Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

„Inwestorzy to osobnicy nerwowi z natury rzeczy, z reguły przegrywający, więc sfrustrowani” – Marek Belka

© vadymvdrobot - Fotolia.com

Do księgarń na początku czerwca trafi biografia Marka Belki pod nazwą Selfie. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Studio EMKA. Zacytujmy najpierw fragment opisu książki ze strony wydawnictwa:

 

Motywem przewodnim Selfie jest biografia Marka Belki; bogata, niekonwencjonalna, a równocześnie konsekwentna, osnuta wokół dwóch pasji profesora – nauki i polityki. W kolejnych rozdziałach książki mamy relację jej bohatera niesłychanie osobistą i nadzwyczaj skromną. Autor nie portretuje tylko siebie, ale też wiele osób, które spotkał na swojej rodzinnej, naukowej i politycznej drodze. Jak sam wyznaje, jego pasją jest „kolekcjonowanie ludzi” – znanych i nieznanych, zawsze jednak nietuzinkowych. Jednym i drugim poświęca wiele uwagi oraz ciepłego zainteresowania.

 

Marek Belka, w czasach gdy był Ministrem Finansów w rządzie Leszka Millera, został autorem podatku od zysków kapitałowych, który od jego nazwiska jest potocznie nazywany „podatkiem Belki”. Przeciętni obywatele, niemalże, nie odczuli procedury pobierania tego podatku. Spotykają się oni z nim wówczas, gdy np. trzymają pieniądze w banku. Co miesiąc bank nalicza im odsetki i automatycznie pobiera i odprowadza podatek, a oszczędzający otrzymują na rachunek już kwotę netto.

 

Jedyną grupą, która najpierw „dotyka” pieniędzy, a potem musi osobiście odprowadzić podatek, są inwestorzy giełdowi. To oni właśnie muszą osobiście wyliczyć, a następnie zapłacić podatek do urzędu skarbowego wraz ze składaniem deklaracji PIT-38. Dla wielu z nas więc może to być bolesne, gdy musimy oddać fiskusowi osobiście ciężko zarobione pieniądze. Ale z punktu widzenia państwa polskiego, podatek, którzy płacą posiadacze lokat terminowych jest tym samym co podatek płacony przez inwestorów giełdowych. To jest ten sam podatek, tylko sposób jego pobierania jest odmienny.

 

Tymczasem takie zdanie ma Marek Belka w książce Selfie o inwestorach giełdowych:

 

„Tak na serio to rozsierdzili się z jego powodu tylko gracze giełdowi, kiedy opodatkowano im zyski. Ale to osobnicy nerwowi z natury rzeczy, z reguły przegrywający, więc sfrustrowani. I tyle”.

 

 

Nie wiem jak Państwo, ale ja z tego powodu, że muszę płacić podatki, giełdowy w szczególności, jakoś nie płaczę. Mało tego, jak płacę, to jestem zadowolony, bo to znaczy, że w poprzednim roku osiągnąłem zysk i jest z czego płacić. Nauczyłem się przez te lata żyć z tym podatkiem i specjalnie sfrustrowany z jego powodu nie jestem.

 

Teraz co prawda jak czytam te słowa Marka Belki, to zaczęło mnie irytować, że moje podatki idą między innymi na wynagrodzenia nieodpowiedzialnych polityków z Narodowego Banku Polskiego, którzy uważają giełdę za kasyno, ale to już jest zupełnie inna sprawa.

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

„Inwestorzy to osobnicy nerwowi z natury rzeczy, z reguły przegrywający, więc sfrustrowani” – Marek Belka
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie