Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: Grupa Azoty po wynikach za I kwartał 2016 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Grupa Azoty po wynikach

za I kwartał 2016 r.

13 maja
godzina 13:13

Grupa Azoty

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny za finanse Spółki Dominującej i całej Grupy Kapitałowej. Ponadto nadzoruje obszar IT i relacji z inwestorami giełdowymi. W przeszłości odpowiedzialny za kluczowe projekty restrukturyzacyjne, nadzorował także procesy przejęcia spółek: ATT Polymers GmbH, ZAK S.A., Zakłady Chemiczne „Police” S.A. oraz Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Wykonując nadzór właścicielski pełni funkcje w radach nadzorczych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej. Dodatkowo reprezentuje Grupę Azoty jako Członek Zarządu Fertilizers Europe oraz CEFIC, a także zasiadając w branżowych organizacjach krajowych: PIPC, Polsko-Brazylijskiej Izbie Gospodarczej.

 

Grupa Azoty S.A. jest jedną z kluczowych europejskich grup z branży chemicznej, obecna w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Zajmuje obecnie piąte miejsce w gronie zintegrowanych europejskich producentów poliamidów (PA6) i jest jedynym polskim producentem polioksymetylenu (POM) oraz należy do czołówki producentów nawozów mineralnych prowadzących działalność na obszarze Unii Europejskiej.


Grupa Azoty zgromadziła komplementarne spółki o różnych tradycjach i specjalizacjach, aby wykorzystać ich potencjał do realizacji wspólnej strategii. W ten sposób powstał największy w Polsce i jeden z największych w Europie koncern chemiczny. Dzięki przemyślanej architekturze Grupa może proponować swoim klientom zdywersyfikowany portfel produktów – od nawozów mineralnych i tworzyw konstrukcyjnych przez alkohole OXO i plastyfikatory po pigmenty. Wiele z nich to rozpoznawalne marki handlowe o ugruntowanej od dawna renomie. Potwierdzeniem ich wysokiej jakości są uzyskane certyfikaty, atesty i liczne nagrody branżowe. Własne zaplecza m.in. badawcze, projektowe i serwisowe umożliwiają Grupie prowadzenie także działalności usługowej.


W swoich działaniach strategicznych Grupa Azoty stawia na rozwój, innowacyjność oraz dbałość o środowisko naturalne. Grupa Azoty jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 30 czerwca 2008 r. Od 19 listopada 2009 r. jest nieprzerwanie notowana w Respect Index, czyli pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej indeksie spółek przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Azoty S.A., który odbędzie się 13 maja (piątek) o godz. 13:13. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witamy na czacie inwestorskim z Wiceprezesem Grupy Azoty S.A., panem Andrzejem Skolmowskim. Tematem spotkania jest omówienie wyników finansowych wypracowanych przez spółki Grupy Azoty w pierwszym kwartale 2016 roku. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

Elle: Witam

 

Andrzej Skolmowski: Witam

 

rolnik: Skoro czat 13 o 13.13 czy to znaczy, że p. Prezes odpowie tylko na 13 pytań dzisiaj?

 

Andrzej Skolmowski: Tak, na 13 sympatycznych pytań. Jak wygląda sytuacja w polu, czy nawozy Grupy Azoty już kupione?

 

Elle: Jak nastroje Pana Prezesa po wynikach?

 

Andrzej Skolmowski: W komentarzu powiedziałem, że pozytywnie oceniam wyniki, więc nastrój mam pozytywny. Wiosenny :-)

 

analityk: Ile wyniosła amortyzacja i czy będzie ona rosła?

 

Andrzej Skolmowski: Skonsolidowana amortyzacja wyniosła 127 437 tys. zł .Obecnie w Grupie realizowanych jest szereg inwestycji, które spowodują jej wzrost.

 

rolnik: :-) nie wiem czy powinienem pisać, żeby nie dostać bana za reklamę

 

Andrzej Skolmowski: Jakiego bana? za dobrą reklamę dobry bonus! :-) (pod warunkiem, że nawozy z Grupy Azoty!)

 

Janusz: Czy spółka zamierza wypłacić dywidendę za ubiegły rok?

 

Andrzej Skolmowski: Zarząd wydał swoją rekomendację odnośnie wypłaty dywidendy – rekomendujemy wypłacenie 0,84 zł na akcję. Oczywiście ostateczną decyzję podejmą Państwo, jako nasi akcjonariusze, podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia.

 

Jan Ciechowski: Ile udziału w kosztach ogółem ma zakup gazu?

 

Andrzej Skolmowski: W kosztach zużycia surowców za rok 2015 udział gazu stanowił 40%. Obecne spadki cenowe na pewno jednak ten udział zmniejszą - dopowiem - nie w sposób liniowy.

 

Emeryt: Ile może wynieść CAPEX w tym roku?

 

Andrzej Skolmowski: Prognozujemy CAPEX na poziomie blisko 2 mld w roku 2016.

 

olek: Dlaczego Zarząd zaproponował tak śmiesznie niską stopę dywidendy na poziomie poniżej 1% i czemu dywidenda nie jest wypłacana z zysku skonsolidowanego Grupy?

 

Andrzej Skolmowski: Dywidendę ustalamy na podstawie wypracowanego zysku jednostkowego zgodnie z regulacjami KSH. Rekomendowana przez Zarząd kwota jest zbieżna z zapowiadanym w Strategii przedziałem procentowym i stanowi 40% zysku jednostkowego wypracowanego przez Grupę Azoty S.A. Proszę pamiętać, że ostateczną decyzję o wysokości dywidendy podejmie Walne Zgromadzenie w dniu 6 czerwca 2016.

 

analityk: Skąd wynika różnica między zyskiem netto a zyskiem netto akcjonariuszy jednostki dominującej?

 

Andrzej Skolmowski: W skład Grupy wchodzą Spółki, w których udział jednostki dominującej jest niższy niż 100%. Dlatego wynik netto należy podzielić: część przypada dla akcjonariuszy jednostki dominującej, a część dla akcjonariuszy mniejszościowych

 

Robson: Czy w grupie będzie wdrażany program cięcia kosztów? Czego może on dotyczyć?

 

Andrzej Skolmowski: Programem efektywnościowym w Grupie Azoty jest, realizowany od blisko dwóch lat, program „Azoty PRO”. Zidentyfikowaliśmy dzięki niemu już 400 mln PLN oszczędności i dodatkowych przychodów na rok, a jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Azoty PRO to program często przez nas wspominany publicznie, gdyż dotyczy wszystkich właściwie obszarów działalności Grupy.

 

RvP: Czy spółka nadal będzie inwestować w Afryce?

 

Andrzej Skolmowski: W Afryce inwestują Police. Trwa obecnie audyt, więc z finalną odpowiedzią poczekamy na jego koniec. Przed następnymi krokami, nowy Zarząd Polic musi się zapoznać ze stanem faktycznym.

 

olek: Panie Prezesie, co jest nie tak z inwestycją w Senegalu poprzedni Prezesi Jałosiński i Jarczewski zachwalali tą akwizycję, a obecny Prezes Polic mówi o niskich zasobach i jakichś złych sygnałach. Co się stało w przeciągu pół roku że jest zwrot o 180 stopni w tej kwestii.

 

Andrzej Skolmowski: Odpowiedź jak powyżej - w Afryce inwestują Police. Trwa obecnie audyt, więc z finalną odpowiedzią poczekamy na jego koniec. Przed następnymi krokami, nowy Zarząd Polic musi się zapoznać ze stanem faktycznym.

 

Macher: Ile wynosi obecnie dług netto i wskaźnik długu netto/EBITDA?

 

Andrzej Skolmowski: Na koniec I kwartału bieżącego roku skonsolidowany dług netto był ujemny (-43 mln zł), gdyż środki pieniężne i krótkoterminowe aktywa finansowe przewyższały sumę zobowiązań finansowych. Wobec powyższego wskaźnik długu netto do EBITDA również był ujemny (-0,03)

 

uber: Jakie są łączne nakłady w grupie na sponsoring sportowy, jesteście widoczni w wielu dyscyplinach. czy spółka mierzy jakie ma to przełożenie na sprzedaż?

 

Andrzej Skolmowski: Sponsoring sportowy jest jednym z istotnych elementów budowy świadomości naszej marki zarówno z perspektywy prowadzonej działalności (uwzględniając wpływ na prowadzony biznes) jak i z pozycji CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Wybór dyscyplin objętych sponsoringiem jest ugruntowany od lat i ściśle powiązany z lokalizacją naszych głównych biznesów. Z uwagi na poufny charakter zawieranych umów nie możemy ujawniać informacji o poziomie kosztów z tego tytułu.

 

Plastyk: Dlaczego spadła wartość sprzedaży?

 

Andrzej Skolmowski: Głównymi determinantami spadku wartości sprzedaży jest przede wszystkim spadek wolumenu, jak i z niższych cen sprzedawanych przez nas produktów.

 

witek: Czy EBITDA za 2016 będzie lepsza niż rok wcześniej?

 

Andrzej Skolmowski: Niestety, zgodnie z przyjętą przez nas polityką konsekwentnie nie publikujemy prognoz wyników.

 

witek: Dlaczego Puławy zmieniają projekt elektrowni z gazu na węgiel? Czy to z powodu nacisków \"dobrej zmiany\"?

 

Andrzej Skolmowski: Trwający właśnie audyt głównych projektów inwestycyjnych i rozwojowych w Grupie dotyczy również Projektu Elektrownia Puławy. W analizie scenariuszy brane są oczywiście pod uwagę różne źródła pozyskiwania surowców energetycznych.

 

zalogowany: Dlaczego kurs akcji mocno spada, skoro zyski są na podobnym poziomie jak rok temu?

 

Andrzej Skolmowski: Na spadek kurs akcji (w tym Grupy Azoty) wpływają obecnie te same czynniki co na spadek wartości polskiej waluty i wzrost rentowności długu, a więc spadek apetytów na ryzyko ze strony inwestorów zagranicznych. Czynniki fundamentalne mają obecnie mniejsze znaczenie.

 

walterW: Do jakich poziomów może spaść zysk netto w całym 2016 roku?

 

Andrzej Skolmowski: Tak jak już dzisiaj mówiłem – Grupa Azoty nie publikuje prognoz wyników.

 

leszek: Co się dzieje z kursem Grupa Azoty? Na ostatnim czacie mówił Pan o historycznych maksimach, teraz mamy roczne minima...jak to mówią nie chwalmy dnia przed zachodem słońca :) Czy wg Pana akcje Spółki teraz są niedowartościowane?

 

Andrzej Skolmowski: Niezbadane są wyroki Boskie … i sentyment rynku. Obserwujemy i analizujemy nasze notowania, aktualny spadek ceny nie jest oczywiście powodem do zadowolenia. Poprzednie poziomy kursu pokazują, że aktualny sentyment dla regionu i sektora nam nie sprzyja.

 

znajomy: Czy w wyniku za I kw. były zdarzenia jednorazowe?

 

Andrzej Skolmowski: W wynikach I kwartału nie ma zdarzeń jednorazowych.

 

walterW: Dlaczego zarząd twierdzi, że ten rok będzie trudniejszy niż poprzedni?

 

Andrzej Skolmowski: Nasze podejście jest ostrożne, a wynika w głównej mierze z obserwacji uwarunkowań rynkowych, których kluczową pozycję stanowią trendy cenowe w obszarze nawozowym oraz tworzyw sztucznych. Rynek obecnie uwzględnia w cenach spadki cen surowców a także rosnącą podaż produktów, co w konsekwencji spotka sie z presją na redukcje marży. Będziemy reagować na te trendy, a o efektach podjętych działań będziemy informować na kolejnych konferencjach wynikowych.

 

witek: Co z projektem zgazowania węgla? Jakieś decyzje już zapadły?

 

Andrzej Skolmowski: Czyste technologie węglowe, w tym produkcja chemikaliów bazowych w procesie zgazowania węgla kamiennego, są bardzo dużymi projektami inwestycyjnymi, do których podchodzimy z należną rozwagą. Obecnie prowadzimy rozbudowane studium wykonalności, techniczne, rynkowe zarówno po stronie surowca, jak i produktów. Trwa również analiza modelu finansowania.

 

olek: A czy to znaczy że na dzień dzisiejszy został wstrzymany import fosforytów z Senegalu?

 

Andrzej Skolmowski: Absolutnie nie! Nadal fosforyty są dostarczane również z Senegalu!

 

olek: Panie Prezesie kiedy jakieś przejęcie już 3 lata mijają od akwizycji Puław

 

Andrzej Skolmowski: Konsekwentnie nie informujemy o przyszłych albo właśnie negocjowanych projektach akwizycyjnych. Proszę zauważyć, jak ogromnego wzrostu skali działalności dokonaliśmy właśnie w ostatnich kilku latach.

 

Pati: O Ile spadła średnia cena zakupu gazu?

 

Andrzej Skolmowski: Uprzejmie odsyłamy do publikowanych notowań gazu które także zamieściliśmy w prezentacji za IQ 2016. Porównując rynkowe notowania możemy mówić o spadku ponad 30% w ujęciu 1Q2016 vs. 1Q2015.

 

marcus: Czemy kurs tak dołuje, czy Spółka ma jakieś problemy, spadek ponad 40% od grudnia to sporo

 

Andrzej Skolmowski: Chciałbym się odwołać do trendu rynkowego na giełdzie - za okres ostatniego roku kurs indeksu WIG obniżył się o 30%, podczas gdy kurs akcji Grupy Azoty spadał dopiero od grudnia, po wcześniejszym dynamicznym wzroście. Przed rokiem kurs akcji Grupy Azoty był na poziomie zbliżonym do obecnego.

 

LionKing: Jakie inwestycje są planowane w Puławach?

 

Andrzej Skolmowski: Będziemy inwestować w rozbudowę zdolności produkcyjnych i modernizację instalacji kwasu azotowego, kluczowego półproduktu do nawozów saletrzanych, a także w tzw. granulację mechanicznej saletry – poprawiającą naszą elastyczność na rynku nawozów i poszerzającą ofertę. Rozważamy warianty inwestycji w nową elektrownię. Prowadzimy mnóstwo mniejszych projektów modernizacyjnych i rozwojowych. Regularnie informujemy Państwa podczas prezentacji kwartalnych.

 

Ewa_71: Jakie są perspektywy cen nawozów w II kw.?

 

Andrzej Skolmowski: W perspektywie IIQ należy wziąć pod uwagę sezonowość aplikacji nawozów tj. ich ograniczenia z uwagi na zbliżający się koniec sezonu nawozowego. Bedzie to miało oczywiście, jak co roku, odzwierciedlenie w ścieżkach cenowych naszych produktów. Po okresie przestojów remontowych, z uwagi na wspomniany koniec sezonu, będziemy zmierzać do przygotowania nowych ścieżek cenowych na kolejny sezon.

 

Pogromca nawozów: Na konferencji wynikowej powiedział Pan, że gdyby trendy w nawozach się nie poprawiły to wyniki Azotów mogą pogorszyć się r/r. Rynek obstawia ok. 15% poprawy wyników EBITDA. Czy Pana słowa zostały przekręcone czy uważa Pan, że taki scenariusz jest wielce prawdopodobny?

 

Andrzej Skolmowski: Szanowny Pogromco nawozów, z trwogą odpowiadam na to pytanie kierowane do producenta nawozów :-) Od dłuższego czasu zwracamy uwagę na nasz potencjał. Koszty zakupu surowca zostały zmniejszone, natomiast zwiększa się presja na ceny. W całej Europie spadki cen nawozów azotowych sięgają 15%-20%, co bezpośrednio przekłada się na uzyskiwaną przez nas marżę. Z tego też powodu - tak jak powiedziałem - trzeba być ostrożnym w optymistycznym prognozowaniu wyników.

 

marcus: Dlaczego analitycy wyceniają Spółkę tak rozbieżnie tzn. Societe na 56, Pekao na 67 a np. ING i BOS powyżej 120 złotych. Ile tak naprawdę jest warta Grupa wg Pana.

 

Andrzej Skolmowski: Analitycy dokonują wyceny spółki na postawie własnych modeli, a sprawdzalność rekomendacji łatwo jest zweryfikować. Proszę też porównać, przy jakich poziomach dane rekomendacje powstają. Ja natomiast nie mogę upublicznić w taki sposób swojej wyceny. Pokazujemy ją w wypracowywanych wynikach. A z wyników osiągniętych w I kwartale tego roku jesteśmy zadowoleni. Reszta należy do Akcjonariuszy.

 

Andrzej Skolmowski: Serdecznie dziękuję za pytania! Mam nadzieję, że piątek 13-go nie przyniósł nam jednak pecha na czacie, chociaż może to być zasługą czarnego kota, którego szefowa naszych Relacji Inwestorskich przezornie zabrała do pracy :-) Do zobaczenia na następnym czacie, a wcześniej zapraszamy na spotkanie w Karpaczu, podczas konferencji WallStreet.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: Grupa Azoty po wynikach za I kwartał 2016 r.