Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Enea i Bogdanka mogą nie podzielić się zyskiem z akcjonariuszami w tym roku. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na walnych zgromadzeniach spółek.

 

Zarząd Enei zamierza rekomendować niewypłacanie dywidendy w tym roku ze względu na wykazanie straty netto w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za 2015 roku. Jak tłumaczono w raporcie bieżącym spółki z dnia 25 maja bieżącego roku, strata wynikała przede wszystkim z dokonanych odpisów z utraty wartości aktywów w obszarze wytwarzania. Dodano, że rekomendacja jest wypadkową coraz bardziej wymagającej sytuacji rynkowej, zmian zachodzących w otoczeniu regulacyjnym, ale także przeprowadzonych analiz w zakresie planu inwestycyjnego Grupy Enea w krótkim i średnim horyzoncie czasowym. Brak wypłaty dywidendy w bieżącym roku wpłynie w sposób istotny na wzmocnienie pozycji gotówkowej grupy, co z kolei przełoży się na możliwość podejmowania nowych działań inwestycyjnych wspierających dalszy rozwój. Intencją spółki jest kontynuowanie w przyszłości dotychczasowej polityki dywidendy, zakładającej wypłaty na poziomie od 30% do 60% jednostkowego zysku netto.

 

Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. Podczas dzisiejszej sesji (27.05) kurs otworzył się luką spadkową, a skala przeceny w pierwszych minutach po otwarciu sięgnęła 5,5%. Z szerszej perspektywy, kurs akcji konsoliduje się w przedziale 10 zł – 12 zł już od pół roku. Wybicie w marcu ponad ostatnie lokalne szczyty, a także opór 12 zł, okazało się fałszywe. Kurs został dynamicznie sprowadzony w okolice historycznych dołków na poziomie 9,95 zł. Z racji bliskości wsparcia wynikającego z kanału bocznego bardziej prawdopodobne z punktu klasycznej analizy technicznej jest odbicie.

 

Enea - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Podobną argumentację rekomendacji o niewypłacaniu dywidendy zastosował zarząd Bogdanki, również powołując się na stratę netto w sprawozdaniu jednostkowym za 2015 rok. Strata i w tym wypadku wynikała przede wszystkim z dokonanych odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych. Celem rekomendacji jest zapewnienie stabilnej sytuacji finansowej grupy i spełnienia oczekiwań akcjonariuszy w perspektywie długoterminowej. W raporcie bieżącym z dnia 25 maja bieżącego roku dodano, że zarząd dostrzega ryzyko dalszego spadku cen węgla i ograniczonych możliwości jego uplasowania na rynku. Brak wypłaty dywidendy w bieżącym roku istotnie wpłynie na zapewnienie dostępu do gotówki na poziomie gwarantującym bezpieczne prowadzenie działalności operacyjnej, utrzymania poziomu zadłużenia na deklarowanym poziomie (dług oprocentowany i długoterminowe zobowiązania pracownicze / EBITDA) < 1,5.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 

Na wykresie Bogdanki wyraźnie widać obowiązujących trend spadkowy. Najszybsza linia trendu spadkowego jest respektowana z dużą dokładnością. Ważnym poziomem, wokół którego oscyluje kurs akcji w ostatnich dniach, jest 40 zł. Obrona tego wsparcia pozwoli bykom wyprowadzić jeszcze jeden atak na testowaną ostatnio linię trendu spadkowego.

 

Bogdanka - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Enea S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Enea i Bogdanka bez dywidendy?