Chat with us, powered by LiveChat

10 rzeczy, których dowiedzieliśmy się w trakcie konferencji WallStreet 20

Skomentuj artykuł

1. Jeszcze giełda nie zginęła!

Wszyscy, którzy wieszczyli rychły upadek polskiej giełdy, a odwiedzili 20 edycję konferencji WallStreet, musieli z pewnością poczuć się nieco zawiedzeni. Liczba spółek, liczba uczestników, żywiołowo dyskutowane tematy - w tym ten najważniejszy, przyszłość rynku kapitałowego w Polsce - dowiodły z pewnością, że nie jest jeszcze z tą naszą giełdą tak źle. Dowód temu dała także nowo powołana prezes GPW, Pani Małgorzata Zaleska, która aktywnie brała udział w spotkaniach z inwestorami oraz w organizowanych w trakcie konferencji debatach.

 

Oczywiście analizując wyceny niektórych spółek na GPW, czy aktualne poziomy giełdowych wskaźników, dalecy jesteśmy od hurra optymizmu. Warszawski parkiet uzależniony jest przede wszystkim od globalnej i europejskiej koniunktury. A ta nie jest niestety najlepsza. Jednak nie zmienia to faktu, że rynek kapitałowy w Polsce wciąż kipi entuzjazmem i energią, a wielu spośród giełdowych emitentów staje się wschodzącymi gwiazdami.

2. Zarządzaj zmianą, nie pozwól, aby zmiana zarządzała Tobą!

Wspomniana wcześniej nie najlepsza koniunktura determinowana jest przede wszystkim dynamicznie zmieniającymi się warunkami. A to Brexit, a to niejasna polityka banków centralnych w kwestii stóp procentowych. Jeśli te czynniki za chwilę staną się nieaktualne, pojawią się nowe. O powodzeniu czy to w inwestowaniu, czy skutecznym zarządzaniu giełdową spółką decyduje zatem umiejętność zarządzania zamianą i panowania nad emocjami. Mówili o tym goście konferencji w trakcie wykładów, mówili inwestorzy w kuluarach. Opanowanie jest dziś w cenie. Jeśli dodać do tego tak pożądaną w inwestowaniu konsekwencję, na horyzoncie pojawi się szansa na to, aby zmianą zarządzać, a nie być biernym jej uczestnikiem.

3. Konsekwencja jako kluczowa kompetencja w efektywnym inwestowaniu

Gdyby nie konsekwencja, Warren Buffet nie zbudowałby swojego finansowego imperium. Gdyby nie konsekwencja, Dariusz Miłek nie zbudowałby jednej z najbardziej fascynujących polskich spółek, która staje się powoli rekinem całego regionu. Konsekwencja to najważniejsza cecha skutecznego inwestora, o czym wspomnieli niemal wszyscy wykładowcy i goście konferencji, którzy odnosili się do realizowanych przez siebie strategii inwestycyjnych.

4. Giełda i emerytura? To możliwe!

Od kilku lat Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wspiera koncepcję, która mówi o giełdzie jako narzędziu służącym także do budowania emerytalnego zabezpieczenia. W trakcie konferencji WallStreet z ogromnym wsparciem przyszła nam w tej kwestii prezes GPW, Małgorzata Zaleska. „Jestem głęboko przekonana, że GPW jest dobrym miejscem do inwestowania. Wszystko zależy od tego, jaka jest strategia danego inwestora, ale przede wszystkim od długoterminowego oszczędzania. W długim terminie GPW daje wyższe stopy zwrotu niż klasyczna lokata bankowa” - mówiła w trakcie konferencji prezes giełdy.

5. Amerykański sen może spełnić się także w Polsce

Dariusz Miłek, prezes i twórca potęgi marki CCC jest tego najlepszym przykładem. Swoją historię, pełną zwrotów akcji, niepowodzeń, ryzykownych decyzji szczegółowo opowiedział w trakcie konferencji WallStreet. W pamięci uczestników pozostaną z pewnością dwie kwestie, które opisują Dariusza Miłka nie tylko jako przedsiębiorcę, który odniósł w biznesie ogromny sukces, ale i jako człowieka. „Teraz nie są dla mnie istotne zera na koncie, a to co robię. Cały czas ścigam się w biznesie i to mnie napędza” - powiedział w trakcie konferencji prezes Miłek. „Elastyczność zawsze była naszą siłą, niech tak pozostanie” - dodał podsumowując swoje wystąpienie.

6. Rynek kapitałowy bez relacji inwestorskich nie istnieje

Nie ma giełdy bez relacji inwestorskich. Inwestowanie pozbawione procesu komunikacji jest w dzisiejszych czasach po prostu niemożliwe. Dlatego jednym z tematów, który szeroko dyskutowany był w trakcie konferencji, była dostępność oraz rozwój narzędzi relacji inwestorskich. Począwszy od tych tradycyjnych, poprzez zachęcenie inwestorów do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami spółek (walne zgromadzenia, konferencje) kończąc na narzędziach w sieci, która jest dziś podstawowym kanałem komunikacji spółek z akcjonariuszami, ale także innymi grupami interesariuszy.

 

Istotę i rolę relacji inwestorskich podkreśla Program 10na10, który szeroko obecny był w trakcie całego wydarzenia. W sobotę, 4 czerwca odbyła się zamknięta debata przedstawicieli SII oraz Rady Programowej projektu. W ramach spotkania omawiane były przede wszystkim kierunki rozwoju Programu, w tym m.in. poddany dyskusji został obecny kształt kryteriów i rekomendacji dla spółek giełdowych.

 

Po zakończonej debacie na temat Programu 10na10 do spotkania dołączyli przedstawiciele czołowych mediów, instytucji rynku kapitałowego, przedsiębiorcy, inwestorzy indywidualni, analitycy, jak również czołowi blogerzy rynków finansowych. W ramach spotkania omawiano zarówno konieczność podjęcia działań mających na celu odbudowę zaufania inwestorów indywidualnych do rynku giełdowego, jak również rozmawiano na temat kroków, jakie należałoby podjąć celem zachęcenia inwestorów do inwestowania na giełdzie.

 

Jednym z narzędzi w dużym stopniu wspierającym proces komunikacji spółek z akcjonariuszami jest powołany do życia w ostatnich miesiącach projekt Inwestorzy.tv - telewizja dla inwestorów. Relacje z ważnych wydarzeń, wywiady z przedstawicielami spółek, cykliczne programy - to wszystko wypełnia ramówkę tej zyskującej coraz większą popularność, nadającej wyłącznie w internecie stacji, która obecna była oczywiście przez cały czas trwania WallStreet 20.

7. Od tradingu po długoterminowe inwestowanie, czyli giełda otwarta dla wszystkich

Program konferencji został przygotowany tak, aby pokazać jej uczestnikom wszystkie oblicza giełdy. Dlatego też szkolenia i warsztaty prowadzili zarówno profesjonalni traderzy (Joe DiNapoli, Rafał Glinicki), jak i analitycy i inwestorzy specjalizujący się w inwestowaniu w dłuższym terminie, opartym np. na analizie fundamentalnej (Sebastian Buczek, Albert „Longterm” Rokicki, Marcin Bogusz). Zróżnicowanie wynikało z potrzeby przedstawienia rynku kapitałowego jako miejsca otwartego dla wszystkich. Nadszedł najwyższy czas, aby zdecydowanie obalić mocno obecne w świadomości obywateli stereotypy, które mówią o tym, że na giełdzie można tylko stracić. Trzydniowa konferencja, dziesiątki godzin wykładów, pracy na konkretnych przykładach i szczegółowych wyliczeniach pokazały, że tak wcale być nie musi.

 

Na giełdzie można inwestować, można zarabiać, można budować długoterminowy i stabilny portfel inwestycyjny. Ale aby proces był efektywny i skuteczny, kluczowe są następujące czynniki: bycie konsekwentnym, ciągłe podnoszenie kompetencji i poziomu wiedzy oraz aktywne branie udziału w przedsięwzięciach takich jak konferencja WallStreet, która jest jedynym miejscem, w której praktycy rynku dzielą się częścią powszechnie niedostępnej wiedzy i doświadczenia.

8. Nic nie zastąpi w praktyce bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami rynku

Wszystkie narzędzia komunikacji są istotne. Rozwój internetu dał niespotykane dotąd możliwość. Ale konferencja WallStreet dobitnie pokazała, że dla bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami spółek nie ma alternatywy. Chwila spędzona na prezentacji spółki, rozmowa na jej stoisku w trakcie targów, czy prelekcja przedstawiciela zarządu są najlepszymi sposobami na wyrobieniu sobie o spółce zdania. Co przecież może mieć decydujący wpływ na to, czy w daną spółkę zainwestujemy czy nie.

 

Podobnie jest z walnymi zgromadzeniami spółek. Ale one wciąż niestety nie cieszą się popularnością wśród inwestorów. Zupełnie niesłusznie. To przecież w trakcie tych spotkań akcjonariusze mają okazję zadania przedstawicielom zarządów kluczowych pytań. Nie wszystko da się przecież załatwić w trakcie inwestorskiego czatu.

9. Im mniej polityki na rynku kapitałowym, tym dla niego lepiej

To wiemy od lat - działania polityków, nawet pośrednie, mają często na giełdę destrukcyjny wpływ. I to niezależnie od tego, która partia jest aktualnie u sterów władzy. Im więcej w giełdę politycznej ingerencji, trudnych do zrozumienia decyzji, tym gorsza sytuacja nie tylko samych spółek, ale i całego sektora. Ostatnie miesiące były tego znakomitym przykładem.

 

Rynkowi kapitałowemu politycy powinni przede wszystkim pomagać poprzez aktywną działalność na rzecz zachęcania społeczeństwa do wykorzystywania drzemiącego w giełdzie potencjału. Mowa przede wszystkim o inwestorach indywidualnych, których udział w obrotach na GPW od lat konsekwentnie spada.

 

Nadzieję na poprawę tego stanu rzeczy dali w trakcie konferencji jej goście specjalni, prelegenci oraz wykładowcy, na czele z prezes GPW, Małgorzatą Zaleską. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ostatnie 25 lat funkcjonowania w Polsce rynku kapitałowego było czasem niezwykle istotnym, pełnym sukcesów, który wyrażony był przede wszystkim gospodarczym wzrostem. Ale czas prawdziwej próby właśnie nadchodzi. Jednak wszystkie narzędzia i atuty wciąż z w naszych rękach.

10. #RazemMożemyWięcej!

Trzydniowa konferencja pokazała także wyjątkową jedność - zbieżność celów, ambicji, wspólnego i odpowiedzialnego podejścia do stojących przed rynkiem kapitałowym wyzwań. Im większa będzie grupa aktywnie działająca na rzecz popularyzacji giełdy, tym szybciej uda nam się odwrócić niekorzystny trend spadającego udziału w obrotach inwestorów indywidualnych. Przełoży się to z pewnością na zwiększenie popularności giełdy wśród wielu innych grup inwestorów, przedsiębiorców i ludzi mniej z rynkiem związanych.

 

„Razem możemy więcej” - to hasło przewodnie działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Było ono także doskonale widoczne i słyszalne w trakcie konferencji WallStreet, za co serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, gościom, prelegentom, wykładowcom oraz partnerom. Do zobaczenia za rok!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie