Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

SII wesprze akcjonariuszy mniejszościowych TelForceOne

© zhu difeng - Fotolia.com

W dniu 17 maja 2016 r. ogłoszone zostało wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki TelForceOne S.A. Wezwanie dotyczy 48,14% akcji Spółki dających taki sam udział w ogólnej liczbie głosów na WZA. Wzywającym jest akcjonariusz większościowy, tj. Kaps Investment Sp. z o.o. posiadający blisko 52% akcji TelForceOne.

Oferowana cena budzi kontrowersje

Wezwanie, w tym w szczególności cena ustalona w wezwaniu (3,1 zł i 2,95 zł), która jest istotnie niższa chociażby od wartości księgowej przypadającej na jedną akcję Spółki wzbudziła sporo kontrowersji wśród akcjonariuszy. Do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych docierają liczne głosy dezaprobaty względem zaproponowanej ceny. Akcjonariusze mniejszościowi przeciwni są również wycofaniu akcji z obrotu, podczas gdy jest to celem wzywającego.

Do podjęcia uchwały niezbędne 90% głosów na WZA

Warto w tym miejscu podkreślić, że obecnie nie można przywrócić akcjom formy dokumentu i wycofać spółki z obrotu bez odpowiedniej uchwały WZA podjętej większością 4/5 głosów na WZA oddanych w obecności akcjonariuszy dysponujących minimum połową kapitału zakładowego. Co niezwykle ważne, po wspólnej aktywności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz Porozumienia Polcolorit w pracach nad przepisami Ustawy o ofercie publicznej, zmianie uległ próg niezbędny do podjęcia uchwały o zniesieniu dematerializacji do poziomu 90% głosów na WZA. Zmiany te zostały podpisane już przez Prezydenta i opublikowane w dzienniku ustaw. Wejdą w życie z dniem 4 czerwca br.

 

Ta zmiana jest niezwykle istotna dla akcjonariuszy mniejszościowych spółek z GPW. Oznacza bowiem, że pozycja mniejszościowych udziałowców w walce o zatrzymanie spółki w obrocie istotnie wzrośnie po wejściu w życie ww. przepisów. Podkreślenia w tym miejscu wymaga, że 10% głosów o których mowa powyżej dotyczy 10% głosów obecnych na WZA. Innymi słowy, jeśli na WZA zarejestrują się akcjonariusze dysponujący 70% głosów na WZA, to do zablokowania uchwały w sprawie zniesienia dematerializacji wystarczy tylko nieco ponad 7% w ogólnej liczbie głosów w Spółce.

SII wesprze akcjonariuszy mniejszościowych Spółki

Wobec licznych zapytań akcjonariuszy o wsparcie w przedmiotowej sprawie, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych mając na uwadze w szczególności interes akcjonariuszy mniejszościowych deklaruje, że weźmie udział w ewentualnym walnym zgromadzeniu TelForceOne, które będzie decydować o zniesieniu dematerializacji akcji (obecnie WZA w przedmiotowej sprawie nie zostało jeszcze zwołane). Po ogłoszeniu przez Zarząd Spółki stosowego komunikatu dotyczącego WZA Stowarzyszenie zamieści na swojej stronie internetowej wzór pełnomocnictwa wraz z instrukcją dotyczącą rejestracji na WZA. SII wyraża gotowość do reprezentacji w roli pełnomocnika każdego akcjonariusza Spółki zainteresowania takim wsparciem (niezależnie tych akcjonariuszy, którzy mają możliwość udziału w WZA zachęcamy do aktywności). Podkreślenia wymaga, że przekazanie Stowarzyszeniu pełnomocnictwa nie wiąże się z zawiązywaniem porozumienia akcjonariuszy (nie stanowi jednak utrudnienia dla zawiązania takiego Porozumienia).

 

Stowarzyszenie jednocześnie zachęca osoby, które zdecydują się skorzystać ze wsparcia SII w przedmiotowej sprawie do członkostwa w SII. Członkostwo w SII nie tylko wspiera finansowo właśnie tego typu inicjatywy (obecną, jak i przyszłe), ale także zapewnia bardzo dużą wartość dodaną członkom Stowarzyszenia. Lista korzyści z członkostwa jest bowiem długa.

 

Pragniemy jednocześnie podkreślić, że Stowarzyszenie będzie reprezentowało na ewentualnym WZA każdego akcjonariusza Spółki, niezależnie od tego czy dana osoba zostanie członkiem SII, czy też nie.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

CD Projekt nie rozpieszcza inwestorów w ostatnich dniach. Najpierw mocna przecena po doniesieniach o problemach z Cyberpunkiem 2077, a teraz wyniki finansowe słabsze od oczekiwań.

Zobacz więcej

SII wesprze akcjonariuszy mniejszościowych TelForceOne