Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zabawna afera kiełbaskowa w Daimlerze, ale nie to jest tam najważniejsze

© Marek Gottschalk - Fotolia.com

Jak donosi dzisiaj Puls Biznesu ostatnie Walne niemieckiej spółki Daimler zasłynęło z dwóch rzeczy. Po pierwsze została uchwalona rekordowa w historii firmy dywidenda. Ale to nieważne, przynajmniej nie na tyle, żeby o tym wspominać. Po drugie, co o wiele ciekawsze, na miejsce wezwano policję, która musiała rozdzielać uczestników. Ci pobili się o… kiełbaski.

Głodny inwestor to zły inwestor

Podczas walnego był serwowany poczęstunek dla akcjonariuszy. Na jednego inwestora przypadało mniej więcej 2–3 kiełbaski. A gdzie tyle ludzi i ograniczona liczba jedzenia tam musiało dojść do spięcia. Oczywista sprawa, jak tu obradować i podejmować niezwykle ważne decyzje o losach spółki, gdy w brzuchu burczy?! A jak do tego dodać informację, że jeden z akcjonariuszy postanowił zabrać trochę kiełbasek do domu, co nie spodobało się pozostałym, to nic dziwnego, że była potrzebna interwencja policji.

 

Jak widać inwestorzy na całym świecie są tacy sami. W Polsce też niestety pokutuje negatywny wizerunek inwestora indywidualnego. „Przychodzą się najeść na debiucie lub na ogłoszeniu wyników” – słyszałem niejednokrotnie.

 

 

Żeby nie było wątpliwości inwestorzy instytucjonalni nie są wcale lepsi. Znam spółki, których kwartalne konferencje prasowe są oblegane przez analityków, głównie z jednej przyczyny – jest tam znakomity catering.

Niemiecki rozmach

Afera kiełbaskowa jest może nośna medialnie i zabawna, ale nie to mnie zaszokowało w całej informacji. To co szokuje to wcale nie to czy się pobili czy nie i ile tych kiełbasek w końcu zjedli, ale to ile osób łącznie uczestniczyło w walnym Daimlera. Liczba dnia to 5,5 tysiąca uczestników! 5,5 tysiąca! Śmiem twierdzić, że taka liczba inwestorów indywidualnych łącznie nie uczestnicy we wszystkich walnych jakie się odbywają w polskich spółkach giełdowych. Powtórzmy jeszcze raz 5,5 tysiąca! Daimler nie jest wyjątkiem. Podobną liczbę uczestników gromadzą regularnie walne BASF-u. Na walne Deutsche Telekom przyjechała ostatnio rekordowo niska liczba akcjonariuszy, „zaledwie” około 2 tysiące.

Kameralne polskie realia

W Polsce nawet jakby zarządy spółek chciały karmić wszystkich uczestników walnych kiełbaskami, to catering na całe walne można by przynieść w jednej reklamówce.

 

 

Ciekawe kiedy będziemy się różnili od Niemców tylko o jeden rząd wielkości, bo na razie różnimy się o trzy rzędy.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Zabawna afera kiełbaskowa w Daimlerze, ale nie to jest tam najważniejsze