Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zaktualizowana strategia PGNiG zakłada 7,4 mld zł EBITDA w 2022 roku

© Ded Pixto - Fotolia.com

Rada Nadzorcza PGNiG 4 kwietnia 2016 roku przyjęła aktualizację Strategii GK PGNiG na lata 2014-2022. Różnica od pierwotnej strategii nie jest duża. Uwagę zwraca wzrost wyniku EBITDA w 2022 roku do 7,4 mld zł wobec wcześniejszych 7,0 mld zł.

 

Potrzeba przeprowadzenia przeglądu i aktualizacji strategii wynika, jak ujęto w komunikacie, z istotnych wahań cen ropy naftowej na światowych rynkach. Liczba inicjatyw strategicznych wzrośnie z 10 do 16. Ich wdrożenie ma umożliwić wypracowanie 7,4 mld zł zysku na poziomie EBITDA w 2022 roku (w poprzednim roku było to 6,1 mln zł). Inwestycje te mają na celu zwiększenie potencjału infrastruktury sieciowej, akwizycji zagranicznych w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie oraz Programu Poprawy Efektyności. PGNiG podtrzymało duże nakłady inwestycyjne, które mają wynieść 40-50 mld zł w okresie objętym strategią. Zakładany poziom zadłużenia netto do zysku EBITDA ma pozostać do 2022 roku poniżej poziomu 2,0, przy utrzymaniu dotychczasowej polityki dywidendowej. Kluczowy dla spółki jest wzrost wydobycia do ok. 55-60 mln boe w 2022 roku uwzględniając wykorzystanie warunków rynkowych umożliwiających przeprowadzenie efektywnych kosztowo akwizycji. Poziom wydobycia na terenie kraju ma zostać utrzymany w okolicy 33 mln boe rocznie.

 

Do najważniejszych modyfikacji inicjatyw strategicznych należy zaliczyć:

 

  • Optymalizacja zarządzania portfelem gazu ziemnego oraz wdrożenie nowego modelu sprzedaży hurtowej – aktualizacja aspiracji w zakresie celu negocjacyjnego kontraktów długoterminowych – jamalskiego i katarskiego (z uwagi na zmiany otoczenia makroekonomicznego).
  • Opracowanie i wdrożenie nowego modelu sprzedaży detalicznej – aktywna obrona pozycji rynkowej PGNiG Obrót Detaliczny.
  • Maksymalizacja wartości w obszarze infrastruktury sieciowej – dystrybucja ciepła – wzrost aspiracji w zakresie poziomu EBITDA z przejmowanych systemów ciepłowniczych.
  • Wyższa aspiracja w zakresie poziomu trwałych oszczędności kosztowych (z 700 - 800 mln zł do 800 - 900 mln zł do końca 2018 roku).
  • Rozwój działalności upstream poza granicami Polski – wzrost docelowego poziomu wydobycia przy wyższej efektywności kosztowej planowanych akwizycji na skutek spadku cen ropy naftowej.
  • Projekt Matrix – podział na dwie inicjatywy: 8b – Zbycie nieruchomości „non-core” oraz 8c – Zbycie spółek „non-core”.


Na rynku nie widać w dniu dzisiejszym wzmożonej reakcji na komunikat PGNiG. Jego akcje tracą po godzinie 11:00 około 2%, czyli tyle samo ile spada dziś WIG20. Patrząc technicznie na wykres akcji widoczny jest kanał wzrostowy oraz silny opór na poziomie 5,35, który już trzykrotnie nie został pokonany. Wsparcie wyznacza dolna linia kanału, która obecnie znajduje się na poziomie 5 zł. Jej ewentualne pokonanie będzie oznaczało możliwość pogłębienia spadków do ostatnich minimów w okolicy 4,50 zł.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Zaktualizowana strategia PGNiG zakłada 7,4 mld zł EBITDA w 2022 roku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie