Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kłopotów Hawe ciąg dalszy. Zarządca wnioskuje o umorzenie postępowania sanacyjnego

© olly - Fotolia.com

Hawe już od ponad roku walczy o przetrwanie, negocjując warunki spłaty swoich zobowiązań. Przypomnijmy, że w sierpniu 2015 roku spółka nie spłaciła swoich obligacji w kwocie 35 mln zł. Swoje roszczenia zgłosili również między innymi Agencja Rozwoju Przemysłu i Alior Bank na łączną kwotę 95 mln zł.

 

Pierwsze porozumienie Hawe z wierzycielami miało zostać podpisane w październiku ubiegłego roku. Ostatecznie do porozumienia nie doszło i z końcem roku zarząd spółki złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Na początku lutego 2016 roku spółka wycofała wniosek, zamieniając go na wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. W dużym skrócie postępowanie sanacyjne ma na celu uniknięcie upadłości dłużnika, a także doprowadzenie do uzdrowienia sytuacji finansowej i gospodarczej przez przeprowadzenie działań sanacyjnych na podstawie planu restrukturyzacyjnego. W następujący sposób tłumaczono ten wniosek w raporcie z dnia 3 lutego 2016 roku:

 

„Otwarcie postępowania sanacyjnego uzasadnione jest potrzebą dokonania głębokich działań restrukturyzacyjnych zmierzających do poprawy warunków ekonomicznych Emitenta, w tym przywrócenia Emitentowi zdolności do wykonywania zobowiązań oraz potrzebą ochrony Emitenta przed egzekucją ze strony jego wierzycieli, którą postępowanie sanacyjne zapewnia.

 

Zgodnie ze stanowiskiem Emitenta przedstawionym we Wniosku, Emitent posiada zdolność do generowania dodatnich przepływów pieniężnych, bieżącego zaspokajania kosztów postępowania sanacyjnego oraz zobowiązań powstałych po jego otwarciu, pomimo zaistniałego stanu niewypłacalności Emitenta.”

 

W dniu dzisiejszym, to jest 8 czerwca 2016 roku, zarządca Hawe (powołany na wniosek ARP) złożył wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego. W treści  raportu czytamy, że: „jako podstawa złożenia wniosku został wskazany art. 325 ust. 2 ustawy Prawo restrukturyzacyjne, zgodnie z którym sąd może umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne, jeżeli z okoliczności sprawy, w szczególności z zachowania dłużnika, wynika, że układ nie zostanie wykonany”.

 

W tym miejscu warto także wspomnieć, że Hawe nie opublikowało jeszcze raportu finansowego rocznego za 2015 rok ani za I kw. 2016 roku. Z tego względu od początku kwietnia notowania spółki na giełdzie są zawieszone. Zgodnie z raportem z dnia 20 marca 2016 roku powodem braku publikacji raportu rocznego za 2015 rok są trwające postępowanie restrukturyzacyjne oraz nieprzekazanie zarządcy przez zarząd Hawe odpowiednich sprawozdań finansowych.

 

Hawe - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Hawe S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Kłopotów Hawe ciąg dalszy. Zarządca wnioskuje o umorzenie postępowania sanacyjnego