Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dobre wieści z Chin wsparły notowania miedzi i KGHM

© fablok - Fotolia.com

W reakcji na dobre dane z gospodarki chińskiej w środę na rynkach mocno rosły ceny miedzi. Zyskał na tym także KGHM, którego kurs giełdowy zwiększył się w tym dniu o ponad 5 proc.

 

Jak pokazały dane chińskiej administracji celnej, w marcu eksport liczony w juanach wzrósł rok do roku o 18,7 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 14,9 proc. W tym samym okresie import towarów zmniejszył się w porównaniu do poprzedniego roku o 1,7 proc. wobec oczekiwanego spadku na poziomie 4,8 proc. Dane te sygnalizować mogą ożywienie w gospodarce Państwa Środka.

 

Jednocześnie w marcu import miedzi przez Chiny zwiększył się w porównaniu z poprzednim miesiącem aż o 36 proc. do rekordowego poziomu 570 tys. ton. W całym pierwszym kwartale bieżącego roku zakupy miedzi były natomiast o 30 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej, wynosząc 1,43 mln ton.

 

W reakcji na te dane w środę na wartości zyskiwały indeksy większości światowych rynków akcji. W tym samym dniu rosły również ceny miedzi, a wraz z nimi kurs walorów KGHM. Na giełdzie LME w Londynie na zamknięicu miedź w dostawach 3-miesięcznych była droższa o 1,3 proc. w porównaniu do dnia poprzedniego. Notowane na warszawskiej giełdzie akcje KGHM zdrożały natomiast o ponad 5 proc.

 

KGHM - wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

 

Obecnie ceny miedzy na giełdzie metali w Londynie są na niewielkim minusie. Kurs akcji KGHM na GPW oscyluje natomiast wokół poziomu wczorajszego zamknięcia, tj. 73,25 zł.

 

Źródło: PAP.

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Dobre wieści z Chin wsparły notowania miedzi i KGHM
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie