Chat with us, powered by LiveChat

INI wskazuje na punkt zwrotny!

Skomentuj artykuł

W najbliższych dniach rynki finansowe będą w coraz większym stopniu żyły zbliżającym się referendum w Wielkiej Brytanii, które zaplanowano na czwartek, 23 czerwca bieżącego roku. Z kolei w minionym tygodniu dużym zaskoczeniem okazały się dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

Już za dwa tygodnie Brytyjczycy opowiedzą się w referendum czy chcą pozostać w Unii Europejskiej. Wynik może okazać się znamienny dla dalszych losów UE, która już teraz boryka się z wieloma problemami, zarówno gospodarczymi jak i społecznymi. Wracając do Brexitu, warto przytoczyć niektóre argumenty obu stron. Opowiadający się za wyjściem z Unii wskazują na falę emigrantów przybywających do kraju i koszty socjalne z tym związane. Druga strona odpowiada, że po pierwsze korzyści z dodatkowych rąk do pracy znacznie przewyższają generowane koszty (mowa tu nawet o dziesięciokrotności), a po drugie 80% emigrantów przybywa spoza UE. Wyjście drugiej pod względem PKB gospodarki z Unii, byłby dla niej dość silnym ciosem, szczególnie w obecnym otoczeniu geopolitycznym. W dalszej kolejności mogłoby to nasilić i tak rosnące już nastroje antyeuropejskie.

 

W miniony piątek, to jest 3 czerwca bieżącego roku, dużym zaskoczeniem okazały się odczyty z amerykańskiego rynku pracy. Mowa tu oczywiście o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, czyli tak zwane payrollsy. Prognozy wskazywały na zwiększenie zatrudnienia o 161 tys., podczas gdy odczyt opiewał na zaledwie 38 tys. Tym samym jest to jedna z największych odnotowanych rozbieżności. Jest to bardzo ważne jeśli chodzi o cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach. Tak słaby odczyt z silnego dotychczas rynku pracy może ostudzić jastrzębie zapędy członków FED-u. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeden odczyt mógł być jedynie „wpadką przy pracy”, dlatego niezwykle ważne będą kolejne doniesienia z amerykańskiego rynku pracy.

 

INI wyniki

 

W badaniu INI zakończonym 9 czerwca 2016 roku udział niedźwiedzi wśród inwestorów wyniósł 44,2%. Niedźwiedzie systematycznie powiększały swój obóz od marca. Odwrotna tendencja miała miejsce w przypadku byków, których udział w tym samym okresie spadł z ponad 50% do 35,5%. Pozostała część inwestorów prognozowała trend boczny w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ciekawie prezentują się wyniki badania nastrojów inwestorów w Ameryce, gdzie byki zrównały się z niedźwiedziami z udziałem 27,8%.

 

INI indeks

 

W poprzednim tygodniu odczyt indeksu INI wyniósł minus 10,9 pkt, proc, a w tym przyjął wartość minus 8,7 pkt. proc. Historycznie takie wartości indeksu wskazywały przynajmniej na krótkotrwałe odbicie na indeksie dwudziestu największych notowanych spółek. W poprzednim tygodniu, nie uwzględniając przeceny z czwartku 9 czerwca br., WIG20 urósł o 5,7%. Pozostaje pytanie, czy inwestorzy mogą liczyć na więcej. Na podstawie wyników badania INI można zbudować dwa scenariusze. Pierwszym z nich jest obrona poziomu 1 800 punktów i zbudowanie formacji głowy z ramionami, z linią szyi na poziomie 1 850 punktów. Realizacja takiej formacji daje potencjał na kontynuację wzrostów do poziomu 1 950 punktów. Drugim scenariuszem jest obrona wsparcia na poziomie 1 750 punktów, czemu mogłoby towarzyszyć dalsze pogorszenie nastrojów i spadek indeksu INI do jeszcze bardziej ujemnych wartości. Skrajne odczyty to poniżej 20 pkt. proc. (takie wartości zostały odnotowane między innymi na początku stycznia bieżącego roku).

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie