Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Grupa Alumetal rozbudowuje moce produkcyjne i liczy na rekordową sprzedaż

© Arsel - Fotolia.com

Zapraszamy do zapoznania się z raportem na temat Grupy Kapitałowej Alumetal przygotowanym przez analityków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Spis treści:

  1. Profil działalności
  2. Analiza finansowa
  3. Plany strategiczne i ocena perspektyw
  4. Podsumowanie raportu

 

 

Grupa Alumetal

 

1. Profil działalności

Alumetal to jeden z największych w Europie producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych. Jako samodzielny podmiot funkcjonuje od 1999 roku, kiedy to zostały podjęte działania zmierzające do wydzielenia Zakładu Odlewni z dotychczasowych struktur Grupy Kęty i przekształcenia go w spółkę. Debiut Emitenta na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie miał miejsce w lipcu 2014 roku.

 

Obecne moce produkcyjne Grupy Alumetal to 165.000 ton wyrobów rocznie. Produkcja odbywa się w trzech zakładach: Nowej Soli, Kętach i Gorczycach. Emitent jest również w trakcie budowy zakładu produkcyjnego na Węgrzech o zdolnościach produkcyjnych ok. 60 tys. ton, którego uruchomienie zaplanowano na czwarty kwartał 2016 roku.

 

Poza aluminiowymi stopami odlewniczymi w ofercie Grupy Alumetal znajdują się stopy wstępne (zaprawy), topniki oraz sole, a także różnego rodzaju odpady, w tym złomy, frakcje drobne wiórów czy żużle poprodukcyjne. Zdecydowanie największym odbiorcą produktów Grupy Alumetal jest branża motoryzacyjna, która odpowiada za ponad 90 proc. sprzedaży. Emitent współpracuje przy tym z największymi koncernami motoryzacyjnymi, w tym z Grupą VW, Grupą Nemak i Grupą Federal Mogul. Klienci krajowi odpowiadają za ok. 38 proc. sprzedaży Grupy Alumetal, natomiast wśród największych rynków zagranicznych wymienić można: Niemcy (25 proc.), Czechy (7 proc.), Węgry (6 proc.) i Holandię (4 proc.).

 

Grupę Kapitałową Alumetal tworzy jednostka dominująca Alumetal S.A., a także jednostki zależne: Alumetal Poland sp. z o.o., T+S sp. z o.o., Alumetal Kęty sp. z o.o. oraz Alumetal Group Hungary Kft. Alumetal S.A. jest spółką holdingową, natomiast produkcja prowadzona jest przede wszystkim przez spółkę Alumetal Poland sp. z o.o.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów bieżących i okresowych Emtienta.

 

Dominującym akcjonariuszem Spółki Alumetal jest Grzegorz Stulgis, który na dzień 31 grudnia 2015 roku miał akcje stanowiące 39,6 proc. udział w kapitale zakładowym (bezpośrednio i pośrednio poprzez Ipopema 30 FIZAN). Powyżej pięcioprocentowego progu w akcjonariacie Emitenta znajdują się także fundusze Aviva OFE Aviva BZ WBK i ING OFE. Pozostali inwestorzy mają natomiast na swoich rachunkach akcje odpowiadające udziałowi w kapitale zakładowym na poziomie około 43 proc.

 

2. Analiza finansowa

Wybrane dane finansowe (tys. zł)

2015 r.

2014 r.

Przychody ze sprzedaży

1 441 886

1 235 308

Zysk EBITDA

106 609

78 338

Zysk z działalności operacyjnej (EBIT)

86 429

58 974

Zysk netto

77 654

58 902

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej

70 053

58 509

Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej

(47 892)

(9 668)

Przepływy pieniężne z działalności finansowej

(29 854)

(29 258)

Źródło: opracowanie własne na podstawie skonsolidowanych raportów okresowych Emitenta.


Działalność Grupy Kapitałowej Alumetal i jej wyniki finansowe w dużym stopniu uzależnione są od sytuacji w przemyśle motoryzacyjnym. Udział w strukturze sprzedaży klientów działających w tym obszarze wynosi bowiem ponad 90 proc., a jednocześnie zamówienia od trzech strategicznych kontrahentów – Grupy Volkswagen, Grupy Nemak i Grupy Mogul – odpowiadają za ok. 45 proc. przychodów ze sprzedaży Grupy Alumetal.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 50 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Grupa Alumetal rozbudowuje moce produkcyjne i liczy na rekordową sprzedaż