Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dziś ważny dzień dla akcji KGHM

© flucas - Fotolia.com

Akcje KGHM w dniu dzisiejszym o godz. 12 tracą 4% względem poprzedniego zamknięcia. Na wykresie utworzyła się dziś luka spadkowa, a dodatkowo można doszukać się kilku innych formacji, które mogą świadczyć o zakończeniu korekcyjnego, wzrostowego trendu.

 

Skąd bierze się dzisiejszy, duży spadek wartości akcji KGHM? Przesłankami są przede wszystkim spadki cen miedzi, która w ciągu dwóch dni spadła z poziomu około 5030 usd/t do poniżej 4900 usd/t. Spadki cen miedzi mogą być łączone z korektą cen ropy naftowej (spadek ropy Brent z 47 usd/bbl do 45 usd/bbl w ciągu trzech dni). Od dołków odnotowanych w styczniu 2016 roku, miedź wzrosła z poziomu 4300 usd/t do 5100 usd/t (tego oporu popyt nie potrafił przebić trzykrotnie). Patrząc jednak w długim horyzoncie czasowym, dominującym trendem jest trend spadkowy trwający od 2011 roku. Nadal na rynku istnieje niepewność co do wielkości popytu na ten surowiec ze strony jego największego konsumenta – Chin. Przypomnijmy, że kraj ten według różnych doniesień posiada duże rezerwy tego surowca.  W ostatnim raporcie Goldman Sachs rekomendował producentom i inwestorom działającym w długim horyzoncie czasowym uruchomienie strategii zabezpieczenia lub rozważanie gry na spadek cen miedzi w nadchodzących miesiącach. Instytucja ta obniżyła swoje prognozy cen miedzi z 4500 usd/t do 4000 usd/t na koniec tego roku. Z kolei w raporcie z 27 kwietnia 2016 roku Goldman Sachs obniżył rekomendację z „neutralnie” do „sprzedaj” dla akcji KGHM obniżając cenę docelową z 70 zł do 63 zł.

 

Patrząc na wykres kursu akcji KGHM widoczna jest linia trendu spadkowego, której początki sięgają maja 2015 roku. Ostatnia szarża byków była nieskuteczna, co wiązało się z odbiciem kursu od głównej linii trendu. Dodatkowo technicy mogą znaleźć formację głowy z ramionami, która jednak nie przebiła jeszcze linii szyi. Dzisiejsza luka spadkowa wraz z luką wzrostową z 4 marca tego roku tworzy formację wyspy odwrotu. Po zakończeniu dzisiejszej sesji, może dojść do przełamania w dół linii krótkoterminowego trendu wzrostowego. Stanie się tak, gdy na koniec sesji walor KGHM będzie kosztował poniżej 72 zł. Pierwszym wsparciem jest poziom około 66,7 zł. W przypadku jego przełamania otworzy się droga do testowania nawet ostatnich minimów na poziomie około 51 zł.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Co może pomóc w zakończeniu spadkowych tendencji akcji KGHM? Z punktu fundamentalnego najważniejszy dla spółki jest oczywiście wzrost cen miedzi. Pomijany w ostatnim czasie przez polityków jest natomiast wątek zniesienia lub modyfikacji podatku od kopalin, który w dużym stopniu obciąża wyniki finansowego polskiego producenta miedzi.

 

Rafał Irzyński, autor tekstu, posiada krótką pozycję na kontraktach terminowych opartych na akcjach KGHM ze średnim kursem otwarcia 72,5.

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Dziś ważny dzień dla akcji KGHM
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie