Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kupiliśmy akcje ZE PAK. ABC Data i PKP Cargo mocno zawiodły w I kwartale

© gitanna - Fotolia.com

W dniu dzisiejszym tj. 16.05.2016 do Portfela SII trafiły akcje ZE PAK. Transakcji dokonaliśmy po kursie 10,40 zł. Za nami sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał 2016 roku. W tym odcinku odniesiemy się do najgorszych wyników finansowych podmiotów z naszego portfela.

 

Zakup ZE PAK zaliczamy do segmentu inwestycji własnych. Dlaczego zdecydowaliśmy się postawić akurat na tę spółkę?

 

  • Bardzo spodobały nam się wyniki finansowe za I kw. 2016 rok i zakupu akcji dokonaliśmy w pierwszym dniu po publikacji raportu. Mimo negatywnego otoczenia branży energetycznej, ZE PAK zwiększył znacząco zyskowność. Widać to już na poziomie zysku ze sprzedaży (136,4 mln zł vs. 64,8 rok wcześniej). Zysk operacyjny wzrósł również skokowo i wyniósł 114,4 mln zł wobec 37,8 mln zł. Zysk netto kwartału to 74,8 mln zł wobec 34,4 mln zł rok wcześniej.
  • Poprawa zyskowności to głównie efekt koncentracji spółki na cięciu kosztów. Widać to praktycznie na każdym poziomie kategorii kosztowych w rachunku zysków i strat. Do największych cięć doszło w zakresie: niższej amortyzacji w skutek wcześniejszych odpisów z tytułu utraty wartości aktywów wytwórczych, niższa wartość zakupionej do sprzedaży energii elektrycznej, niższe koszty usług obcych oraz wynagrodzeń, niższe koszty zużycia materiałów, redukcja zatrudnienia. Oszczędności zostały też wykazane w kosztach ogólnego zarządu i kosztach finansowych.
  • Po słabszych wcześniejszych kwartałach, spółka „wzięła się do roboty” i I kw. pokazał efekty szerokiego planu zwiększania efektywności. To nam się bardzo spodobało, szczególnie na tle olbrzymich spadków cen akcji ZE PAK. W półtora roku kurs akcji spadł z około 30 zł do nawet 7 zł.
  • Coraz lepiej wygląda analiza techniczna wykresu akcji. Choć nie została jeszcze pokonana główna linia trendu spadkowego, to rosną na to szanse. Pod koniec kwietnia 2016 roku popyt pokonał niemal roczną linię trendu spadkowego przy trzecim podejściu. Po publikacji wyników utworzyła się luka wzrostowa. Jednocześnie z przytupem został pokonany opór na poziomie 10 zł. To dobrze świadczy o sile popytu na tym wyprzedanym walorze patrząc z ujęcia długoterminowego.
  • Do decyzji o kupnie zachęcił nas też bardzo niski wskaźnik C/WK, który obecnie wynosi 0,27 (przy cenie akcji 10,40). Warto dodać, że wartość księgowa na akcje spadła niemal o 50% (z 75 zł do obecnie 38,5 zł) po dokonaniu bardzo dużych odpisów na aktywa wytwórcze grupy.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

Kupiliśmy akcje ZE PAK. ABC Data i PKP Cargo mocno zawiodły w I kwartale
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie