Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Mocne cięcie wyceny Lotosu i utrzymane „kupuj” dla Orlenu od DM BOŚ

© pratan28 - Fotolia.com

W raporcie wydanym 4 kwietnia 2016 roku, analitycy DM BOŚ obniżyli znacząco cenę docelową dla akcji Lotosu do 24,6 zł z poziomu 33,5 zł. Natomiast wysoka wycena względem bieżącego kursu została wskazana dla walorów PKN Orlen, którą oszacowano na poziomie 90 zł.

 

W raporcie dotyczącym Lotosu autorzy wskazali cztery główne powody negatywnego podejścia do wyceny spółki. Są nimi:

 

  • słabość cracków na oleju napędowym względem benzynowych może być cechą strukturalną - utrzymywanie się niskich marż w odniesieniu do oleju napędowego, co zdaniem analityków może okazać się długoterminowym trendem,
  • nierealnie wysoki konsensus rynkowy dla wyników Lotosu - obecne prognozy DM BOŚ są o 20% niższe od konsensusu rynkowego Bloomberga,
  • na tle porównywalnych spółek rafineryjnych Lotos nie ma wiele do zaoferowania inwestorom – obecna wycena Lotosu pod względem wskaźników EV/EBITDA jest o ponad 30% wyższa względem innych spółek dla lat 2016-2017, spółka należy do najbardziej zadłużonych podmiotów w grupie porównawczej, co praktycznie wyklucza możliwość wypłaty dywidendy w latach 2016-2017. Dodatkowo wskaźnik FCFF/EV wypada poniżej mediany dla porównywalnych spółek, co może oznaczać słabe możliwości oddłużania Lotosu.
  • ograniczone możliwości poprawy wyników finansowych i kondycji finansowej Lotosu w okresie 2016 - 2017 - szczególnie widać to po 2015 roku, kiedy to warunki makroekonomiczne były wyjątkowo dobre a Lotos nie był w stanie obniżyć swojego zadłużenia.

 

Analitycy DM BOŚ oczekują względem Lotosu słabszych cracków dieslowych, gorszych wyników segmentu wydobycia oraz wyższych wydatków inwestycyjnych. Prognozują, że w 2017 roku spółka rozpocznie przewidziany co cztery lata postój rafinerii, co negatywnie wpłynie na wyniki operacyjne. Dodają, że dług netto spółki ma być w 2017 roku na porównywalnym poziomie do długu w okresie 2013-2015. DM BOŚ prognozuje dla Lotosu w latach 2016 – 2018 zysk netto odpowiednio na poziomie 459,4 mln zł, 32,5 mln zł oraz 267,5 mln zł.

 

Dla PKN Orlen specjaliści z DM BOŚ podtrzymali zalecenie "kupuj" z ceną docelową na poziomie 90 zł. Na tle obecnej wyceny giełdowej, która oscyluje wokół 70 zł, daje to potencjał wzrostowy w wysokości niemal 30%. Akcje Orlenu mogą zachowywać się w tym roku lepiej od rynku. Analitycy oczekują bardzo dobrych wyników koncernu z Płocka w I kwartale 2016 roku.

 

"Prognozujemy 1,8 mld zł EBITDA wg LIFO, pomimo wyłączenia petrochemii w Litvinowie i, co za tym idzie, braku udziału w wynikach z tej strony. Oczekujemy ujemnego efektu LIFO rzędu -400 mln zł. Prognozujemy w I kw. 2016 r. ok. 720 mln zł zysku netto."

„PKN Orlen utrzymuje się w gronie naszych faworytów w 2016 roku i postrzegamy go nadal jako spółkę, której walory mogą zachowywać się w br. lepiej od rynku. (…) „Jeśli przyjmiemy, że sytuacja makroekonomiczna w II-IV kwartale br. będzie porównywalna z warunkami w I kwartale, oraz że zakład petrochemiczny w Litvinowie i zakład CCGT we Włocławku zostaną uruchomione zgodnie z planem w II połowie br., to będzie konieczna korekta w górę naszych prognoz. Ten scenariusz zakłada z dużym prawdopodobieństwem, że Spółka będzie w stanie wypracować w 2016 roku skoryg. EBITDA wg LIFO rzędu 9 mld zł, czyli wyższą od naszej bieżącej prognozy w wysokości 8,3 mld zł i od konsensusu na poziomie 7,3 mld zł (wg Bloomberga). Co ważniejsze, naszym zdaniem walory PKN będą w tym przypadku miały potencjał, by zachowywać się lepiej od rynku.”

 

Prognoza DM BOŚ dla zysku netto PKN Orlen w latach 2016-2018 wynosi odpowiednio 4 271,6 mln zł, 3 596,7 mln zł oraz 3 185,9 mln zł.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Mocne cięcie wyceny Lotosu i utrzymane „kupuj” dla Orlenu od DM BOŚ
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie