Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Energa dokona odpisów w I kw. 2016 r. na kwotę 304,6 mln zł.

© chungking - Fotolia.com

W dniu wczorajszym Energa poinformowała w komunikacie bieżącym, że dokona odpisów aktualizujących wartość aktywów o wartości 304,6 mln zł. Kwota ta obniży skonsolidowany wynik finansowy za I kwartał 2016 roku.

 

W związku z wystąpieniem zmian w otoczeniu rynkowym tj. utrzymujących się niskich cen energii elektrycznej oraz spadkiem cen świadectw pochodzenia energii, spółka przeprowadziła testy na utratę wartości swojego majątku. W ich wyniku zarząd podjął decyzję o rozpoznaniu w segmencie wytwarzania odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych na łączną kwotę 187,6 mln zł. Dodatkowo przeprowadzono testy na utratę wartości na wartość firmy powstałej w wyniku nabycia portfela farm wiatrowych w 2013 roku. W skutek ich rozpoznano odpis o wartości 117 mln zł. W komunikacie bieżącym zaznaczono:

 

„Odpisami zostały objęte przede wszystkim istniejące i projektowane farmy wiatrowe. Przesłanki do ich dokonania nie uwzględniają ewentualnych zmian legislacyjnych związanych z projektem ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe i z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Prace nad tymi aktami prawnymi trwają i na ten moment niemożliwe jest rzetelne oszacowanie ich oddziaływania na wartość aktywów Grupy ENERGA.”

 

„Po dokonanych odpisach wartość księgowa farm wiatrowych w skonsolidowanym bilansie Grupy ENERGA wynosi 892,6 mln zł, w tym 86,9 mln zł obejmujących projektowane elektrownie wiatrowe.”

 

Warto podkreślić, że testy nie wykazały utraty wartości dla istniejących konwencjonalnych aktywów wytwórczych Energi. Zapowiedziane odpisy, które obniżą wynik finansowy za I kw. tego roku mają charakter niegotówkowy i nie będą miały wpływu na sytuację płynnościową grupy.

 

Energa jako jedyna z państwowych grup energetycznych nie dokonała odpisów na koniec 2015 roku. Największe odpisy do tej pory ujęła w wynikach finansowych za ubiegły rok PGE. Wyniosły one aż 9 mld zł i spowodowały roczną stratę netto grupy w wysokości 3 mld zł. W Tauronie odpisy obniżyły skonsolidowany wynik netto za 2015 rok o 2,92 mld zł. W przypadku Enei odpisy sięgnęły kwoty 1,7 mld zł.

 

Wczorajsza informacja nie jest zaskoczeniem negatywnym dla rynku. O godz. 12:00 kurs akcji Energi rośnie o 2%. Być może rynek traktuje ten komunikat nawet pozytywnie, gdyż spółka nie rozpoznała odpisów dla swoich konwencjonalnych elektrowni, a one mogłyby być znaczące (co pokazały odpisy w pozostałych trzech spółkach energetycznych). Patrząc na wykres kursu akcji, widoczny jest nadal trend spadkowy, jednak ostatnie tygodnie to próby przełamania linii trendu spadkowego przez obóz byków.

 

Energa - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Energa dokona odpisów w I kw. 2016 r. na kwotę 304,6 mln zł.