronił się przed spadkiem o 2,6%, zamykając się na poziomie 50,14 USD i zbliżając do silnej linii wsparcia 47,85 USD. Akcje od października poruszają się w korytarzu bocznym oscylując pomiędzy poziomami 47,85 USD - 56 USD. Wybicie z kanału powinno wskazać dalszy kierunek ruchu kursu zgodnie z teorią klasycznej analizy technicznej.

 

Microsoft - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Kurs LinkedIn 05.02 tego roku zanotował największe w historii spółki - ponad 40-procentowe załamanie spowodowane zapowiedzią prezesa Jeffa Weinera, który ostrzegł, że LinkedIn w 2016 roku może mieć problemy z osiągnięciem zysków oczekiwanych przez inwestorów. Odreagowanie na kursie pojawiło się w kwietniu, po opublikowaniu wyników finansowych za I kwartał 2016 roku, które okazały się być jednak lepsze od zapowiadanych. W ostatnich dniach akcje spółki zbliżały się do linii oporu wyznaczonej na poziomie 140 USD, jednak informacja o kupnie spółki przez Microsoft wywindowała kurs do 192,21 USD, czyli ceny bardzo zbliżonej do ceny wykupu zagwarantowanej przez Microsoft.

 

LinkedIn - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Microsoft Corp.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Microsoft przejmuje LinkedIn za 26,2 mld dolarów. Premia wyniosła niemal 50%
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie