Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

AmRest nabywa operatora sieci Starbucks w Niemczech

© robert - Fotolia.com

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka AmRest Holdings poinformowała o podpisaniu umowy nabycia Starbucks Deutschland – operatora kawiarni Starbucks w Niemczech. Szacowana cena zakupu to 41 milionów euro. Ostateczna wartość transakcji zostanie ustalona w momencie jej zakończenia.

 

Umowa wejdzie w życie 23 maja 2016 roku, co oznacza, że w tym dniu AmRest uzyska licencję na prowadzenie i rozwój kawiarni Starbucks na tym rynku.

 

Obecnie Starbucks Deutschland zarządza 144 restauracjami marki Starbucks w kilkudziesięciu niemieckich miastach, a niemiecki biznes stanowi największą sieć kawiarni Starbucks w Europie kontynentalnej. Szacowane przychody Starbucks Deutschland w roku finansowym 2015 roku wyniosły łącznie ok. 131 mln EUR (ok. 564 mln zł), a zysk na poziomie EBITDA (będący podstawą kalkulacji ceny sprzedaży) ok. 6 mln EUR (ok. 25 mln zł).

 

Jak poinformowano w raporcie bieżącym emitenta, Zarząd AmRest widzi duży potencjał do rozwoju marki Starbucks na rynku niemieckim. Intencją spółki będzie potrojenie skali tego biznesu w perspektywie nadchodzących lat. Przejęcie Starbucks Deutschland ma przy tym pozwolić firmie AmRest wzmocnić pozycję lidera rynku restauracyjnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczynić się do zwiększenia wartości dodanej dla akcjonariuszy.

 

Nabycie sieci Starbucks w Niemczech znakomicie wpisuje się w strategię AmRest, umożliwiając budowanie silnej platformy wzrostu na tym bardzo obiecującym rynku Europy. Niemcy to jeden z najbardziej zamożnych krajów w regionie, a jednocześnie jeden z globalnych liderów pod względem spożycia kawy. Transakcja wzmocni obecność AmRest na rynku kawiarni oraz utwierdzi mocną pozycję marki Starbucks w Niemczech jako lidera w tym segmencie – podała spółka AmRest w komunikacie prasowym.

 

Wieści o nabyciu sieci Starbucks w Niemczech akcjonariusze spółki AmRest przyjęli z entuzjazmem. W środę, na pierwszej sesji giełdowej po ujawnieniu tej informacji, po godzinie handlu kurs notowań rósł o 6 proc. w stosunku do poziomu zamknięcia z dnia poprzedniego. Obecnie jedna akcja spółki AmRest wyceniana jest przez rynek na ok. 225 zł.

 

AmRest - wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

 

AmRest to największa publicznie notowna spółka restauracyjna w Europie Środkowo-Wschodniej. Współpracę ze Starbucks rozpoczęła w 2008 roku, kiedy otworzyła swój pierwszy lokal tej marki w Republice Czeskiej. Od tego czasu spółka poszerzyła zakres działalności w segmencie kawiarni o kolejne rynki: Polskę, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz o Słowację, gdzie pierwszy lokal Starbucks ma zostać otwarty do połowy 2016 roku. Obecnie AmRest prowadzi 103 kawiarnie Starbucks.

 

Źródło: AmRest Holdings SE.

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

AmRest nabywa operatora sieci Starbucks w Niemczech
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie