Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

© peshkov - Fotolia.pl

Na rynku panuje opinia, że bez banków nie ma hossy. Indeks WIG20 odbił się od ważnego oporu na poziomie 2 000 punktów. Szukając odpowiedzi, czy poziom ten zostanie pokonany, przyjrzeliśmy się wykresom banków.

 

PKO BP

Kurs akcji banku PKO BP jako jedynego banku w zestawieniu nie przebił szczytu z przełomu 2015 i 2016 roku. Dodatkowo na tym poziomie cenowym (27,90 zł) wyrysowała się formacja podwójnego szczytu. Sprowadziło to kurs akcji do kluczowego wsparcia w okolicach 26 zł, w którym przebiega również linia trendu wzrostowego, zapoczątkowana w styczniu. Przebicie tego poziomu zaburzy strukturę coraz wyższych szczytów i dołków. Z drugiej strony jest to też bardzo dobre miejsce na kolejną próbę powalczenia o nowy szczyt przez popyt. Najbliższe sesje mogą się okazać kluczowe dla dalszego kierunku ruchu.

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Pekao

Kurs akcji Pekao wywindował do blisko 170 zł, po czym na wykresie pojawiła się podaż, sprowadzając cenę w okolice szczytu z połowy grudnia 2015 roku. Cofnięcie do strefy popytowej 150 zł – 153 zł można uznać za korektę w trwającym od końca stycznia bieżącego roku impulsie wzrostowym. Negatywnym sygnałem będzie wybicie dołem z tej strefy, a następnie potwierdzenie siły podaży poprzez sprowadzenie ceny poniżej 147 zł – formacji podwójnego dna z końcówki lutego. W takim scenariuszu można spodziewać się nawet testowania dołków w okolicach 125 zł.

 

Pekao - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

BZ WBK

Na wykresie BZ WBK można wyznaczyć trzy ważne poziomy cenowe: 309 zł, 292,50 zł i 272 zł. Pierwszy z nich wyznacza formację podwójnego szczytu, która jest obecnie najbliższym oporem. Z kolei poziom 292,50 zł wyznacza szczyt z końca grudnia 2015 roku. To właśnie wokół tej ceny porusza się obecnie kurs akcji i jest to pierwsze miejsce dla popytu na wyprowadzenie kolejnego ataku i próbę stworzenia nowego szczytu. Kluczowym wsparciem pozostaje poziom 272 zł, którego wybicie dołem będzie silnym sygnałem na powrót do spadków.

 

BZ WBK - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

mBank

Na wykresie mBanku dość dobrze sprawdza się dolne ograniczenie kanału spadkowego, na którym zatrzymywały się wcześniejsze wzrosty. Sytuacja taka miała miejsce również w lutym i marcu, a w okolicach 360 zł wyrysowała się formacja podwójnego szczytu. Jednak aby impuls wzrostowy, trwający od stycznia, miał zostać zanegowany, kurs akcji musi spaść poniżej strefy 325,50 zł – 320 zł.

 

mBank - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Alior

Kurs Aliora dotarł do bardzo ważnej, szerokiej strefy podażowo-popytowej 70 zł – 75 zł. W tej strefie przebiega też obecnie linia trendu spadkowego, od której odbił się kurs akcji. Na wykresie utrzymuje się jednak schemat coraz wyższych szczytów i dołków. Obecny ruch można traktować jako korektę dopóki nie zostanie przebity poziom 65 zł. Z kolei o sile popytu będzie świadczyło wyjście powyżej 75 zł.

 

Alior Bank - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Millennium

Po dotarciu do poziomu 6 zł, bardzo ważnego historycznie poziomu cenowego, na wykresie banku Millennium uwidoczniła się podaż, sprowadzając kurs akcji poniżej szczytu z przełomu 2015 i 2016 roku. Wyznaczenie istotnych i blisko położonych wsparć może sprawiać pewne problemy. Pierwsza reakcja popytu może być widoczna przy cenie 5,50 zł, poniżej w okolicach 5,30 zł, a silne wsparcie można wyznaczyć dopiero przy cenie 5 zł, a poniżej 4,50 zł.

 

Millennium - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Bank Handlowy

Po dotarciu do 90 zł kurs akcji Banku Handlowego został szybko sprowadzony do 78 zł. Jednak taki ruch wpisuje się w scenariusz potencjalnej formacji odwróconej głowy z ramionami (na wykresie oznaczenia strzałkami) z linią szyi na poziomie 90 zł. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza zwiększa pokaźny cień dolny na świecy, który zatrzymał się niemal w punkt na potencjalnym poziomie prawego ramienia – 78 zł. Jest to zarazem kluczowe wsparcie, które nie powinno zostać przełamane w pozytywnym scenariuszu.

 

Bank Handlowy - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Podażowe scenariusze na wykresach banków?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie