Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Grupa Azoty po wynikach za I kwartał 2016 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Grupa Azoty po wynikach

za I kwartał 2016 r.

13 maja
godzina 13:13

Grupa Azoty

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny za finanse Spółki Dominującej i całej Grupy Kapitałowej. Ponadto nadzoruje obszar IT i relacji z inwestorami giełdowymi. W przeszłości odpowiedzialny za kluczowe projekty restrukturyzacyjne, nadzorował także procesy przejęcia spółek: ATT Polymers GmbH, ZAK S.A., Zakłady Chemiczne „Police” S.A. oraz Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Wykonując nadzór właścicielski pełni funkcje w radach nadzorczych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej. Dodatkowo reprezentuje Grupę Azoty jako Członek Zarządu Fertilizers Europe oraz CEFIC, a także zasiadając w branżowych organizacjach krajowych: PIPC, Polsko-Brazylijskiej Izbie Gospodarczej.

 

Grupa Azoty S.A. jest jedną z kluczowych europejskich grup z branży chemicznej, obecna w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Zajmuje obecnie piąte miejsce w gronie zintegrowanych europejskich producentów poliamidów (PA6) i jest jedynym polskim producentem polioksymetylenu (POM) oraz należy do czołówki producentów nawozów mineralnych prowadzących działalność na obszarze Unii Europejskiej.


Grupa Azoty zgromadziła komplementarne spółki o różnych tradycjach i specjalizacjach, aby wykorzystać ich potencjał do realizacji wspólnej strategii. W ten sposób powstał największy w Polsce i jeden z największych w Europie koncern chemiczny. Dzięki przemyślanej architekturze Grupa może proponować swoim klientom zdywersyfikowany portfel produktów – od nawozów mineralnych i tworzyw konstrukcyjnych przez alkohole OXO i plastyfikatory po pigmenty. Wiele z nich to rozpoznawalne marki handlowe o ugruntowanej od dawna renomie. Potwierdzeniem ich wysokiej jakości są uzyskane certyfikaty, atesty i liczne nagrody branżowe. Własne zaplecza m.in. badawcze, projektowe i serwisowe umożliwiają Grupie prowadzenie także działalności usługowej.


W swoich działaniach strategicznych Grupa Azoty stawia na rozwój, innowacyjność oraz dbałość o środowisko naturalne. Grupa Azoty jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 30 czerwca 2008 r. Od 19 listopada 2009 r. jest nieprzerwanie notowana w Respect Index, czyli pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej indeksie spółek przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Azoty S.A., który odbędzie się 13 maja (piątek) o godz. 13:13. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witamy na czacie inwestorskim z Wiceprezesem Grupy Azoty S.A., panem Andrzejem Skolmowskim. Tematem spotkania jest omówienie wyników finansowych wypracowanych przez spółki Grupy Azoty w pierwszym kwartale 2016 roku. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

Elle: Witam

 

Andrzej Skolmowski: Witam

 

rolnik: Skoro czat 13 o 13.13 czy to znaczy, że p. Prezes odpowie tylko na 13 pytań dzisiaj?

 

Andrzej Skolmowski: Tak, na 13 sympatycznych pytań. Jak wygląda sytuacja w polu, czy nawozy Grupy Azoty już kupione?

 

Elle: Jak nastroje Pana Prezesa po wynikach?

 

Andrzej Skolmowski: W komentarzu powiedziałem, że pozytywnie oceniam wyniki, więc nastrój mam pozytywny. Wiosenny :-)

 

analityk: Ile wyniosła amortyzacja i czy będzie ona rosła?

 

Andrzej Skolmowski: Skonsolidowana amortyzacja wyniosła 127 437 tys. zł .Obecnie w Grupie realizowanych jest szereg inwestycji, które spowodują jej wzrost.

 

rolnik: :-) nie wiem czy powinienem pisać, żeby nie dostać bana za reklamę

 

Andrzej Skolmowski: Jakiego bana? za dobrą reklamę dobry bonus! :-) (pod warunkiem, że nawozy z Grupy Azoty!)

 

Janusz: Czy spółka zamierza wypłacić dywidendę za ubiegły rok?

 

Andrzej Skolmowski: Zarząd wydał swoją rekomendację odnośnie wypłaty dywidendy – rekomendujemy wypłacenie 0,84 zł na akcję. Oczywiście ostateczną decyzję podejmą Państwo, jako nasi akcjonariusze, podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia.

 

Jan Ciechowski: Ile udziału w kosztach ogółem ma zakup gazu?

 

Andrzej Skolmowski: W kosztach zużycia surowców za rok 2015 udział gazu stanowił 40%. Obecne spadki cenowe na pewno jednak ten udział zmniejszą - dopowiem - nie w sposób liniowy.

 

Emeryt: Ile może wynieść CAPEX w tym roku?

 

Andrzej Skolmowski: Prognozujemy CAPEX na poziomie blisko 2 mld w roku 2016.

 

olek: Dlaczego Zarząd zaproponował tak śmiesznie niską stopę dywidendy na poziomie poniżej 1% i czemu dywidenda nie jest wypłacana z zysku skonsolidowanego Grupy?

 

Andrzej Skolmowski: Dywidendę ustalamy na podstawie wypracowanego zysku jednostkowego zgodnie z regulacjami KSH. Rekomendowana przez Zarząd kwota jest zbieżna z zapowiadanym w Strategii przedziałem procentowym i stanowi 40% zysku jednostkowego wypracowanego przez Grupę Azoty S.A. Proszę pamiętać, że ostateczną decyzję o wysokości dywidendy podejmie Walne Zgromadzenie w dniu 6 czerwca 2016.

 

analityk: Skąd wynika różnica między zyskiem netto a zyskiem netto akcjonariuszy jednostki dominującej?

 

Andrzej Skolmowski: W skład Grupy wchodzą Spółki, w których udział jednostki dominującej jest niższy niż 100%. Dlatego wynik netto należy podzielić: część przypada dla akcjonariuszy jednostki dominującej, a część dla akcjonariuszy mniejszościowych

 

Robson: Czy w grupie będzie wdrażany program cięcia kosztów? Czego może on dotyczyć?

 

Andrzej Skolmowski: Programem efektywnościowym w Grupie Azoty jest, realizowany od blisko dwóch lat, program „Azoty PRO”. Zidentyfikowaliśmy dzięki niemu już 400 mln PLN oszczędności i dodatkowych przychodów na rok, a jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Azoty PRO to program często przez nas wspominany publicznie, gdyż dotyczy wszystkich właściwie obszarów działalności Grupy.

 

RvP: Czy spółka nadal będzie inwestować w Afryce?

 

Andrzej Skolmowski: W Afryce inwestują Police. Trwa obecnie audyt, więc z finalną odpowiedzią poczekamy na jego koniec. Przed następnymi krokami, nowy Zarząd Polic musi się zapoznać ze stanem faktycznym.

 

olek: Panie Prezesie, co jest nie tak z inwestycją w Senegalu poprzedni Prezesi Jałosiński i Jarczewski zachwalali tą akwizycję, a obecny Prezes Polic mówi o niskich zasobach i jakichś złych sygnałach. Co się stało w przeciągu pół roku że jest zwrot o 180 stopni w tej kwestii.

 

Andrzej Skolmowski: Odpowiedź jak powyżej - w Afryce inwestują Police. Trwa obecnie audyt, więc z finalną odpowiedzią poczekamy na jego koniec. Przed następnymi krokami, nowy Zarząd Polic musi się zapoznać ze stanem faktycznym.

 

Macher: Ile wynosi obecnie dług netto i wskaźnik długu netto/EBITDA?

 

Andrzej Skolmowski: Na koniec I kwartału bieżącego roku skonsolidowany dług netto był ujemny (-43 mln zł), gdyż środki pieniężne i krótkoterminowe aktywa finansowe przewyższały sumę zobowiązań finansowych. Wobec powyższego wskaźnik długu netto do EBITDA również był ujemny (-0,03)

 

uber: Jakie są łączne nakłady w grupie na sponsoring sportowy, jesteście widoczni w wielu dyscyplinach. czy spółka mierzy jakie ma to przełożenie na sprzedaż?

 

Andrzej Skolmowski: Sponsoring sportowy jest jednym z istotnych elementów budowy świadomości naszej marki zarówno z perspektywy prowadzonej działalności (uwzględniając wpływ na prowadzony biznes) jak i z pozycji CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Wybór dyscyplin objętych sponsoringiem jest ugruntowany od lat i ściśle powiązany z lokalizacją naszych głównych biznesów. Z uwagi na poufny charakter zawieranych umów nie możemy ujawniać informacji o poziomie kosztów z tego tytułu.

 

Plastyk: Dlaczego spadła wartość sprzedaży?

 

Andrzej Skolmowski: Głównymi determinantami spadku wartości sprzedaży jest przede wszystkim spadek wolumenu, jak i z niższych cen sprzedawanych przez nas produktów.

 

witek: Czy EBITDA za 2016 będzie lepsza niż rok wcześniej?

 

Andrzej Skolmowski: Niestety, zgodnie z przyjętą przez nas polityką konsekwentnie nie publikujemy prognoz wyników.

 

witek: Dlaczego Puławy zmieniają projekt elektrowni z gazu na węgiel? Czy to z powodu nacisków \"dobrej zmiany\"?

 

Andrzej Skolmowski: Trwający właśnie audyt głównych projektów inwestycyjnych i rozwojowych w Grupie dotyczy również Projektu Elektrownia Puławy. W analizie scenariuszy brane są oczywiście pod uwagę różne źródła pozyskiwania surowców energetycznych.

 

zalogowany: Dlaczego kurs akcji mocno spada, skoro zyski są na podobnym poziomie jak rok temu?

 

Andrzej Skolmowski: Na spadek kurs akcji (w tym Grupy Azoty) wpływają obecnie te same czynniki co na spadek wartości polskiej waluty i wzrost rentowności długu, a więc spadek apetytów na ryzyko ze strony inwestorów zagranicznych. Czynniki fundamentalne mają obecnie mniejsze znaczenie.

 

walterW: Do jakich poziomów może spaść zysk netto w całym 2016 roku?

 

Andrzej Skolmowski: Tak jak już dzisiaj mówiłem – Grupa Azoty nie publikuje prognoz wyników.

 

leszek: Co się dzieje z kursem Grupa Azoty? Na ostatnim czacie mówił Pan o historycznych maksimach, teraz mamy roczne minima...jak to mówią nie chwalmy dnia przed zachodem słońca :) Czy wg Pana akcje Spółki teraz są niedowartościowane?

 

Andrzej Skolmowski: Niezbadane są wyroki Boskie … i sentyment rynku. Obserwujemy i analizujemy nasze notowania, aktualny spadek ceny nie jest oczywiście powodem do zadowolenia. Poprzednie poziomy kursu pokazują, że aktualny sentyment dla regionu i sektora nam nie sprzyja.

 

znajomy: Czy w wyniku za I kw. były zdarzenia jednorazowe?

 

Andrzej Skolmowski: W wynikach I kwartału nie ma zdarzeń jednorazowych.

 

walterW: Dlaczego zarząd twierdzi, że ten rok będzie trudniejszy niż poprzedni?

 

Andrzej Skolmowski: Nasze podejście jest ostrożne, a wynika w głównej mierze z obserwacji uwarunkowań rynkowych, których kluczową pozycję stanowią trendy cenowe w obszarze nawozowym oraz tworzyw sztucznych. Rynek obecnie uwzględnia w cenach spadki cen surowców a także rosnącą podaż produktów, co w konsekwencji spotka sie z presją na redukcje marży. Będziemy reagować na te trendy, a o efektach podjętych działań będziemy informować na kolejnych konferencjach wynikowych.

 

witek: Co z projektem zgazowania węgla? Jakieś decyzje już zapadły?

 

Andrzej Skolmowski: Czyste technologie węglowe, w tym produkcja chemikaliów bazowych w procesie zgazowania węgla kamiennego, są bardzo dużymi projektami inwestycyjnymi, do których podchodzimy z należną rozwagą. Obecnie prowadzimy rozbudowane studium wykonalności, techniczne, rynkowe zarówno po stronie surowca, jak i produktów. Trwa również analiza modelu finansowania.

 

olek: A czy to znaczy że na dzień dzisiejszy został wstrzymany import fosforytów z Senegalu?

 

Andrzej Skolmowski: Absolutnie nie! Nadal fosforyty są dostarczane również z Senegalu!

 

olek: Panie Prezesie kiedy jakieś przejęcie już 3 lata mijają od akwizycji Puław

 

Andrzej Skolmowski: Konsekwentnie nie informujemy o przyszłych albo właśnie negocjowanych projektach akwizycyjnych. Proszę zauważyć, jak ogromnego wzrostu skali działalności dokonaliśmy właśnie w ostatnich kilku latach.

 

Pati: O Ile spadła średnia cena zakupu gazu?

 

Andrzej Skolmowski: Uprzejmie odsyłamy do publikowanych notowań gazu które także zamieściliśmy w prezentacji za IQ 2016. Porównując rynkowe notowania możemy mówić o spadku ponad 30% w ujęciu 1Q2016 vs. 1Q2015.

 

marcus: Czemy kurs tak dołuje, czy Spółka ma jakieś problemy, spadek ponad 40% od grudnia to sporo

 

Andrzej Skolmowski: Chciałbym się odwołać do trendu rynkowego na giełdzie - za okres ostatniego roku kurs indeksu WIG obniżył się o 30%, podczas gdy kurs akcji Grupy Azoty spadał dopiero od grudnia, po wcześniejszym dynamicznym wzroście. Przed rokiem kurs akcji Grupy Azoty był na poziomie zbliżonym do obecnego.

 

LionKing: Jakie inwestycje są planowane w Puławach?

 

Andrzej Skolmowski: Będziemy inwestować w rozbudowę zdolności produkcyjnych i modernizację instalacji kwasu azotowego, kluczowego półproduktu do nawozów saletrzanych, a także w tzw. granulację mechanicznej saletry – poprawiającą naszą elastyczność na rynku nawozów i poszerzającą ofertę. Rozważamy warianty inwestycji w nową elektrownię. Prowadzimy mnóstwo mniejszych projektów modernizacyjnych i rozwojowych. Regularnie informujemy Państwa podczas prezentacji kwartalnych.

 

Ewa_71: Jakie są perspektywy cen nawozów w II kw.?

 

Andrzej Skolmowski: W perspektywie IIQ należy wziąć pod uwagę sezonowość aplikacji nawozów tj. ich ograniczenia z uwagi na zbliżający się koniec sezonu nawozowego. Bedzie to miało oczywiście, jak co roku, odzwierciedlenie w ścieżkach cenowych naszych produktów. Po okresie przestojów remontowych, z uwagi na wspomniany koniec sezonu, będziemy zmierzać do przygotowania nowych ścieżek cenowych na kolejny sezon.

 

Pogromca nawozów: Na konferencji wynikowej powiedział Pan, że gdyby trendy w nawozach się nie poprawiły to wyniki Azotów mogą pogorszyć się r/r. Rynek obstawia ok. 15% poprawy wyników EBITDA. Czy Pana słowa zostały przekręcone czy uważa Pan, że taki scenariusz jest wielce prawdopodobny?

 

Andrzej Skolmowski: Szanowny Pogromco nawozów, z trwogą odpowiadam na to pytanie kierowane do producenta nawozów :-) Od dłuższego czasu zwracamy uwagę na nasz potencjał. Koszty zakupu surowca zostały zmniejszone, natomiast zwiększa się presja na ceny. W całej Europie spadki cen nawozów azotowych sięgają 15%-20%, co bezpośrednio przekłada się na uzyskiwaną przez nas marżę. Z tego też powodu - tak jak powiedziałem - trzeba być ostrożnym w optymistycznym prognozowaniu wyników.

 

marcus: Dlaczego analitycy wyceniają Spółkę tak rozbieżnie tzn. Societe na 56, Pekao na 67 a np. ING i BOS powyżej 120 złotych. Ile tak naprawdę jest warta Grupa wg Pana.

 

Andrzej Skolmowski: Analitycy dokonują wyceny spółki na postawie własnych modeli, a sprawdzalność rekomendacji łatwo jest zweryfikować. Proszę też porównać, przy jakich poziomach dane rekomendacje powstają. Ja natomiast nie mogę upublicznić w taki sposób swojej wyceny. Pokazujemy ją w wypracowywanych wynikach. A z wyników osiągniętych w I kwartale tego roku jesteśmy zadowoleni. Reszta należy do Akcjonariuszy.

 

Andrzej Skolmowski: Serdecznie dziękuję za pytania! Mam nadzieję, że piątek 13-go nie przyniósł nam jednak pecha na czacie, chociaż może to być zasługą czarnego kota, którego szefowa naszych Relacji Inwestorskich przezornie zabrała do pracy :-) Do zobaczenia na następnym czacie, a wcześniej zapraszamy na spotkanie w Karpaczu, podczas konferencji WallStreet.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie