Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Energa dokona odpisów w I kw. 2016 r. na kwotę 304,6 mln zł.

© chungking - Fotolia.com

W dniu wczorajszym Energa poinformowała w komunikacie bieżącym, że dokona odpisów aktualizujących wartość aktywów o wartości 304,6 mln zł. Kwota ta obniży skonsolidowany wynik finansowy za I kwartał 2016 roku.

 

W związku z wystąpieniem zmian w otoczeniu rynkowym tj. utrzymujących się niskich cen energii elektrycznej oraz spadkiem cen świadectw pochodzenia energii, spółka przeprowadziła testy na utratę wartości swojego majątku. W ich wyniku zarząd podjął decyzję o rozpoznaniu w segmencie wytwarzania odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych na łączną kwotę 187,6 mln zł. Dodatkowo przeprowadzono testy na utratę wartości na wartość firmy powstałej w wyniku nabycia portfela farm wiatrowych w 2013 roku. W skutek ich rozpoznano odpis o wartości 117 mln zł. W komunikacie bieżącym zaznaczono:

 

„Odpisami zostały objęte przede wszystkim istniejące i projektowane farmy wiatrowe. Przesłanki do ich dokonania nie uwzględniają ewentualnych zmian legislacyjnych związanych z projektem ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe i z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Prace nad tymi aktami prawnymi trwają i na ten moment niemożliwe jest rzetelne oszacowanie ich oddziaływania na wartość aktywów Grupy ENERGA.”

 

„Po dokonanych odpisach wartość księgowa farm wiatrowych w skonsolidowanym bilansie Grupy ENERGA wynosi 892,6 mln zł, w tym 86,9 mln zł obejmujących projektowane elektrownie wiatrowe.”

 

Warto podkreślić, że testy nie wykazały utraty wartości dla istniejących konwencjonalnych aktywów wytwórczych Energi. Zapowiedziane odpisy, które obniżą wynik finansowy za I kw. tego roku mają charakter niegotówkowy i nie będą miały wpływu na sytuację płynnościową grupy.

 

Energa jako jedyna z państwowych grup energetycznych nie dokonała odpisów na koniec 2015 roku. Największe odpisy do tej pory ujęła w wynikach finansowych za ubiegły rok PGE. Wyniosły one aż 9 mld zł i spowodowały roczną stratę netto grupy w wysokości 3 mld zł. W Tauronie odpisy obniżyły skonsolidowany wynik netto za 2015 rok o 2,92 mld zł. W przypadku Enei odpisy sięgnęły kwoty 1,7 mld zł.

 

Wczorajsza informacja nie jest zaskoczeniem negatywnym dla rynku. O godz. 12:00 kurs akcji Energi rośnie o 2%. Być może rynek traktuje ten komunikat nawet pozytywnie, gdyż spółka nie rozpoznała odpisów dla swoich konwencjonalnych elektrowni, a one mogłyby być znaczące (co pokazały odpisy w pozostałych trzech spółkach energetycznych). Patrząc na wykres kursu akcji, widoczny jest nadal trend spadkowy, jednak ostatnie tygodnie to próby przełamania linii trendu spadkowego przez obóz byków.

 

Energa - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Energa dokona odpisów w I kw. 2016 r. na kwotę 304,6 mln zł.
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie