Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

FED zaskoczy czy nie?

Przed nami dwa bardzo ciekawe tygodnie - zarówno w tym jak i następnym poznamy bardzo ważne dla rynku i inwestorów informacje. Pierwszą z nich będzie decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w sprawie podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a druga dotyczyć będzie oczywiście kwestii brytyjskiego referendum.

 

Choć wiele z indeksów po spadkach w zeszłym tygodniu dotarło do ważnych stref wsparcia, to jednak w najmniejszym stopniu nie jest pewne, czy to powstrzyma sprzedających. Europę czeka bowiem bardzo ważny dzień, który w konsekwencji może zatrząść fundamentami Unii Europejskiej, toteż nic dziwnego w tym, że inwestorzy redukować będą w najbliższych dniach zaangażowanie w akcje. Chodzi naturalnie o referendum w Wielkiej Brytanii, w czasie którego Brytyjczycy zadecydują o swoim być albo nie być w UE. O ile jeszcze niedawno jedynie nieliczni liczyli na Brexit, im mniej czasu pozostaje do referendum tym bardziej prawdopodobny wydaje się taki scenariusz. Świadczą o tym przede wszystkim ostatnie sondaże, których część wskazywała nawet na przewagę eurosceptyków.

 

Takie wiadomości z pewnością nie poprawiają nastrojów inwestorów, którzy w ostatnich dniach na wszelki wypadek wycofywali się z europejskich rynków akcji. Co ciekawe, brytyjski parkiet giełdowy wcale nie jest bardziej narażony na odpływ kapitału – wręcz przeciwnie – w zeszłym tygodniu to DAX stracił znacznie więcej (podczas gdy niemiecki indeks zaliczył 2,5-procentowe obsunięcie, brytyjski spadł o 1,5 procenta). Może to wynikać z faktu, że o ile Brexit będzie miał katastrofalne skutki dla brytyjskiej gospodarki, to równie niszczący może okazać się dla Unii Europejskiej.

 

Na to wydarzenie poczekamy jeszcze półtora tygodnia. Nieco wcześniej czeka nas inna ważna decyzja – w najbliższą środę organ sterujący polityką monetarną w Stanach Zjednoczonych zadecyduje o tym, czy jest to odpowiedni moment, aby po raz kolejny podnieść stopy procentowe. Wszystko wskazuje na to, że Komitet Otwartego Rynku znów powstrzyma się przed podjęciem takiego kroku, m.in. z powodu mającego miejsce tydzień później referendum. Zła decyzja Brytyjczyków może bowiem znacząco rozregulować rynki finansowe, a takie środowisko nie sprzyja podnoszeniu stóp procentowych przez najważniejszy bank centralny świata.

 

Czy gospodarka USA znajduje się w odpowiednim punkcie by podnieść stopy procentowe? Ostatnie spowolnienie gospodarcze trochę ją pod tym kątem osłabia, jednak wciąż jest ona na tyle pozytywna, że powinna przyjąć jeszcze jedną podwyżkę. Jest to o tyle ważne, że obecne warunki nie promują silnych i konkurencyjnych przedsiębiorstw (ponieważ warunki inwestycyjne są ekstremalnie luźne dla wszystkich firm, nawet tych mniej efektywnych), przez co gospodarka nie może wskoczyć na wyższe obroty. Mimo to, FED w środę najprawdopodobniej powstrzyma się od decyzji, wskazując głównie na przyszłotygodniowe referendum w Wielkiej Brytanii.

 

Oprócz FED w tym tygodniu o kierunkach polityki monetarnej decydować będą także trzy inne banki centralne. Będzie to Bank Japonii, Szwajcarski Bank Narodowy oraz Bank Anglii - wszystkie trzy swoje decyzje opublikują w czwartek.

 

Biorąc pod uwagę, że nawet nie zapowiadają one podwyżek - wręcz przeciwnie, BOJ na przykład teraz lub w najbliższym czasie najprawdopodobniej po raz kolejny poluzuje politykę monetarną - trudno oczekiwać, byśmy doczekali się nawet jastrzębich komentarzy przed 23.  czerwca. Szczególnie obserwowany będzie tutaj Bank Anglii, jako że funkcjonuje on w kraju, który jest w tym względzie w centrum zainteresowania. Inwestorzy analizować będą przede wszystkim w jak dużym stopniu przewodniczący, Mark Carney, odniesie się do kwestii Brexitu i jego tragicznego wpływu na brytyjską gospodarkę. Choć będzie z pewnością uspokajał, że w razie czego BOE wkroczy do akcji, to jednak szczególny nacisk położy na to, że i tak nie ochroni gospodarki przed konsekwencjami takiego wyniku głosowania.

 

Oprócz ważnych posiedzeń banków centralnych czeka nas również szereg publikacji, które zainteresują w szczególności polskich inwestorów. Wciągu najbliższych dni poznamy dynamikę inflacji, koniunkturę na rynku pracy oraz dowiemy się, jak rozwija się polska gospodarka jeśli chodzi o produkcję przemysłową i sprzedaż detaliczną.

 

W pierwszej kolejności, już w poniedziałek opublikowane zostaną dane o inflacji. Ostatni odczyt wskazał zwiększenie tempa deflacji z 0,9 do 1,1%, co było najgorszym wynikiem od dokładnie roku.

 

 Polska - inflacja
Polska - inflacja

 

Jeżeli kolejne dane okażą się gorsze, presja na Radę Polityki Pieniężnej znacząco wzrośnie. Na najbliższym posiedzeniu decydować ona będzie już z nowym prezesem i choć Adam Glapiński nie okazywał chęci do cięcia stóp, to jednak taka decyzja, o ile sytuacja nie ulegnie poprawie, może okazać się uzasadniona.

 

W czwartek dowiemy się jaka jest kondycja polskiego rynku pracy. Jak widać po wzroście zatrudnienia, ewidentnie poprawia się ona od początku 2016 roku.

 

Polska - wzrost zatrudnienia
Polska - wzrost zatrudnienia

 

Wzrost na poziomie 2,8% r/r to zjawisko, którego nie obserwowaliśmy już od ponad 4 lat. To z kolei powinno pozytywnie przekładać się na wzrost płac, które w zeszłym miesiącu wzrosły w rewelacyjnym tempie 4,6% r/r.

 

Piątek to z kolei dzień najważniejszych danych dla polskiej gospodarki - chodzi naturalnie o sprzedaż detaliczną i produkcję przemysłową. Szczególną uwagę warto tutaj zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną, która w zeszłym miesiącu wzrosła do 3,2% r/r.

 

Polska - sprzedaż detaliczna
Polska - sprzedaż detaliczna

 

Pozytywna koniunktura na rynku pracy powinna się bowiem przekładać równie pozytywnie na zachowania konsumentów na rynku. Jeżeli tak nie będzie, może to świadczyć o ukrytych problemach polskiej gospodarki, które w przyszłości osłabią wzrost gospodarczy w kraju.

 

 

Partner strategiczny

Investio

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

FED zaskoczy czy nie?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie