Chat with us, powered by LiveChat

Dobre wieści z Chin wsparły notowania miedzi i KGHM

Skomentuj artykuł
© fablok - Fotolia.com

W reakcji na dobre dane z gospodarki chińskiej w środę na rynkach mocno rosły ceny miedzi. Zyskał na tym także KGHM, którego kurs giełdowy zwiększył się w tym dniu o ponad 5 proc.

 

Jak pokazały dane chińskiej administracji celnej, w marcu eksport liczony w juanach wzrósł rok do roku o 18,7 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 14,9 proc. W tym samym okresie import towarów zmniejszył się w porównaniu do poprzedniego roku o 1,7 proc. wobec oczekiwanego spadku na poziomie 4,8 proc. Dane te sygnalizować mogą ożywienie w gospodarce Państwa Środka.

 

Jednocześnie w marcu import miedzi przez Chiny zwiększył się w porównaniu z poprzednim miesiącem aż o 36 proc. do rekordowego poziomu 570 tys. ton. W całym pierwszym kwartale bieżącego roku zakupy miedzi były natomiast o 30 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej, wynosząc 1,43 mln ton.

 

W reakcji na te dane w środę na wartości zyskiwały indeksy większości światowych rynków akcji. W tym samym dniu rosły również ceny miedzi, a wraz z nimi kurs walorów KGHM. Na giełdzie LME w Londynie na zamknięicu miedź w dostawach 3-miesięcznych była droższa o 1,3 proc. w porównaniu do dnia poprzedniego. Notowane na warszawskiej giełdzie akcje KGHM zdrożały natomiast o ponad 5 proc.

 

KGHM - wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

 

Obecnie ceny miedzy na giełdzie metali w Londynie są na niewielkim minusie. Kurs akcji KGHM na GPW oscyluje natomiast wokół poziomu wczorajszego zamknięcia, tj. 73,25 zł.

 

Źródło: PAP.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie